Więcej
  abckota.plZdrowieTasiemiec u kota - objawy i leczenie

  Tasiemiec u kota – objawy i leczenie

  -

  Posiadając kota, konieczne jest, abyś zadbać o jego profilaktykę pasożytniczą. Nieregularne odrobaczanie kota może spowodować zainfekowania tasiemcem. Powinieneś być świadomy, że leczenie może być kosztowne, wpływać bardzo negatywnie na Twojego pupila, oraz przynieść nieodwracalne skutki dla organizmu. W dodatku Ty również jesteś narażony na infekcje tasiemcem!

  Tasiemiec inaczej Dipylidium caninum to pasożyt zagnieżdżający się w jelicie kota lub psa. Jego dorosła postać może osiągnąć nawet 45 cm. Aby rozwinąć się do dorosłej postaci, wcześniej przechodzi stadium larwalne.

  Reklama

  Jak kot zaraża się tasiemcem?

  Koty najczęściej zapraszają się tasiemcem bąblowcem, dla którego to są żywicielem ostatecznym. Do zarażenia tasiemcem dochodzi poprzez żywiciela  pośredniego, do którego możemy zaliczyć m.in.:

  • Królik
  • Świnka
  • Człowiek
  • Krowa

  Żywiciel pośredni wytwarza jaja, które następnie kot połyka do swojego żołądka. W żołądku z jaj wydobywa się tzw. onkosfera, która następnie przebija się przez ściany jelita, gdzie wędruje z krwią do wątroby i w tym miejscu się zagnieżdża. Po czym wędruje do płuc, gdzie rozwija się tzw. bąbel. Następnym etapem jest wędrówka larwy przez płuca, aż do krtani.

  Reklama

  Podczas przechodzenia fazy larwalne kot może charakterystycznie kaszleć. Ma to na celu połknięcie larwy tasiemca, który następnie wędruje do jelita cienkiego, gdzie za pomocą haczyków, tasiemiec przyczepia się do jego ściany.

  Ile dojrzewa tasiemiec w układzie pokarmowym kota?

  Aby tasiemiec był w pełni dojrzały, potrzebuje około 2 miesięcy, do rozwoju w jelicie cienkim kota. W tym czasie pasożyt ciągle osłabia organizm kota i powoduje różne objawy, które mogą wpływać na funkcjonowanie i samopoczucie kota.

  Jakie są objawy zarażeniem tasiemcem u kota?

  Objawy żerowania tasiemca w ciele kota, mogą być różne. Jednak najczęściej kot:

  • jest osowiały,
  • doskwiera mu charakterystyczny kaszel,
  • ma biegunkę,
  • w odchodach możesz zobaczyć charakterystyczne człony tasiemca,
  • ma złej kondycji sierść,
  • ma nawracające wymioty.

  Jak leczyć tasiemiec u kota?

  Aby skutecznie usunąć obecność tasiemca z układu pokarmowego kota, należy wprowadzić odpowiednią profilaktykę przeciwpasożytniczą. Jeśli nie jesteś pewien, co do obecności tego pasożyta w ciele Twojego kota, to najlepszym sposobem jest wysłanie kału do badania. W sytuacji potwierdzenia należy zastosować odpowiedni środek odrobaczający. Jednak należy pamiętać, że zwalczanie tasiemca powinno być podparte minimum 3-dniową kuracją. Następnie po około 10 dniach powinieneś powtórzyć zabieg odrobaczanie ponownie.

  Reklama
  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus