Więcej
  abckota.plZdrowieWypadanie sierści u kota

  Wypadanie sierści u kota

  -

  Wypadanie sierści u kota może mieć różne przyczyny. Koty intensywnie linieją podczas zmiany pór roku. Wypadanie sierści przypada na okres wiosenny oraz zimowy. Więcej odnośnie linienia możecie przeczytać w artykule Kiedy kot linieje, co robić?

  Często może się również zdarzyć, że wypadanie sierści ma inne podłoże. Dlaczego kotu wypada sierść? Jak walczyć z wypadaniem sierści?

  Reklama

  Przyczyny wypadania sierści u kota

  Jak napisałam we wstępie, najczęściej wypadanie sierści u kota jest wywołane zmianą okrywy włosowej w trakcie zmiany pór roku. Czynnikiem niepokojącym jest wypadanie sierści z innych przyczyn. Mianowicie, wypadanie sierści może być spowodowane przez:

  • reakcje alergiczne,
  • choroby bakteryjne skóry,
  • choroby grzybicze skóry,
  • niedobór witamin,
  • nieodpowiednio zbilansowaną dietę.

  Wypadanie sierści wywołane alergią

  Najczęstszym powodem wypadania sierści u kotów są reakcje alergiczne. Alergie u kotów często wywołane są przez uczulenia na pokarm. Jednak występują przypadki, gdzie reakcje alergiczne wywoływane są przez alergeny unoszące się w powietrzu, np. pyłki roślin. Więcej informacji o alergii pokarmowej znajdziecie w artykule „Alergia pokarmowa u kota”.

  Reklama

  W przypadku alergii powstają charakterystyczne wyłysiałe placki. Ponadto na skórze uwydatnia się silny stan zapalny, który przybiera czerwonych kolorów. Co więcej, zmienione chorobowo miejsce jest mocno swędzące. Dlatego też w tym przypadku może dochodzić do ciągłego drapania się kota oraz podrażnień.

  Wypadanie sierści, a choroby bakteryjne i grzybicze

  Kolejnym powodem wypadania sierści u kota są choroby skóry wywołane przez bakterie oraz grzyby. W tym przypadku także powstają charakterystyczne, wyłysiałe miejsca na skórze. W dodatku skóra może zmieniać wygląd na czerwony, oraz posiadać różnego koloru plamki. W tym przypadku należy zaczerpnąć wiedzy u lekarza weterynarii. W pierwszej kolejności należy zbadać zeskrobinę skóry oraz wykryć konkretną bakterię lub grzyba. Następnie lekarz weterynarii dobiera odpowiedni preparat w celu wyleczenia chorobowej zmiany.

  Niedobór witamin oraz nieodpowiednia dieta

  Nieodpowiednia dieta,  a tym samym niedobór potrzebnych witamin to kolejny powód wypadania sierści u kota. Zazwyczaj w tym przypadku wraz z wypadaniem sierści występuje matowa, łamliwa sierść, oraz łupież. Najważniejszymi związkami i pierwiastkami, które odgrywają rolę w cyklu rozwoju włosa, są: cynk, witaminy z grupy B, selen, miedź, biotyna, witaminy A, E i C, oraz prawidłowy stosunek kwasów Omega 3 i Omega 6. Witaminy z gruby B, jak również cynk oraz selen znajdziemy w drożdżach browarniczych. W przypadku kwasów Omega należy skupić uwagę na kwasach Omega 3, które znajdziemy w rybach, oleju z dzikiego łososia, czy krylu.

  (zdjęcie: Michel Bertolotti)

  Reklama

   

  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł
  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus