Więcej
  abckota.plRasy kotówKot Karakale – kot stepowy

  Kot Karakale – kot stepowy

  -

  Nie słyszałeś jeszcze o kotach Karakale? Jest to niezwykły, egzotyczny kot, którego można udomowić. Sprawdź, jak wygląda kot Karakale? Ile kosztuje Karakal i jak należy go pielęgnować? Koniecznie przeczytać poniższy tekst, aby dowiedzieć się więcej o tej niezwykłej rasie kotowatych!

  Skąd pochodzi kot Karakale – historia

  Pierwszego dziko żyjącego drapieżnika Karakale opisano w roku 1776. Opisu dokonał Johanna Christiana Daniela von Schreber. Koty te zamieszkują tereny Azji. Można je spotkać m.in. w Indiach, Pakistanie, Afganistanie, Iranie, czy w Afryce i na Półwyspie Arabskim. Kot karakal często zaliczany jest do rodziny kotowatych z gatunku Felis. Jednak istnieje grono osób, które uważają, że jest to odrębny gatunek.

  Reklama

  Kot stepowy – jak wygląda

  Osobniki te z wyglądu przypominają krzyżówkę rysia z kotem domowym. Bez wątpienia cechą charakterystyczną karakali są ich uszy. Posiadają one ciekawe długie włosy, które występują na końcówkach. Jego długość ciała sięga od 65 do 108 cm. Samce ważą od 8 do 20 kg, natomiast samice od 6 do 16 kg. Przedstawiciel tej rasy posiada ciekawe umaszczenie w kolorze:

  • jasnobrązowym,
  • ciemnobrązowym,
  • spotyka się również czarne osobniki.

  Pod brzuchem każdy osobnik posiada jaśniejszą sierść niż na pozostałej części ciała. Jest ona zazwyczaj koloru izabelowatego. Na głowie oraz nogach sierść jest ciemniejsza.

  Reklama

  Karakal posiada dość masywną budowę ciała, jego tułów jest dobrze zbudowany i masywny. Jednak patrząc na całość sylwetki, zachowuje ona jednocześnie elegancki wygląd. Koty te posiadają długie i smukłe nogi.

  Karakal stepowy – jak wygląda pielęgnacja i żywienie?

  Kot karakal jest to zwierzę dzikie, dlatego poluje on na inne mniejsze ssaki, którymi się żywi. Najczęściej spożywa on:

  • małe ptaki,
  • gryzonie,
  • ryby,
  • jaszczurki,
  • młode antylopy,

  Oczywiście w warunkach domowych, koty te powinny spożywać podobne pożywienie jak na wolności. Dlatego warto wprowadzić do ich żywienia dietę BARF lub whole pray.

  Ile kosztuje kot karakal?

  Nabycie kota karakale jako zwierzaka domowego nie jest prostym zadaniem. Po pierwsze ich cena jest bardzo wysoka. Za osobniki młode i oswojone karakale stepowe należy przeznaczyć od 10 do 30 tysięcy euro. Cena może być jeszcze większa, kiedy zdecydujesz się na kota o wyjątkowej barwie.

  Reklama

  Po drugie nabywając dzikiego kota stepowego musisz posiadać specjalny certyfikat CITES, który potwierdza legalność pochodzenia opisywanego kota. Warto dodać, że rasa ta jest w Polsce wpisana na listę zwierząt niebezpiecznych.

  Czy można oswoić kota Karakale?

  Tak. Można oswoić kota Karakale, jednak trzeba się liczyć z tym, że nadal jest to gatunek drapieżny. Ponadto preferuje on życie w pojedynkę – nie toleruje stada. Dodatkowo karakale są mało spotykanym gatunkiem ssaków, zwłaszcza karakale turkmeński. Tak więc pozyskanie osobnika może być trudne, a czasami wręcz niewykonalne.

  Czy karakal jest legalny w Polsce?

  W Polsce Karakale wpisane są do listy zwierząt niebezpiecznych. Tak więc ich posiadanie musi być potwierdzone przez odpowiednie certyfikaty. Dokumenty ten nazywa się CITES i potwierdza legalność pochodzenia danego osobnika.

  Zdjęcie: Derek Keats, licencja: Creative Commons Attribution 2.0 Generic.

  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł
  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus