Więcej
  abckota.plZdrowieZaparcia u kota

  Zaparcia u kota

  -

  Każdy koci przyjaciel może doznać pewnych problemów zdrowotnych. Kotom, tak samo jak ludziom, może doskwierać zatwardzenie. W jaki sposób leczyć zaparcia u kota, tak aby skutecznie się ich pozbyć? W jaki sposób postępować, aby Twój kot nie miał zatwardzenia? W dzisiejszym artykule poznasz wszystko o zaparciach u kota.

  Dlaczego występują zaparcia u kota

  Zaparcia u kota występują tak jak u pozostałych istot żywych. Najczęstszą przyczyną tego niemiłego zjawiska jest niepoprawna perystaltyka jelit oraz źle dopasowana dieta. Koty jako zwierzęta mięsożerne powinny wypróżniać się przynajmniej raz na dwa dni. Co ciekawe podczas karmienia karmą suchą lub mokrą częstotliwość ta powinna być jeszcze większa. Dlatego też podawaj Twojemu kotu najwyższej jakości pożywienie. Warto, abyś wiedział, że lekceważenie zaparć może spowodować bardzo przykre konsekwencje dla zdrowia Twojego kota, m.in. nieleczone zaparcia mogą być pierwszym krokiem do chorób nowotworowych odbytnicy, czy perforacji jelit. Dlatego tak ważne jest, abyś szybko interweniował, kiedy zaobserwujesz, że Twój kot ma problemy z oddawaniem stolca.

  Reklama

  Zaparcia u kota — objawy

  Pierwszym symptomem zatwardzenia u kota jest wypróżnianie się co kilka dni. Co więcej, podczas oddawania stolca kot się napina oraz niepokoi. Ponadto o zaparciach może świadczyć:

  • brak odchodów w kuwecie, które nie pojawiły się w ciągu najbliższych 2 dni,
  • odchody z domieszką krwi,
  • częste nieudane oddawanie stolca,
  • napinanie się,
  • załatwianie się poza kuwetą niewielkimi odchodami,
  • ból, oraz sygnalizowanie poprzez miauczenie, oraz piszczenie,
  • wymioty,
  • apatia oraz niechęć do jedzenia.

  Jakie są przyczyny zaparcia u kota?

  Częstą przyczyną zaparcia u kota może być połknięcie przez zwierzaka niestrawnego elementu lub ciała obcego. Poza tym do jednych z najczęstszych oraz długotrwałych problemów z wypróżnianiem się jest zła dieta. Oprócz powyższych zaparcia mogą być wywołane:

  Reklama
  • zarobaczeniem kota,
  • zakłaczeniem,
  • zbyt dużą ilością kości w pożywienia,
  • niedoborem witaminy B12,
  • niedoborem folianów.

  Jak skutecznie leczyć zaparcia u kota?

  W internecie możesz znaleźć różnego rodzaju domowe sposoby, od podawania olejów roślinnych, czy masła itp. Jednak musisz wiedzieć, że te metody mogą pomóc na chwilę, jednak nie zniwelują problemu na zawsze! W pierwszej kolejności musisz dowiedzieć się, czym spowodowane są zaparcia u kota. Jeśli jest to ciało obce, to zgłoś się do Twojego weterynarza! Podstawową czynnością powinno być wykonanie zdjęcia RTG jamy brzusznej. Jeśli lekarz weterynarii potwierdzi ciało obce w jelitach, wówczas jednym ze sposobów jest operacyjne usunięcia, lub zastosowanie m.in. oleju parafinowego.

  W przypadku zatwardzenia wywołanego złą dietą musisz zmienić serwowane pożywienie. Jeśli karmisz surowym mięsem, to zmniejsz ilość kości w posiłku. Natomiast jeśli Twój kot dostaje do jedzenia karmę suchą wówczas, zmień ją na innego producenta.

  W przypadku zatwardzenia wywołanego przez zarobaczenie, skuteczne jest odrobaczenie zwierzaka.

  Co więcej, koty mogą mieć problemy z wypróżnianiem się podczas okresu linienia. Wtedy dochodzi do zakłaczenia organizmu. Często koty, aby opróżnić swój żołądek lub jelita z martwej sierści, jedzą rośliny zielone. Więcej możesz przeczytać w artykule Trawa dla kota.

  Reklama

  Jeśli podejrzewasz zatwardzenie wywołane niedoborem witamin, to koniecznie zrób pełne badania krwi zwierzakowi. W dodatku nie zapomnij, aby wcześniej skonsultować wszystkie objawy z lekarzem weterynarii.

   

  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus