Więcej
  abckota.plZdrowieKiedy zimno jest za duże dla kotów

  Kiedy zimno jest za duże dla kotów

  -

  Koty wywodzą się od dzikich kotów pustynnych, ale obecnie żyją w wielu krajach na całym świecie. Zamieszkują różne klimaty i prowadzą różne tryby życia, np. życie wewnątrz domu w porównaniu do życia na zewnątrz. Koty są zwierzętami przystosowawczymi i odpornymi, ale to nie oznacza, że mogą wytrzymać ekstremalne temperatury. Więc jak zimno jest zbyt zimno dla tych kiedyś pustynnych istot?

  Wbrew powszechnemu przekonaniu, koty łatwo mogą zmarznąć i nawet cierpieć na hipotermię w ekstremalnych warunkach. Porozmawiajmy teraz o wszystkim, co musisz wiedzieć o kotach i zimnej pogodzie.

  Reklama

  Normalna Temperatura Ciała Kotów

  Jak niektórzy z was mogą wiedzieć, koty domowe wywodzą się od afrykańskiego dzikiego kota o nazwie Felis sylvestris lybica. Oznacza to, że żyły one na pustyni i przyzwyczaiły się do ciepłych, suchych klimatów. Obecnie żyją one na całym świecie i dostosowały się do życia w wielu różnych temperaturach.

  Jednak koty nie prosperują we wszystkich temperaturach. Normalna temperatura ciała kota waha się od 38°C do 39°C. Może się to różnić w zależności od kota, ale ogólnie rzecz biorąc, jeśli temperatura twojego kota jest wyższa niż ten zakres, może to oznaczać gorączkę. Podobnie, jeśli jest znacznie poniżej tego zakresu, oznacza to, że jest zbyt zimno.

  Reklama

  Normalna temperatura ciała kota jest wyższa niż człowieka, który mieści się w zakresie od 36°C do 37°C. Koty mogą zacząć wykazywać objawy hipotermii, jeśli ich temperatura spadnie poniżej 37°C. Z tego wynika, że koty lubią żyć w podobnych temperaturach do nas, ale wolą, aby było trochę cieplej.

  Cokolwiek jest dla ciebie komfortową temperaturą, prawdopodobnie będzie podobne dla twojego kota. Jeśli uważasz, że temperatura jest dla ciebie zbyt gorąca lub zbyt zimna, twój kot prawdopodobnie również odczuwa te skutki.

  Jak Zimno Jest Za Zimno dla Kotów?

  Koty mogą tolerować wiele różnych temperatur, zwłaszcza dzikie koty, które żyją wyłącznie na zewnątrz. Posiadają one gęste futra, które pomagają im chronić się przed warunkami atmosferycznymi. Jednakże temperatury poniżej 7°C są zazwyczaj zbyt niskie dla kotów.

  Poniżej tej temperatury koty zaczynają odczuwać skutki hipotermii i są nawet narażone na odmrożenia. Jeśli pogoda jest szczególnie wietrzna lub mokra, a ich futro się zmoczy, koty mają zwiększone ryzyko rozwoju hipotermii. Mogą one stać się bardzo zimne nawet przed spadkiem temperatury poniżej 7°C.

  Reklama

  Wiele osób prawdopodobnie zastanawia się, jak to możliwe, że kociarze często żyją na zewnątrz w temperaturach niższych niż 7°C. Faktem jest, że dzikie koty często żyją w temperaturach niższych niż 7°C. Niektóre z nich żyją nawet w temperaturach poniżej zera. Koty mogą żyć w takich temperaturach, zwłaszcza koty, które są przyzwyczajone do życia na zewnątrz i są bardziej odpornymi zwierzętami.

  Jednak koty łatwo zapadają na choroby w wyniku tego trybu życia, a dla nich niekomfortowe jest życie w tak zimnych warunkach. Powszechnie wiadomo, że koty, które żyją na zewnątrz, mają krótszą średnią długość życia niż koty mieszkające w domu. Ekstremalne warunki pogodowe, wraz z ryzykiem urazów i traumy, są związane z tym.

  W domu, temperatury między 15°C a 21°C są często komfortowe dla kotów. Temperatury poniżej tej wartości zaczynają być dla nich chłodne, więc mogą szukać ciepłych kocyków do przytulenia się lub siadać przy kaloryferze.

  Różnice między Kotami

  Podobnie jak ludzie, indywidualne koty mają indywidualne potrzeby, wynikające z wielu czynników, takich jak wiek, rasa i rodzaj futra.

  Te temperatury są tylko wytycznymi i nie będą takie same dla każdego kota. Pewne czynniki wpływają na temperaturę, jaką koty mogą tolerować. Należą do nich wiek kota, jego zdrowie, rasa i rodzaj futra. Na przykład koty, które mają problemy zdrowotne lub są bardzo młode lub stare, będą mniej prawdopodobne w radzeniu sobie z niższymi temperaturami. Mogą odczuwać skutki tego nawet wtedy, gdy temperatura wynosi powyżej 7°C.

  Koty o długim włosie lub podwójnej warstwie futra są w stanie znosić zimno lepiej niż rasy o krótkim włosie. Rasy takie jak Maine Coon i kot syberyjski dobrze znoszą niskie temperatury, podczas gdy koty bezwłose, takie jak Sphynx, nie są w stanie tolerować zimniejszych temperatur i powinny być trzymane w domu.

  Te czynniki należy wziąć pod uwagę, gdy myślimy o tym, jakie temperatury są zbyt zimne dla indywidualnego kota. Starsze, chore lub bezwłose koty potrzebują dodatkowego ogrzewania w niskich temperaturach i powinny być trzymane w domu. W razie wątpliwości zasięgnij porady weterynarza.

  Objawy, że Kot Jest Za Zimny

  Poniżej 7°C koty zaczynają odczuwać skutki niskich temperatur. Koty z chorobami lub starsze będą to odczuwać wcześniej. Jeśli twój kot jest zimny, zacznie szukać ciepła i będzie próbował przytulać się pod kocyki lub siadać przy źródle ciepła, takim jak kuchenka czy kaloryfer.

  Jeśli koty zamarzają, zazwyczaj zaczną wykazywać pewne objawy, takie jak;

  • Zimne poduszki i czubki uszu
  • Przytulanie się w ciasną kulkę
  • Letarg
  • Drżenie
  • Objawy ciężkiej hipotermii obejmują;
  • Osłabienie
  • Płytkie oddychanie z obniżoną częstotliwością akcji serca
  • Rozszerzone źrenice Jeśli twój kot jest zimny, musisz go ogrzać. Jeśli wykazują objawy hipotermii, skontaktuj się jak najszybciej z weterynarzem i postępuj zgodnie z ich instrukcjami.

  Jak Ogrzać Kota

  Jeśli na zewnątrz jest szczególnie zimno, musisz starać się utrzymać kota w cieple. Nawet wewnątrz może być bardzo chłodno przy ekstremalnych temperaturach na zewnątrz. Używaj ciepłych kocyków i butelek z gorącą wodą (z pokrowcem), i podkręć termostat, jeśli na zewnątrz jest bardzo zimno.

  Jeśli używasz elektrycznych podgrzewanych mata lub kocy, nigdy nie pozostawiaj ich włączonych, gdy ciebie nie ma. Gdy koty są zimne, mogą spalać więcej kalorii, więc możesz musieć podać im więcej karmy dla kotów, a nawet ją podgrzać.

  Jeśli twój kot wychodzi na zewnątrz, trzymaj go w domu, gdy jest bardzo zimno. Nie będzie to możliwe w przypadku dzikich kotów, ale powinno być możliwe w przypadku kotów domowych.

  Dzikie Koty w Zimnie

  Istnieją kroki, które można podjąć, aby zadbać o dzikie koty, gdy na zewnątrz jest zimno i surowo, takie jak schronienia.

  Dzikie koty żyją na zewnątrz przez cały rok i nie jest możliwe przyniesienie ich do środka, ponieważ byłyby zbyt przerażone. Możesz jednak stworzyć niektóre ciepłe alternatywy dla kotów na zewnątrz podczas zimnych miesięcy. Zachęć je do spania w garażu lub szopie, stawiając tam ciepłe, przytulne łóżko dla kota i kilka pysznych przysmaków. Jeśli nie chcą wejść do garażu lub szopy, możesz zrobić przytulną, ocieplaną budę lub domek dla kota, w którym mogą spać.

  Dzikie koty muszą być dokarmiane podczas zimnych miesięcy, aby zachować swoją siłę. Podgrzewaj ich jedzenie, aby utrzymać je dodatkowo ciepłymi.

  Podsumowanie

  Koty są odpornymi zwierzętami, ale to nie oznacza, że są one odporne na niskie temperatury. Odczuwają one zimno tak samo jak my, a temperatury poniżej 7°C są dla nich niewygodne, a nawet potencjalnie niebezpieczne. Zachęcaj koty, które wychodzą na zewnątrz, do pozostania wewnątrz i zapewnij im wiele ciepłych łóżek. Jeśli opiekujesz się dzikimi kotami, zachęć je do spania w garażach lub szopach. Jeśli to się nie udaje, zapewnij im ciepłe, ocieplane budki dla kotów na zewnątrz.

  Koty, które są zmarznięte, powinny być dokarmiane obficie, a ich jedzenie można lekko podgrzać, aby pomóc im utrzymać ciepło. Koty cierpiące na hipotermię będą często ospałe, zimne w dotyku i sztywne. Zadzwoń natychmiast do weterynarza, jeśli podejrzewasz, że twój kot ma hipotermię. Na koniec, pamiętaj, że jeśli ty odczuwasz zimno, prawdopodobnie tak samo czuje twój kot. Podjęcie odpowiednich środków w przypadku zimnych fal jest niezwykle ważne dla ich dobrobytu.

  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus