Więcej
  abckota.plZdrowieStrzyżaki sarnie u kota — co to jest i czy są groźne?

  Strzyżaki sarnie u kota — co to jest i czy są groźne?

  -

  Tuż po zakończeniu zimy wielu właścicieli czworonogów boryka się z problemem kleszczy i innych pasożytów. Niestety w przypadku słabych zim, jakie zdarzają się obecnie, wszelkiego rodzaju pajęczaki i pasożyty potrafią przetrwać niskie temperatury, przez co w kolejnych latach jest ich jeszcze więcej. Jeśli zdarza Ci się spacerować z kotem lub pozwalasz mu na swobodne wyjście, sprawdź, czy nie przyniósł ze sobą strzyżaka sarniego.

  Co to jest strzyżak sarni?

  Strzyżak sarni swoim wyglądem przypomina kleszcza. Jego nazwa pochodzi od zwierząt, które najczęściej padają jego ofiarami, ponieważ zwykle są to zwierzęta leśne, głównie sarny. Swoje podobieństwo zawdzięcza małej główce i płaskiemu odwłokowi. 

  Reklama

  Jednak w odróżnieniu od tego nikczemnego i niebezpiecznego pajęczaka, strzyżak posiada skrzydła i należy do rodziny muchówek, przez co zaliczany jest do owadów. 

  Ponadto warto pamiętać, że strzyżaki zwykle atakują zwierzęta, ponieważ to na ich sierści mogą się rozmnażać. Człowiek rzadko bywa ich ofiarą, ze względu na brak odpowiedniego środowiska do rozwoju i kopulacji.

  Reklama

  Strzyżak sarni ugryzienie — czy strzyżaki gryzą koty?

  Owady te często atakują zwierzęta, które posiadają sierść, dlatego ich ofiarami również padają zwierzęta domowe. Koty dziko żyjące lub takie, które często wychodzą na spacer do lasu, mogą być narażone na ugryzienie. 

  Strzyżak, gdy odnajdzie właściwego żywiciela, wczepia się w sierść lub włosy poprzez haczykowate odnóża. Po wszczepieniu pozbywa się skrzydeł i zaczyna się żywić. Latające kleszcze rozmnażają się na skórze zwierzęcia, dlatego zwykle atakują gromadami. Następnie składają jaja, które po odpowiednim czasie odpadają i dojrzewają na ziemi.

  Ugryzienie owada jest bezbolesne i często może być niezauważone przez właściciela. 

  Jak usunąć strzyżaka ze skóry kota?

  Strzyżaki, mimo że przypominają kleszcze, to na szczęście nie wczepiają się w sierść tak mocno. Zwykle do usunięcia owada wystarczy rozczesanie sierści pupila szczotką lub gęstym grzebieniem. Bywa również tak, że kot sam podczas pielęgnacji futra usuwa z sierści owady. 

  Reklama

  Powikłania

  Właściciele czworonogów doskonale wiedzą, jak poważne mogą być powikłania i konsekwencje ugryzienia kleszcza. Jednak po ugryzieniu latającego kleszcza nie występują raczej żadne groźne powikłania. Gdy owad zaatakuje człowieka, to na skórze może powstać rumień oraz stan zapalny w postaci grudki, który zwykle znika po kilku dniach.

  Czy strzyżaki przenoszą boreliozę i babeszjozę?

  Tak poważne choroby, jak borelioza u ludzi czy babeszjoza u czworonogów, przenoszone są przez kleszcze i mogą zarazić wiele ofiar przez migrację. Strzyżaki natomiast najczęściej wybierają jednego i ostatecznego żywiciela, który zapewnia im odpowiednie warunki do rozmnażania. Stąd nie przenoszą żadnych poważnych chorób, które mogłyby zagrażać kotu czy nawet ludziom.

  Co odstrasza strzyżaki?

  Jeśli masz problem ze strzyżakami, a Twój kot często przynosi je do domu, możesz pozbyć się ich, wykorzystując do tego odpowiednie preparaty. Zwykle obroża na pchły i kleszcze lub zaaplikowanie odpowiednich środków, pozwala pozbyć się uporczywego problemu niechcianych owadów.

  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus