Więcej
    abckota.plZdrowieZachowanie kotki w rui

    Zachowanie kotki w rui

    -

    Każdy opiekun, który posiada samiczkę kota, wie, że okres rui u kotów, to bardzo uciążliwy czas. Jeśli jesteś nowicjuszem i nie wiesz, jak zachowuje się kotka w rui, to koniecznie przeczytaj dalszą część artykułu.

    Jak zachowuje się kotka w rui?

    Bez wątpienia każdy z łatwością może rozpoznać czas, kiedy kotka ma ruję. Pupil zachowuje się wtedy bardzo specyficznie. Ogólnie mówiąc, wspomniane zjawisko jest bardzo proste do rozpoznania. Najczęściej kotka wydaje z siebie bardzo donośne miauczenie, które jest niezwykle męczące dla każdego domownika. Oprócz tego zwierzak staje się bardzo pobudzony, nadpobudliwy oraz niespokojny. Często zachowanie kotki zmienia się o 180O W dodatku możesz zaobserwować takie objawy jak:

    Reklama
    • domaganie się przytulania, pieszczot,
    • nieustanne chodzenie za opiekunem oraz łaszenie się,
    • ocieranie się o przedmioty w domu,
    • przybieranie charakterystycznej pozycji (zwłaszcza podczas głaskania/ dotykania) – leżąc na brzuchu z lekko uniesioną tylną częścią ciała,
    • zwiększoną częstotliwość korzystania z kuwety przez kotkę,
    • miauczenie w charakterystyczny, doniosły i bardzo głośny sposób,
    • kotka często czyści swoje części intymne,
    • pomrukiwanie oraz tarzanie się przez kotkę po podłodze,
    • znaczenie terenu, obsikiwanie miejsc w celu pozostawienia zapachu dla kocurów,
    • brak zainteresowania zabawą i innymi domownikami,
    • zmniejszony apetyt.

    Oprócz tego kotki w trakcie rui posikują moczem o charakterystycznym i intensywnym zapachu. Co ciekawe, kotki mogą upodobać sobie jednego domownika, za którym będą ciągle chodzić, przytulać się, oraz mruczeć.

    W dodatku jeszcze przed rozpoczęciem rui kotki mogą charakterystycznie się zachowywać. Samica kilka dni przed wystąpieniem dni płodnych spędza dużo czasu z opiekunem, domaga się pieszczot. W dodatku możesz również zauważyć u kotki powiększenie lub opuchnięcie zewnętrznych narządów płciowych oraz listę mleczną.

    Reklama

    Na co zwrócić uwagę podczas rui

    Jeśli Twój czworonożny przyjaciel ma ruję, wtedy zadbaj o częste opróżnianie i czyszczenie kuwety. Tym działaniem zmniejszysz ryzyko posikiwania przez kotkę w różnych miejsc w domu, a tym samym niszczenia mebli. W dodatku jeśli nie planujesz rozmnażać kotki oraz prowadzić hodowli, wówczas najlepszym rozwiązaniem jest sterylizacja. Wtedy unikniesz nieprzespanych nocy, a twoja kotka nie będzie zmieniać co chwilę swojego zachowania. Warto dodać, że kotki od wiosny do późnego lata (nawet jesieni) mają regularny cykl płciowy, który trwa od 2 do 10 dni. Jednak okres międzyrujowy to 2-3 tygodnie. Tak więc kotka może mieć kilka rui w ciągu jednego roku.

    Poprzedni artykuł
    Następny artykuł
    Reklama
    Reklama
    ReklamaZoo Plus