Więcej
  abckota.plZdrowieToksoplazmoza u kotów

  Toksoplazmoza u kotów

  -

  Jedną z niebezpiecznych chorób, zwłaszcza dla kobiet w ciąży, przenoszona przez zwierzęta domowe jest toksoplazmoza. Tak naprawdę wspomnianą chorobę, większości osób kojarzy właśnie z kotami. Jednak nie tylko kotowate mogą przenosić tego pasożyta na ludzi. Co to jest toksoplazmoza, jakie są jej objawy i w jaki sposób leczyć toksoplazmozę u kota? Dzisiaj dowiesz się wszystkiego o tej jednostce chorobowej u kotów, dlatego koniecznie przeczytaj dalszą część artykułu.

  Co to jest toksoplazmoza?

  Jest to jednostka chorobowa, która wywoływana jest przez pierwotniaki o nazwie Toxoplasma gondii. Wspomniany pasożyt występuje u różnych gatunków zwierząt, m.in. u kotów, ptaków, jak również u człowieka. Jednak warto wspomnieć, że właśnie koty są żywicielem ostatecznym tego pierwotniaka. Człowiek natomiast to żywiciel pośredni.

  Reklama

  W ciele kota następuje rozwój, gdzie pierwotniak osiedla się w układzie pokarmowy, mianowicie w jelitach. Właśnie tam postać dorosła namnaża się, składając jaja, które w etapie końcowym wydalane są z kałem.

  Po połknięciu pasożyt przez inne gatunki zwierząt przechodzi on wędrówkę, gdzie wnika do mięśni, narządów, czy układu nerwowego. Gdzie następnie namnaża się w zaatakowanych komórkach przez podział, oraz niszczy je, przechodzą w innego części organizmu.

  Reklama

  Reasumując, Toxoplasma gondii jest w stanie tylko w ciele kota (jelicie cienkim) wytworzyć oocyty zdolne do rozmnażania, które to wydalane są tylko u osobników młodych.

  W jaki sposób kot zaraża się toksoplazmozą?

  Zazwyczaj koty zarażają się toksoplazmozą po kontakcie z zainfekowanym miejscem (np. powąchania, polizania miejsca z kałem, w którym są jaja pasożyta). Warto dodać, że oocyty są wydalane przez młode koty. Pasożyt może przetrwać w środowisku zewnętrznym nawet rok lub dłużej!

  Kolejną możliwością zarażenia kota przez pierwotniaka to zagnieżdżenie się jeszcze w trakcie ciąży kotki. Wówczas mały kotek przychodzi na świat już zainfekowany przez pasożyta.

  Ostatnią możliwością, zarażenia się toksoplazmozą jest spożycie zainfekowanego mięsa, w którym znajduje się pierwotniak.

  Reklama

  Jak objawia się toksoplazmoza u kotów?

  Objawy najczęściej towarzyszą młodym kotom, które zostały zainfekowane. W tym czasie można zauważyć:

  • brak apetytu,
  • wymioty,
  • apatię,
  • biegunkę,
  • zmożoną chęć picia wody,
  • gorączkę.

  W późniejszym okresie następuje nasilenie objawów, dochodzi do tego pogorszenie jakości sierści, spadek masy ciała oraz odczuwalna bolesność w okolicach brzucha.

  Warto dodać, że nieleczona postać może prowadzić do silnych powikłań, a nawet do śmierci. Na skutek toksoplazmozy koty mogą chorować m.in. na żółtaczkę, choroby neurologiczne, zapalenie i dysfunkcję narządów wewnętrznych i wiele innych.

  Jak zdiagnozować toksoplazmozę?

  Niestety objawy mogą niejasno wskazywać o opisywanej jednostce chorobowej, dlatego lekarz weterynarii nie może postawić dogłębnej diagnozy bez wcześniej wykonanych badań. W przypadku wykrycia toksoplazmozy wykonuje się badanie krwi oraz badanie kału pod kątem obecności tego pierwotniaka. Warto dodać, że przez krótki okres wydalania oocytów przez młode koty, badanie kału może być niemiarodajne. Dlatego lepiej pobrać próbkę krwi i wysłać do specjalistycznego laboratorium.

  Inną metodą jest oznaczenie przeciwciał, które utrzymują się około 8 miesięcy w organizmie.

  Toksoplazmoza u kota — leczenie

  W przypadku stwierdzenia toksoplazmozy u kota należy go poddać terapii. Leczenie polega na podawania specjalnych tabletek odrobaczających, które działają na tego pasożyta. Przeciwpasożytnicze medykamenty podaje się zazwyczaj 2 razy dziennie przez okres 4 tygodni. Ważne jest pilnowanie kota, aby spożył tabletkę w całości. W przypadku bardzo opornych pupili stosuje się serię zastrzyków.

  W jaki sposób chronić kota przed toksoplazmozą?

  Jak wcześniej zostało wspomniane, koty wychodzące są najbardziej narażone na zainfekowanie przez pasożyta Toxoplasma gondii. Dlatego też, kiedy posiadasz pupila, który wędruje po okolicy, to regularnie go odrobaczaj środkami przeciwpasożytniczymi. To uchroni go przed rozwinięciem choroby. Oprócz tego można oddawać kał do badania, jednak wyniki mogą być niemiarodajne.

  Jeśli posiadasz kota, który swoje życie przebywa w domu i karmisz go surowym mięsem, to musisz zadbać o to, aby zwierzak dostawał pożywienie z pewnego i sprawdzonego źródła. Surowe mięso przed wydaniem do sprzedaży powinno być zbadane przez lekarza weterynarii, dlatego biorąc z nieznanego źródła, zawsze zapytaj, czy mięso zostało przebadane i czy ma stosowną dokumentację, aby to potwierdzić. Co więcej, w przypadku karmienia zwierzaka mięsem, możesz poddać go obróbce termicznej, która skutecznie zabija wszystkie pasożyty.

   

  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus