Więcej
  abckota.plZdrowieZespół Nabytego Niedoboru Immunologicznego Kotów

  Zespół Nabytego Niedoboru Immunologicznego Kotów

  -

  FAIDS i wirus FIV to najgroźniejsze choroby immunologiczne u kota. Choroba znana jest jako zespół nabytego niedoboru immunologicznego u kotów. Wywołuje ją wirus FIV (ang. feline immunodeficiency virus), który osłabia organizm zwierzaka. Ma podobny przebieg do AIDS u ludzi i również jest to choroba nieuleczalna. Sprawdź, czy ludzie mogą zarazić się HIV od zwierząt, oraz jak dochodzi do zakażenia.

  FIV u kota objawy

  Objawy FIV u kota dzielą się na kilka faz. Niestety w pierwszych z nich choroba jest w zasadzie nie do wykrycia. Dlatego właściciele mruczków, zwykle trafiają do weterynarza już w poważnym stadium choroby. Najczęściej jednak kot staje się:

  Reklama
  • osłabiony,
  • ma powiększone węzły chłonne,
  • ciągle nawracające infekcje,
  • można zauważyć uszkodzenia w jamie ustnej pyszczka.

  Faza wiremii

  W tej fazie dochodzi do zakażenia kota. Objawia się ona spadkiem odporności, gorączką, osłabieniem. Mogą wystąpić również wymioty, spadek aktywności, zaburzenia trawienne czy apetytu. Występują tutaj objawy typowe dla zakażenia wirusem. Faza pierwsza trwa około 6-9 tygodni.

  Faza bezobjawowa

  Tutaj opiekun, zwykle przestaje martwić się o kota. Faza druga trwa nawet kilka lat. Objawy choroby wyciszają się lub chwilowo ustępują. Dlatego opiekun zaczyna bagatelizować problem, myśląc, że kot wyzdrowiał po przebytej chorobie.

  Reklama

  Faza pogorszenia stanu zdrowia

  Kot w trzeciej fazie choroby zwykle gorzej wygląda, ma gorszy apetyt, mniej energii a jego ogólna kondycja jest słaba. Niestety, w tej fazie opiekunowie kotów zwykle uważają, że kot po prostu się starzeje.

  Faza immunosupresji

  Faza czwarta, w której domownicy najczęściej dowiadują się o chorobie swojego pupila. Kot jest widocznie osłabiony. Często łapie infekcje, a stany zapalne nie chcą się łatwo goić. Do tego kot traci sporo na wadze i dużo częściej choruje.

  Faza wielonarządowej niewydolności organizmu

  Najczęściej w fazie czwartej zaleca się eutanazję, ze względu na niewydolność organizmu kociaka. Kot przez to nie może normalnie funkcjonować, a życie jest dla niego udręką. Można jednak tego uniknąć, jeśli mruczek od wykrycia choroby pozostaje pod stałą opieką weterynaryjną. Wówczas kot jest odpowiednio prowadzony i można przedłużyć jego życie.

  Jak leczyć FIV u kota ? – testy na fiv/ felv kota

  Jesteś opiekunem kota i podejrzewasz FIV? Najlepszym rozwiązaniem będzie, jeśli poddasz pupila testom na FIV i FELV (felv to równie groźna białaczka u kotów). Takie testy na FIV kota, można wykonać u weterynarza. Koszt takiego badania zaczyna się od 70 zł i w zależności od rodzaju i ilości testów, może kosztować nawet dwa razy tyle.

  Reklama

  Jeśli okaże się, że kot choruje na FAIDS, to musisz wiedzieć jak go leczyć. Do najczęściej stosowanych praktyk należy odpowiednio zbilansowana dieta, badania kontrolne, brak stresu, regularne szczepienia i suplementacja. W sytuacji, gdy kot posiada rany lub stany zapalne, stosuje się sterydy i antybiotyki. Do tego kot, który jest zakażony FIV, nie powinien mieć kontaktu z innymi kotami, tak aby nie zaraził innych osobników oraz by nie złapał infekcji. Co mogłoby doprowadzić do nawrotu choroby.

  Ile żyje kot z zespołem nabytego niedoboru Immunologicznego ?

  Kot zakażony FIV może być tylko nosicielem lub przewlekle chory. Nosiciele zwykle przeżywają długie lata, jednak są zagrożeniem dla innych zwierząt tego samego gatunku. Dlatego zaleca się ich izolację. Jedynie koty chore na FAIDS mogą przebywać w swoim towarzystwie.

  W związku z tym ile żyje kot z FIV i jakie są rokowania? Niestety nie jest łatwo odpowiedzieć na to pytanie. Zależy to w dużej mierze od tego, jak szybko zostanie zdiagnozowana choroba i podjęte leczenie. Jeśli kociak trafi pod odpowiednią opiekę weterynaryjną i będzie dobrze prowadzony, to może przeżyć całe swoje życie. Będąc szczęśliwy oraz czerpiąc ze swojego kociego życia to co najlepsze.

  Jak kot może zarazić się FIV? – czy choroba przechodzi na ludzi i inne zwierzęta ?

  Do zakażenia FIV u kota zachodzi zwykle podobnie jak u ludzi. Wystarczy kontakt z płynami ustrojowymi chorego kota, takimi jak ślina, mocz, krew, nasienie, mleko. Warto pamiętać, że do zakażenia może dojść również przez wody płodowe matki. Dlatego gdy kotka jest nosicielką wirusa, to kociaki niestety mogą urodzić się zakażone. Najbardziej narażone zatem są koty wolno żyjące lub wychodzące na zewnątrz. Głównie te, które są aktywne seksualnie i narażone na pogryzienie. Wiele osób zastanawia się, czy człowiek lub inne zwierzę może zarazić się od kota FIV? Uspokajamy, jest to niemożliwe, a choroba dotyka jedynie kotów i kotowatych. FIV nie mogą zarazić się również zwierzęta innego gatunku.

  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł
  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus