Więcej
  abckota.plZdrowieWymioty u kota

  Wymioty u kota

  -

  Chyba nie ma opiekuna kota, który nie doświadczyłby wymiotów u swojego pupila. Z reguły wymioty to normalny odruch u kotów. Jednak jeśli powtarzają się one zbyt często, należy szybko interweniować. Jeśli szukasz informacji odnośnie częstych wymiotów u kota, to zapraszam do czytania.

  Zakłaczenie kota i wymioty

  Najczęściej wymioty spowodowane są zakłaczeniem zwierzaka. Zakłaczenie to nic innego jak obecność kociej sierści w układzie pokarmowym pupila. Kiedy kot jest zakłaczony wówczas występuje wzmożone zainteresowanie przegryzania roślin w domu. Poprzez zjedzenie rośliny, kot automatycznie wywołuje wymioty, które mają na celu pozbycie się treści pokarmowej wraz z martwymi włosami. Dlatego też jeśli posiadamy kota w domu, to musimy, zaczerpnąć informacji czy rośliny w domu są bezpieczne dla kota. Ponadto najlepszym sposobem jest zasadzenie nasion zbóż, których źdźbła są delikatne dla kociego przełyku. Poza tym na rynku można znaleźć różnego rodzaju karmy, które wspomagają odtłaczanie. Ostatnią alternatywą, aby pomóc kotu, są specjalistyczne pasty do odtłaczania, dostępne u weterynarza.

  Reklama

  W przypadku zakłaczenia wymioty są naturalną czynnością. Ponadto ich częstotliwość przypada dwa razy do roku, w porze linienia.

  Wymioty chorobowe

  Innym czynnikiem, który może powodować wymioty u kota, jest choroba. Częste wymioty występują najczęściej, kiedy kotu ma dolegliwości układu pokarmowego. Kiedy u naszego kota występują wymioty o podłożu chorobowym, to kluczową czynnością jest szybkie zgłoszenie się do lekarza weterynarii. Dodatkowo może towarzyszyć apatia, gorączka, brak apetytu, oraz biegunka. Wszystkie powyżej wymienione czynniki wpływają na szybkie osłabienie organizmu oraz jego odwodnienie. Dlatego też, jeśli wymioty utrzymują się dłużej niż 1-2 dni i są one regularne, wówczas powinniśmy jak najszybciej zgłosić problem do specjalisty.

  Reklama

  Alergia i nietolerancja pokarmowa

  Kolejnym powodem częstych wymiotów u kota może być alergia oraz nietolerancja pokarmowa. U kotowatych alergię najczęściej występują w postaci reakcji skórnych, jednak może się zdarzyć, że mogą wywoływać również wymioty. Inaczej rzecz się ma w  przypadku nietolerancji pokarmowej. Wspomniana nietolerancja pokarmowa jest wywołana na wskutek braku odpowiedniego enzymu w organizmie kota. A tym samym organizm szybko pozbywa się pokarmu w układzie trawiennym. Alergie oraz nietolerancja pokarmowa jest spowodowana źle dobranym gatunkiem mięsa lub karmą w diecie zwierzaka. Dlatego też warto w tym przypadku zastosować dietę eliminacyjną, aby wykluczyć odpowiedni gatunek mięsa lub karmy.

  Kończąc, wymioty u kota nie muszą świadczyć o pogorszonym stanie zdrowia pupila. Jednak w przypadku, gdy występują one regularnie oraz towarzyszy im biegunka, apatia i brak jedzenia, wówczas niezwłóczenia, należy udać się do lekarza weterynarii w celu zdiagnozowania pupila. W przypadku regularnych wymiotów staraj się podawać swojemu zwierzakowi wodę do picia w małych ilościach, ale często.

  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus