Miasto Stołeczne Warszawa w sierpniu 2022 ogłosiło konkurs architektoniczny na budynek filii Schroniska Na Paluchu na Wawrze dla bezdomnych kotów. Nowy obiekt będzie cztery razy większy niż obecny na warszawskich Włochach. Właśnie wyłoniono zwycięski projekt. Na konkurs architektoniczny wpłynęło 21 prac. Nagrodę główną zdobył architekt Piotr Głowacki z Krakowa.

Zwycięski projekt to dwupiętrowy budynek z podcieniem, dużymi widnymi oknami, cofniętą najwyższą kondygnacją i zielonym dachem. Elewacja zostanie wyłożona glazurą w brązowym kolorze, takim jak pnie drzew.

Reklama

Schronisko Na Paluchu w Warszawie z nową filią na 300 kotów w Wawrze

Obiekt będzie w stanie zaopiekować się 300 kotami. W strefie zdrowych zwierząt koty będą miały miejsce sale z wybiegami, będą też sale kwarantanny czy koci szpital z salami operacyjnymi, laboratorium, pracownię diagnostyki obrazowej i salę do intensywnej opieki nad najbardziej chorymi mruczkami.

Reklama

Całkiem nowy budynek wyłącznie dla kotów z pewnością zwiększy komfort wszystkich zwierząt, które przebywają w Schronisku na Paluchu. Czworonogi będą miały więcej przestrzeni oraz zapewnioną profesjonalną opiekę i leczenie w znacznie lepszych warunkach. A to wszystko już w 2025 roku – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Nowy obiekt będzie przeznaczony do maksymalnie 10 pracowników na największej zmianie, i maksymalnie 20 wolontariuszy. Budynek będzie dostępny dla osób z ograniczoną mobilnością, będzie posiadał windę towarowo-osobową. Nowy obiekt zostanie ukończony w 2025 roku.

Od wielu lat szukaliśmy odpowiedniego miejsca do budowy drugiego schroniska dla bezdomnych zwierząt lub jego filii. Musieliśmy jednocześnie mieć na względzie obowiązujące wymogi weterynaryjne, co ograniczało nasze pole działania. Jednak finalnie udało się znaleźć odpowiedni teren, dzięki wsparciu dzielnicy Wawer – mówi Magdalena Młochowska, dyrektor koordynator ds. zielonej Warszawy.

Umowa z wykonawcą pawilonu dla kotów będzie podpisana do końca 2022 roku. Projektant będzie miał rok na przygotowanie dokumentacji. W drugiej połowie 2023 roku będzie podpisanie umowy na prace budowlane.

Zdjęcia: https://architektura.um.warszawa.pl/-/wyniki-konkursu-pawilon-dla-kotow-wawer.