Więcej
  abckota.plZdrowieZłamana łapa u kota

  Złamana łapa u kota

  -

  Często mówi się, że koty „spadają na cztery łapy”. Jednak nawet w ich życiu zdarzają się sytuacje, których wynikiem jest złamana łapa u kota. Podejrzewasz, że Twój kot ma złamaną łapę? Jak wygląda złamana łapa u kota? Sprawdź, jakie są objawy oraz co zrobić, gdy kot ma złamaną łapę?

  Złamana łapa u kota — kontuzja, która może przydarzyć się nawet kotu

  Mówi się, że koty spadają na cztery łapy. Bez wątpienia są to niezwykle zwinne i elastyczne zwierzęta, które w większości przypadków spadają bezinwazyjnie. Jednak zdarzają się w ich życiu, również takie sytuacje, których wynikiem jest złamana łapa u kota. Najczęściej, powodem wspomnianych urazów może być skok z piętra budynku, lub wypadek samochodowy. W związku z tym częściej narażone są koty wychodzące.

  Reklama

  Warto podkreślić, że kot może doznać urazów złamania nawet w domu. Częstymi przyczynami, które powodują złamania, są:

  • przystąpienia (nadepnięcie) na łapę,
  • potrącenie drzwiami,
  • zahaczenie pazurem o dywan, firankę lub zasłonę, która powoduje zwichnięcie łapy lub jej złamanie,
  • skok z małej odległości, w której kot nie zdąży się obrócić.

  Jakie są rodzaje złamań u kota?

  Często patrząc na kota, nie można jasno stwierdzić, czy ma złamaną łapę. Warto wiedzieć, że złamania mogą przybierać różną formę. Może występować złamanie z przemieszczeniem, które charakteryzuje się zmianą położenia kości wewnątrz nogi. Poza tym może dochodzić do powstania złapania otwartego, wówczas zostaje przerwana skóra — czyli przerwana ciągłość skóry. Ostatnim rodzajem złamania jest złamanie bez przemieszczenia, w tym przypadku kość pęka, ale pozostaje w pierwotnej pozycji.

  Reklama

  Po czym poznać, że kot ma złamaną łapę? – objawy

  Do najczęstszych objawów złamanej nogi u kota jest kulawizna, której towarzyszy ból podczas dotyku. Oprócz tego może pojawiać się silna opuchlizna, która jasno wskazuje na kontuzję. Warto pamiętać, że spuchnięta łapa u kota powoduje dyskomfort podczas chodzenia oraz ból. Ponadto kot asymiluje się, nie chce z przebywać z domownikami, a na sam widok miauczy lub syczy. Co więcej, zwierzak może ciągle leżeć, co utrudnia zaobserwowanie kulawizny przez opiekuna.

  Warto podkreślić, że objawy mogą się różnić od rodzaju złamania. W przypadku pęknięcia kot może sprawnie się poruszać, jedynie nieznacznie utykać. Inaczej sytuacja się ma w przypadku złamania otwartego i z przesunięciem. To pierwsze jest widoczne ze względu na przerwaną skórę. Natomiast w przypadku tego drugiego, kot nie może swobodnie stąpać na nodze. Ciągle unosi kończynę w powietrzu i ogranicza maksymalnie poruszanie się.

  Co zrobić, gdy kot ma złamaną nogę?

  W przypadku, gdy kot ma złamaną łapę, należy od razu udać się do lekarza weterynarii w celu zdiagnozowania przypadku. Przekładanie wizyty na później, może doprowadzić do utrudnionej diagnozy, wywołanej przez silny obrzęk. Wtedy cały proces leczenia się wydłuża. Co więcej, kości mogą zacząć się zrastać, co dodatkowo utrudnia diagnostykę.

  Jak wygląda leczenie złamanej łapy u kota?

  Kiedy podejrzewasz złamaną łapę u Twojego kota, wówczas musisz podjąć jak najszybsze działania, które umożliwią szybki powrót do zdrowia, a w dodatku zmniejszą koszty leczenia.

  Reklama

  Diagnoza

  Podczas wizyty w przygodni dla zwierząt, lekarz weterynarii powinien wykonać stosowną diagnozę. W tym celu wykonuje się badanie RTG aparatem rentgenowskim, które jasno pokaże typ złamania, oraz jakie kroki należy podjąć. Warto pamiętać, że podczas wykonywania zdjęcia rentgenem, należy kota i jego łapę usztywnić.

  Czasami można dodatkowo wykonać USG, w celu wykluczenia naderwania i naciągnięcia ścięgien lub innych urazów miękkich, które mogą towarzyszyć po urazie łapy u kota.

  Leczenie złamanej łapy u kota

  W przypadku nieskomplikowanego złamania zakłada się opatrunek usztywniający kocią łapę w postaci gipsu. W tym przypadku unieruchamia się dwa najbliższe stawy, aby nie dochodziło do przemieszczania się złamanej kości.

  Inaczej sytuacja się ma, kiedy kości uległy przestawieniu, wówczas w pierwszej kolejności należy je nastawić, a następnie zagipsować w celu ich stabilizacji. Powyższe scenariusze nie wymagają skomplikowanych działań.

  Jednak w przypadku złamania, które wywołało otwarcie poprzez przecięcie skóry kością, lub w przypadku powstania odłamów, występuje konieczność operacji. W tym przypadku wykonuje się wszystkie badania, a następnie poddaje się pupila narkozie, po czym wykonuje się zabieg. Operacja ma na celu zespolenie wszystkich złamanych odcinków oraz odprysków. W tym celu używa się specjalnych śrub, drutów oraz szwów.

  Leczenie nie polega tylko na usztywnieniu kończyny i w najgorszych przypadku jej zespoleniu w postaci zabiegu. Oprócz tego leczenie obejmuje podawanie środków przeciwbólowych oraz przeciwzapalnych.

  Złamana łapa u kota, a koszty leczenia

  Koszty leczenia zależne są od rodzaju złamania kości. Jeśli jest to jedynie pęknięcie, wówczas leczenie wraz z diagnostyką może oscylować od 100 do 500 zł. Inaczej jest w sytuacji, gdy konieczna jest operacja. Tutaj trzeba się liczyć, że koszty mogą sięgać nawet 2000 zł, w zależności od szybkości zrastania się łapy oraz procesu regeneracji.

  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus