Więcej
  abckota.plZdrowieZapalenie pęcherza u kota

  Zapalenie pęcherza u kota

  -

  Zapalenie pęcherza u kota to nieprzyjemne zjawisko, które warto natychmiast leczyć. Jak pomóc kotu w trakcie zapalenia pęcherza? Jakie są objawy zapalenia pęcherza u kota? Jakie leki stosować, aby wyleczyć kota? Sprawdź poniższy wpis, w którym podpowiadamy jak postępować z kotem, który choruje na zapalenie pęcherza moczowego.

  Zapalenie pęcherza u kota

  Zapalenie pęcherza u kota to stan zapalny, który prowadzi do przekrwienia i obrzęknięcia pęcherza moczowego kota. W trakcie tego stanu kot odczuwa wzmożony ból, który nieleczony może się nasilać.  Zapalenie pęcherza najczęściej jest spowodowane przez infekcję bakteryjną. Warto dodać, że może towarzyszyć innej jednostce chorobowej np. podczas cukrzycy, nowotworów, czy chorób nerek.

  Reklama

  Jakie są objawy zapalenia pęcherza u kota?

  Najczęstszymi objawami zapalenia pęcherza u kotów jest ciągłe posikiwanie, któremu towarzyszy duży ból. Co więcej, kot może załatwiać się poza kuwetą w różnych miejscach. Inną oznaką zapalenia pęcherza może być krwiomocz. Oczywiście ciężko jest to zauważyć, zwłaszcza gdy mocz natychmiast wsiąka w żwirek. Innym objawem może być:

  • ciągłe miauczenie,
  • apatia,
  • niechęć do jedzenia,
  • gorączka,
  • agresja,
  • niechęć do kontaktu z innymi mieszkańcami.

  Jak leczyć zapalenie pęcherza u kota?

  W pierwszej kolejności warto udać się do lekarza weterynarii i skonsultować przypadek. Najlepszym rozwiązaniem jest pobranie próbki moczu do badań pod mikroskopem. Jednak w przypadku kotów może być to utrudnione. W trakcie wizyty weterynarz z pewnością wykona badania USG pęcherza, aby wykluczyć stan zapalny. Oprócz tego może być koniecznie badanie krwi zwierzaka oraz szersza diagnostyka obrazowa.

  Reklama

  Jakie leki stosuje się na zapalenie pęcherza u kota?

  Podawanie leków w celu wyleczenia zapalenia pęcherza u kota jest zależne od postawionej diagnozy przez lekarza weterynarii. W pierwszej kolejności warto dobrze zbadać kota i stwierdzić, czy jest to infekcja bakteryjna, czy jednak objaw innej choroby. Najczęściej w trakcie zapalenia pęcherza u kota podaje się antybiotyk oraz leki wspomagające funkcjonowanie układu wydalniczego. Pomocna może się okazać również furagina. Jednak wcześniej warto przedyskutować podawanie tego leku z weterynarzem

  Ile trwa leczenie zapalenia pęcherza u kota?

  Czas leczenia zależy od kondycji osobnika, jak również od stanu zapalnego. W większości przypadków zapalenie pęcherza mija po 7 dniach kuracji. Jednak u wybranych kotów, które mają nasiloną infekcję może trwać nawet miesiąc. Warto dodać, że w przypadku, gdy zapalenie pęcherza wynika z innej jednostki chorobowej, wtedy leczenie może być dużo dłuższe ze względu na zjawisko wtórne. W takiej sytuacji w pierwszej kolejności warto zastosować leki, które wyleczą chorobę wywołującą zapalenie układu wydalniczego.

   

   

  Reklama
  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł
  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus