Więcej
  abckota.plZdrowieWyłysiały brzuch u kota

  Wyłysiały brzuch u kota

  -

  Do pierwszych objawów łysienia można zaliczyć nadmierne wylizywanie się kota w okolicach brzucha, towarzyszące im uszkodzenia mechaniczne, oraz świąd. Powszechnie znaną przyczyną łysienia kota jest problem na tle psychologicznym, ale czy na pewno?

  Problemy układy wydalniczego a łysienie brzucha

  Jednym z problemów, które mogą powodować tego typu objawy, są problemy z układem dolnych dróg moczowych. Wylizywanie kota w okolicach brzucha oraz w okolicach ud spowodowane jest niepokojem oddawania moczu przez kota, oraz towarzyszący ból w przypadku zapalenia pęcherza moczowego. W tej sytuacji lekarz weterynarii powinien zlecić badanie moczu u zwierzaka w celu wykrycia m.in. struwitów czy krwinek czerwonych.

  Reklama

  Wyłysiały brzuch a grzybica

  Do powszechnych przyczyn łysienia kota w okolicach brzucha możemy zaliczyć problemy na tle grzybiczym, wywołane najczęściej przez Microsporum. Jednak trzeba podkreślić, że podczas występowania tej choroby, wyłysienia towarzyszą również w innych okolicach ciała. W chorobie grzybiczej rzadko można zaobserwować świąt, czy zmiany na skórze zwierzęcia, gdyż choroba atakuje tkanki martwe m.in. włosy, martwy naskórek.

  Wyłysiały brzuch a pchły

  Do kolejnych z przyczyn wyłysienia brzucha u kotów może być występowanie pcheł na ciele zwierzęcia. Pchła kocia Ctenocephalides Felis to pasożyt, który może przyczynić się do rozwoju innych poważnych chorób np. Bartonella, Najczęściej powodem wystąpienia alergicznego zapalenia jest uczulenie kota na ślinę pcheł, co skutkuje wystąpieniem reakcji immunologicznej u kota, a następnie powstania ognisk zapalnych. Do zwalczania pcheł u pupila należy zastosować dobre preparaty zwalczające pasożyty.

  Reklama

  Wyłysienia brzucha a alergie

  Kolejnym powodem wyłysienia okolic brzucha u kotów są reakcje alergiczne. Możemy zaliczyć reakcje alergiczne, które mają postać atopowego zapalenia skóry, która niewątpliwie wywołana jest przez alergeny środowiskowe. Dlatego też najczęstszą przyczyną rozwoju atopowego zapalenia są roztocza. Objawy mogą występować sezonowo, ale nie koniecznie. Godne uwagi jest to, że atopowe zapalenie skóry występuje u osobników młodych, pomiędzy pierwszym a czwartym rokiem życia. Na koniec należy dodać, że drugim typem alergii, który ma wpływ na łysienie okolic brzucha, jest alergia pokarmowa, której objawy można zaobserwować u kotów w każdym wieku.

  Wyłysienia brzucha na tle psychogennym

  W przypadku, gdy wszystkie z powyższych diagnoz zostaną wyeliminowane, należy zbadać zwierzaka pod kątem psychologicznym. Objawia się ona nadmiernym, przymusowym wylizywaniem sierści przez kota. Bezsprzecznie jest to spowodowane czynnikami stresowymi, które tłumione są przez nadmierne wylizywanie, co skutkuje uwolnieniu endorfin w ciele pupila. Endorfiny odpowiedzialne są m.in. za poprawienie nastroju o zwierzaka. Wnioskując, aby brać pod uwagę aspekt psychologiczny wyłysienia brzucha, w pierwszej kolejności należy zdiagnozować kota pod kątem powyżej wymienionych chorób, a następnie wprowadzić obserwację w celu wykluczenia choroby na tle psychogennym.

  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł
  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus