Więcej
  abckota.plZdrowieWszoły u kota

  Wszoły u kota

  -

  Infekcje pasożytami zewnętrznymi to częsta przypadłość kotów. Do jednych z nich można zaliczyć wszoły, których obecność na skórze zwierzaka, prowadzi do dyskomfortu podczas codziennych czynności. Co to są wszoły? W jaki sposób chronić kota przed wszołami oraz jak leczyć?

  Co to są wszoły?

  Wszoły zaliczane są do pasożytów zewnętrznych, które atakują m.in. koty. Z wyglądu przypominają one niewielkie pajęczaki. Posiadają charakterystycznie spłaszczone ciało, bez skrzydełek. Co więcej, można dostrzec je wzrokiem — dorosły osobnik mierzy około 2 mm. Patrząc, od góry wszoł podzielony jest na segmenty — głowę, tułów, oraz aparat gębowy. Wszoły mogą być czarne, szare, lub żółte.

  Reklama

  Warto dodać, że pojawiają się na ciele kota w celu spożywania jego sierści, krwi, wydzieliny z gruczołów, oraz zrogowaciałego naskórka.

  Skąd się biorą wszoły?

  Do zainfekowania wszołami dochodzi poprzez kontakt z zarażonym osobnikiem najczęściej tego samego gatunku. Najczęściej nosicielami tych pasożytów zewnętrznych są bezdomne, wędrujące koty oraz psy. Istnieje bardzo małe prawdopodobieństwo zarażenia się pupila poprzez kontakt z rośliną, ziemią, lub jakimkolwiek przedmiotem. Wynika to z tego, że wszoły szybko giną, jeśli nie bytują na swoim żywicielu.

  Reklama

  Wspomniane pasożyty przeprowadzają cykl rozwojowy, który trwa 20 dni. Po znalezieniu żywiciela, np. kota, samica wszoła składa jaja. Jaja bardzo dobrze przytwierdzone są do sierści zwierzaka, za pomocą specjalnej substancji. Każdego dnia samice wszołów składają po 10 jaj! Następnie z nich wylęgają się larwy, gdzie po etapie linienia osiągają dojrzałość płciową.

  Jednak warto podkreślić, że ryzyko zarażenia się kota wszołami jest nadal bardzo niskie.

  Wszoły u kota — objawy

  Wszowica (infekcja wszołami) objawia się świądem skóry — kot ciągle się drapie. Ponadto po sprawdzeniu sierści można dostrzec czarno-szare istoty. Innym objawem może być:

  • pogorszenie jakości sierści,
  • brak apetytu,
  • apatia i asymilacja od innych domowników.

  Jak pozbyć się wszołów u kota?

  Leczenie inwazji odbywa się poprzez zastosowanie odpowiednich środków, które mają na celu zwalczenie wszołów. W tym celu należy udać się do lekarza weterynarii.

  Reklama

  Preparaty na wszoły u kota

  W przypadku infekcji wszołami warto zwrócić się bezpośrednio do lekarza weterynarii, który dobierze najlepszy środek zwalczający. Najczęściej używa się spray-ów, kropli spot-on (dawkowanych comiesięcznie), lub obroży np. Foresto. Ważne jest, aby wraz z okresem zwalczania wszołów zadbać o czystość pomieszczeń, w których przebywa kot.

  Co więcej, jeśli posiadasz więcej niż jednego zwierzaka, to leczenie musisz zastosować u całego stada. Leczenie tylko jednego osobnika, nie przyniesie pożądanych efektów!

  Domowe sposoby na wszoły u kotów

  Niestety nie istnieją domowe sposoby na zwalczanie wszołów. Aby w pełni się ich pozbyć, należy kilkukrotnie zastosować preparaty zwalczające te pasożyty. Ponadto warto przez okres minimum 2 tygodni zadbać o czystość swojego domu, zwłaszcza podłóg oraz dywanów.

  Czy człowiek może zarazić się wszołami?

  Nie. Ludzie nie są żywicielami dla wszołów. W związku z tym nie ma powodu do paniki. Zazwyczaj większość pasożytów, które bytują na kocie, nie są zainteresowane ludzkim ciałem.

  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł
  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus