Więcej
  abckota.plZdrowieStłuczenie wątroby u kota

  Stłuczenie wątroby u kota

  -

  Stłuczenie wątroby u kotów to dość powszechna i bardzo poważna choroba, której ostry przebieg może prowadzić nawet do śmierci pupila. Dlatego koniecznie zapoznaj się ze szczegółami wspomnianej jednostki chorobowej.

  Co to jest stłuczenie wątroby u kota?

  Stłuczenie wątroby u kota to choroba, która jest wywołana na skutek zaburzenia rozkładu lipidów. Choroba objawia się odkładaniem tłuszczu  (triacylogliceroli) w hepatocytach. Warto wspomnieć, że stłuczenie wątroby u kota może występować w różnym wieku.

  Reklama

  Co wywołuje stłuczenie wątroby u kota?

  Warto wspomnieć, że ta choroba jest najczęściej wykrywaną chorobą wśród kotów, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych.

  Najczęstszą przyczyną wystąpienia stłuczenia wątroby u kota jest brak łaknienia, który utrzymuje się przez długi czas. Co z kolei prowadzi do zwiększonego katabolizmu. W takiej sytuacji organizm zwierzaka pobiera wartości z tkanek kota, czyli mięśni i tłuszczu nagromadzonego pod skórą, w celu zaspokojenia dziennej dawki energii.

  Reklama

  Oprócz tego stłuczenie wątroby może być wywołane na skutek przebytej choroby. Zwłaszcza takiej, gdy kot jest apatyczny i nie chce spożywać pokarmu. Do takich chorób możemy zaliczyć:

  • niewydolność nerek,
  • kardiomiopatie,
  • cukrzycę,
  • zapalenie trzustki,
  • nowotwory układu pokarmowego.

  Oprócz powyższych do wywołania stłuczenia wątroby u kota może wpłynąć nieodpowiedni tryb życia, przetworzone pożywienie, zaburzenia behawioralne, silny stres, złe warunki bytowe, inne choroby przewlekłe.

  Jakie są pierwsze objawy stłuczenia wątroby u kota?

  Do pierwszych syndromów, które mogą wskazywać na tę jednostkę chorobową, jest niechęć spożywania pokarmu. W dodatku kot jest bardzo apatyczny, ospały, unika kontaktu z człowiekiem. Oprócz tego może sygnalizować opiekuna, że coś jest nie w porządku poprzez ciągłe miauczenie. W dodatku może wystąpić gorączka, wymioty, a w konsekwencji żółtaczka. Warto wspomnieć, że objawy występują, gdy ponad 50% całej ilości hepatocytów będzie podlegało zwyrodnieniu tłuszczowemu. Gdzie przy zdrowym osobniku otłuszczenie narządu powinno wynosić w granicach 5%. W dodatku podczas przebiegu tej choroby kot chudnie, a tłuszcz osiada tylko w wyznaczonych miejscach, m.in. na pachwinach.

  Stłuczenie wątroby u kota — leczenie

  Warto na wstępie wspomnieć, że na rozwój choroby ma tryb życia, aktywność, oraz spożywany pokarm. Notuje się, że koty dzikożyjące bardzo rzadko chorują na tę chorobę.

  Reklama

  Cały proces leczenia polega na tym, aby zachęcić kota do spożywania pokarmu. Dlatego należy serwować zwierzakowi wysokiej jakości pokarm (najlepiej oparty na produkcie mięsnym), oraz pilnować, aby kot zjadł podany posiłek. Jeśli kot nie ma apetytu, po konsultacji z weterynarzem, można podawać zwierzakowi płynny, lub półpłynny pokarm przez strzykawkę.

  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł
  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus