Więcej
  abckota.plRasy kotówAmerykański curl — kot z ciekawymi uszami

  Amerykański curl — kot z ciekawymi uszami

  -

  Szukasz kota, który będzie zupełnie inny niż pozostała część mruczków? Amerykański curl to bez wątpienia rasa, która zachwyca swoim wyglądem i posiada jedną cechę charakterystyczną, która wyróżnia go spośród wszystkich innych kotów. Sprawdź jak wygląda Amerykański curl, jaka jest jego historia i ile kosztuje!

  Amerykański curl — historia rasy

  Początki rasy miały miejsce w 1981 roku w Kalifornii. Kiedy to w domu Państwa Rugas pojawiła się czarna kotka o czarnym umaszczeniu i charakterystycznie zawiniętych uszach. Właśnie wspomniana samiczka została przedstawicielką rasy Amerykański curl.

  Reklama

  Pierwsze osobniki można było oglądać na wystawach już w 1986 roku. Po narodzinach pierwszego miotu naukowcy rozpoczęli badania, które wskazały, że na charakterystycznie wywinięte uszy ma wpływ jeden z genów dominujących.

  Hodowcy, aby zwiększyć pulę genetyczną, rozpoczęli krzyżówkę Amerykański curl z innymi kotami europejskimi, które posiadały normalne uszy. Przyczyniło się to na polepszenie zdrowia i wydłużenie życia u osobników tej rasy.

  Reklama

  Jak wygląda Amerykański curl?

  Cechą charakterystyczną rasy są ich wyjątkowo zakrzywione uszy. Koty te są eleganckimi osobnikami, o wyważonej muskulaturze i kośćcu. Są one bardziej smukłe niż masywne, czy ciężkie. Samice są mniejsze oraz lżejsze niż kocury.

  Głowa Amerykańskiego curl jest w postaci zmodyfikowanego klina bez spłaszczonych płaszczyzn. Jego buzia jest dłuższa niż szeroka. Nos jest prosty i średniej długości. Cała kufa jest zaokrąglona i posiada łagodne przejście do brody.

  Cechą charakterystyczną u Amerykański curl to uszy. Są one zaokrąglone co najmniej pod kątem 90 stopni, ale nie więcej niż 180 stopni. Powinny być szerokie przy nasadzie, otwarte, zaokrąglone i wywinięte do tyłu. Ważne jest, aby ich końcówki były miękkie i elastyczne. Patrząc z przodu, uszy powinny być dużej wielkości i szeroko otwarte.

  Oczy u Amerykański curl są kształtu orzecha. Powinny być średnio duże, owalne na górze, a okrągłe na dole. Najczęściej można spotkać przedstawicieli tej rasy, których oczy są błyszczące i jasne.

  Reklama

  Tułów osobnika opisywanej rasy jest raczej średnich rozmiarów. Całe ciało powinno być średnio umięśnione, ale przy tym eleganckie. Na końcu powinien znajdować się elastyczny, szeroki u nasady i zwężający się ku końcowi ogon. Całe ciało podparte jest na średniej długości i proporcjonalnych do reszty ciała nogach. Dodatkowo kościec nie powinien być zbyt grupy. Powinien być on wyważony i pasujący do reszty całego ciała.

  Sierść u opisywanej rasy jest w strukturze i dotyku delikatna, jedwabista i leżąca płasko wzdłuż ciała. Co więcej, występuje minimalny podszerstek. Włos na ciele jest półdługi i dobrze przylegający. Amerykański curl występuje w wielu odmianach kolorystycznych.

  Amerykański curl — charakter

  Osobniki rasy Amerykański curl są bardzo towarzyskimi i przyjacielskimi stworzeniami. To koty, które są bardzo kontaktowe i mocno przywiązują się do każdego domownika. Bardzo często domagają się, aby zwrócić na nie uwagę. Koty te nadają się dla rodzin z dziećmi. W dodatku dogadują się z przedstawicielami tego samego gatunku, jak również z innymi zwierzętami. Ponadto Amerykański curl jest bardzo inteligentnym kotem, który szybko się uczy. Bez problemu, po wcześniejszym treningu, może nauczyć się aportowania, czy wykonywać różne sztuczki.

  Amerykański curl — pielęgnacja

  Ze względu na półdługowłosą sierść, Amerykański curl należy do osobników, które powinno się regularnie szczotkować. Zapobiegnie to powstawaniu kołtunów. Dlatego warto przeznaczyć czas na ich pielęgnację przynajmniej 2 razy w tygodniu. W przypadku linienia należy intensywność wyczesywania zwiększyć, aby uniemożliwić zakłaczenie organizmu.

   

  Kot Amerykański curl nie potrzebuje wyspecjalizowanego pożywienia. Wystarczy zakupić dla niego wysoko przyswajalne i pełnowartościowe jedzenie w postaci suchej karmy, mokrej karmy, lub posiłku surowego.

  Ile kosztuje Amerykański curl?

  W zależności od wyglądu, renomy hodowli, rodziców, oraz przeznaczenia, Amerykański curl może kosztować od 2500 do 55000 zł. Oczywiście cena może zależeć od wielu czynników.

  zdjęcie na licencji: Attribution-ShareAlike 2.0 Generic (CC BY-SA 2.0)

  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus