Więcej
  abckota.plZdrowieZatwardzenie u kota

  Zatwardzenie u kota

  -

  Zatwardzenie u kota może być jednorazowym przypadkiem. Jednak kiedy dolegliwość często się powtarza, należy bacznie przyglądnąć się kotu. Jak rozpoznać, że kot ma zatwardzenie? Co jest przyczyną zatwardzenia u kota? Jak leczyć zatwardzenie u Twojego kota?

  Co to jest zatwardzenie u kota?

  Niestety koty, podobnie jak ludzie, miewają problemy zdrowotne, jednym z nich jest zatwardzenie. Zatwardzenie to nic innego jak nieregularne i rzadsze oddawanie stolca przez kota.

  Reklama

  Największą obawą dla właścicieli kotów, które mogą wskazywać na zaparcia, jest brak wypróżniania się przez kilka dni. W tym miejscu warto wspomnieć, co ile kot powinien się wypróżniać.

  Każdy zdrowy osobnik, który spożywa karmę suchą, oddaje kał średnio raz dziennie, lub raz na dwa dni. Inaczej sytuacja się ma w przypadku karmienia BARFem. Tutaj mruczek może oddawać kupę, średnio co trzy dni.

  Reklama

  Jakie są objawy zatwardzenia u kota?

  Najczęstszym objawem zatwardzenia u kota jest brak wypróżniania się przez kilka dni. Oprócz tego kot może w charakterystyczny sposób się napinać. Często koty sygnalizują opiekuna swoim zachowaniem. Dlatego mogą: miauczeć, wypróżniać się poza kuwetą, oraz asymilować się od domowników. Oprócz tego objawem zatwardzenia jest:

  • krew lub śluz w kale,
  • popiskiwanie,
  • ciągłe miauczenia,
  • brak apetytu,
  • wymioty,
  • brak chęci picia wody,
  • brak aktywności i chęci do zabawy,
  • poruszanie się w pozycji skulonej.

  Zatwardzenie u kota — przyczyny

  Już wiesz, jakie są najczęstsze objawy zaparć u kota. Teraz warto, abyś się dowiedział, co może być przyczyną takie stanu.

  Dieta, a zatwardzenie u kota

  Do częstych zaparć u kota dochodzi w przypadku źle skomponowanej diety. Najczęściej do zaparć dochodzi, gdy w pożywieniu kota znajduje się zbyt duża ilość wapnia, którego źródłem są np. kości. W tym przypadku należy przeanalizować, co podajemy kotu. Kiedy serwujesz kotu karmę, warto, abyś przyglądnął się jej składowi, a następnie dobrał taki produkt, który będzie pełnowartościowy, dobrze zbilansowany, oraz dobrze przyswajalny przez Twojego kota.

  Połknięcie produktów niestrawnych

  Kolejną przyczyną zatwardzenia u kota może być spożycie ciała obcego. W tym przypadku dochodzi do niedrożności jelit, co skutkuje zatwardzeniem. Do przedmiotów, które koty często połykają, można zaliczyć:

  Reklama
  • sznurki,
  • wstążki,
  • tkaniny,
  • zabawki,
  • plastikowe elementy.

  Kiedy podejrzewasz, że Twój kot mógł spożyć jedną z powyżej wymienionych rzeczy, to koniecznie skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Często w tego typu przypadkach konieczna jest interwencja chirurgiczna.

  Zakłaczenie, a zatwardzenie

  Zakłaczenie jest kolejną przyczyną, która powoduje zatwardzenie u kota. Często taki stan występuje podczas pory linienia sierści — na wiosnę oraz podczas jesieni. Zakłaczenie to nic innego jak zaczopowanie jelita przez połknięte włosy, które dostały się do przewodu pokarmowego podczas wylizywania sierści.

  Choroby

  Często do zaparć u kota może dochodzić na skutek różnych chorób. Najczęściej są to choroby układu pokarmowego. Co więcej, zatwardzenie może występować podczas nieprawidłowego funkcjonowania jelit, a nawet podczas nowotworu.

  Leki, a zatwardzenie u kota

  Oprócz powyższych do zatwardzenia często dochodzi na podczas podawania leków. Tutaj można wyróżnić takie medykamenty jak:

  • środki psychoaktywne,
  • sukralfat,
  • kontrast,
  • leki antycholinergiczne.

  W związku z tym, jeśli Twój kot ma zaparcia i jednocześnie zażywa lekarstwa, to koniecznie skonsultuj się z lekarzem weterynarii.

  Jak radzić sobie z zatwardzeniem u kota?

  W zależności od tego, z jakiej przyczyny kot miewa zaparcia, można wykorzystać domowe sposoby na zatwardzenie u kota. Najczęściej stosuje się olej parafinowy, który świetnie wpływa na przesuwanie się mas kałowych w jelitach. Jednak w przypadku zdecydowania się na tę metodę, warto zwrócić się o pomoc do lekarza weterynarii. Niestety przy nieodpowiednim dawkowaniu oleju może dojść do zachłyśnięcia i poważnych konsekwencji które mogą zakończyć się nawet zapaleniem płuc.

  W przypadku zaparcia wywołanego zakłaczeniem warto zastosować kocie trawy. Są one rewelacyjne i bardzo dobrze wpływają na tego typu dolegliwości. Innym pomocnym sposobem na zaparcia jest podanie tłuszczu zwierzęcego, np. masła lub smalcu.

  Warto wspomnieć, że powyższe domowe zalecenia poskutkują jedynie na chwilę. Dlatego warto na początku zdiagnozować, z jakiego powodu występuje zatwardzenie, po czym wprowadzić odpowiednie zmiany, które uregulują pracę jelit.

  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł
  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus