Więcej
  abckota.plZdrowieStres u kota

  Stres u kota

  -

  Koty zaliczane są do drapieżników, co mogłoby świadczyć, że ich psychika jest bardzo silna. Nic bardziej mylnego. Wyjątkiem są osobniki, które posiadają więcej dzikich cech, wówczas mogą mieć silniejszy charakter niż te domowe. Warto dodać, że mruczki to zwierzaki podatne na stres. W jaki sposób objawia się stres u kota? Jakie sytuacje są wyjątkowo stresujące dla pupila? Jak postępować, aby Twój kot czuł się dobrze? Koniecznie sprawdź nasze metody radzenia sobie ze stresem u kota!

  Co to jest stres u kota?

  Każdy właściciel zwierzaka doskonale wie kiedy jego pupil jest nerwowy lub się boi. Stres to najczęściej reakcja organizmu wywołana przez dany bodziec pochodzący z otoczenia zewnętrznego. To fizjologiczna reakcja zachodząca w ciele, która wywołuje zmianę poziomu określonych hormonów we krwi zwierzaka m.in. adrenaliny, czy kortyzolu. Co następnie wywołuje dane reakcje, ze strony układu nerwowego, do których zaliczamy stres.

  Reklama

  Jak objawia się stres u kota?

  Każdy kot może odmiennie reagować na czynniki stresujące. Do najczęstszych objawów, które świadczą o stresie u kota, jest powiększenie źrenic, ucieczka, podkulenie ogona, niepewność, atak, ślinienie, nadmierną potliwość poduszek, ciągłe miauczenie, odizolowania, brak chęci kontaktu z opiekunem lub innym zwierzakiem, oraz brak chęci do zabawy.

  Co więcej, stres u kota może przybierać formę krótkotrwałą, albo długotrwałą. Ta pierwsza zazwyczaj mija po chwili, jednak stres długotrwały ma bardzo niekorzystny wpływ na zwierzaka. Dodatkowo mogą występować objawy sugerujące o chorobie np. wymioty, biegunka, zaparcia, czy zaburzenia odżywiania.

  Reklama

  Warto dodać, że bardzo często podczas sytuacji stresujących kot może nieprzerwanie mruczeć. Samo mruczenie odpręża całe ciało kota, dlatego zwierzak wykorzystuje to zjawisko do rozluźnienia mięśni, co prowadzi do zrelaksowania.

  Co powoduje stres u kota?

  Na wstępie warto wspomnieć, że najmniejsze bodźce mogą powodować stres u Twojego pupila. Dlatego tak ważne jest, aby poznać zachowanie swojego zwierzaka.

  Najczęściej stres u kota występuje podczas:

  • przeprowadzki,
  • ciężkiej choroby,
  • wprowadzenia nowego zwierzaka do domu,
  • wakacji właścicieli,
  • zmiany miejsca,
  • podróży,
  • wizyty u weterynarza,
  • podawania leków,
  • wizyty obcych osób w domu,
  • hałasu lub remontu,
  • zbyt małej przestrzeni,
  • samotności.

  Jak stres wpływa na kota?

  Wiele opiekunów, może bagatelizować sytuację stresujące, które odbijają  się na pupilu. Jednak stres u kota może powodować do bardzo poważnych stanów chorobowych, jak również do dysfunkcji życiowych zwierzaka.

  Bardzo często to zjawisko w przewlekłej formie może prowadzić do chorób serca, chorób układu pokarmowego, wrzodów, czy osłabienia odporności u Twojego ukochanego zwierzaka.

  Reklama

  Stres u kota — jak pomóc?

  Kiedy zauważysz, że Twój kot się stresuje, w pierwszej kolejności warto zbadać, co wywołuje taki stan behawioralny u Twojego zwierzaka. Tak naprawdę, najlepszym lekarstwem na stres jest pozbycie się czynnika, który go wywołuje. W przypadku, gdy nie jesteś w stanie ocenić, dlaczego Twój kot się stresuje, wówczas zgłoś się do specjalisty, którym może być lekarz weterynarii lub behawiorysta.

  Bardzo często właściciele kotów decydują się na zastosowanie różnych ziołowych suplementów lub feromonów, które mają na celu relaksować kota. Jednak takie działanie powinno być wcześniej skonsultowane z osobą, która będzie w stanie poradzić i ocenić stan zwierzaka.

  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus