Więcej
  abckota.plZdrowieZachowanie kotki w rui

  Zachowanie kotki w rui

  -

  Każdy opiekun, który posiada samiczkę kota, wie, że okres rui u kotów, to bardzo uciążliwy czas. Jeśli jesteś nowicjuszem i nie wiesz, jak zachowuje się kotka w rui, to koniecznie przeczytaj dalszą część artykułu.

  Jak zachowuje się kotka w rui?

  Bez wątpienia każdy z łatwością może rozpoznać czas, kiedy kotka ma ruję. Pupil zachowuje się wtedy bardzo specyficznie. Ogólnie mówiąc, wspomniane zjawisko jest bardzo proste do rozpoznania. Najczęściej kotka wydaje z siebie bardzo donośne miauczenie, które jest niezwykle męczące dla każdego domownika. Oprócz tego zwierzak staje się bardzo pobudzony, nadpobudliwy oraz niespokojny. Często zachowanie kotki zmienia się o 180O W dodatku możesz zaobserwować takie objawy jak:

  Reklama
  • domaganie się przytulania, pieszczot,
  • nieustanne chodzenie za opiekunem oraz łaszenie się,
  • ocieranie się o przedmioty w domu,
  • przybieranie charakterystycznej pozycji (zwłaszcza podczas głaskania/ dotykania) – leżąc na brzuchu z lekko uniesioną tylną częścią ciała,
  • zwiększoną częstotliwość korzystania z kuwety przez kotkę,
  • miauczenie w charakterystyczny, doniosły i bardzo głośny sposób,
  • kotka często czyści swoje części intymne,
  • pomrukiwanie oraz tarzanie się przez kotkę po podłodze,
  • znaczenie terenu, obsikiwanie miejsc w celu pozostawienia zapachu dla kocurów,
  • brak zainteresowania zabawą i innymi domownikami,
  • zmniejszony apetyt.

  Oprócz tego kotki w trakcie rui posikują moczem o charakterystycznym i intensywnym zapachu. Co ciekawe, kotki mogą upodobać sobie jednego domownika, za którym będą ciągle chodzić, przytulać się, oraz mruczeć.

  W dodatku jeszcze przed rozpoczęciem rui kotki mogą charakterystycznie się zachowywać. Samica kilka dni przed wystąpieniem dni płodnych spędza dużo czasu z opiekunem, domaga się pieszczot. W dodatku możesz również zauważyć u kotki powiększenie lub opuchnięcie zewnętrznych narządów płciowych oraz listę mleczną.

  Reklama

  Na co zwrócić uwagę podczas rui

  Jeśli Twój czworonożny przyjaciel ma ruję, wtedy zadbaj o częste opróżnianie i czyszczenie kuwety. Tym działaniem zmniejszysz ryzyko posikiwania przez kotkę w różnych miejsc w domu, a tym samym niszczenia mebli. W dodatku jeśli nie planujesz rozmnażać kotki oraz prowadzić hodowli, wówczas najlepszym rozwiązaniem jest sterylizacja. Wtedy unikniesz nieprzespanych nocy, a twoja kotka nie będzie zmieniać co chwilę swojego zachowania. Warto dodać, że kotki od wiosny do późnego lata (nawet jesieni) mają regularny cykl płciowy, który trwa od 2 do 10 dni. Jednak okres międzyrujowy to 2-3 tygodnie. Tak więc kotka może mieć kilka rui w ciągu jednego roku.

  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł
  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus