Więcej
  abckota.plRasy kotówPierwsza kocia wystawa

  Pierwsza kocia wystawa

  -

  Dla wszystkich opiekunów mruczków pierwsza wystawa kota to wielkie wydarzenie. Wiąże się ono z wieloma emocjami dla właścicieli, jak również jest to ogromne przeżycie dla pup ila. Jeśli nie masz doświadczenia w wystawach kotów, to sprawdź, jak wyglądają oraz jak przygotować kota do wystawy.

  Federacja felinologiczna — do jakiej należy Twój kot?

  Na początek powinieneś zapoznać się z organizacją, pod jaką podlega hodowla Twojego kota. W Polsce najczęściej hodowle podlegają pod FIFe (Fédération Internationale Féline), za pośrednictwem polskiego stowarzyszenia o nazwie „Felis Polonia” (FPL). Jest to największa w Polsce organizacja, zrzeszająca Kluby i Stowarzyszenia Felinologiczne. Pozostałe znane organizacje to CFA, GCCF, TICA, WCF. Jedyną różnicą między organizacjami jest różnica poglądów, szybkość zatwierdzania nowych ras oraz różnią się tytułami.

  Reklama

  Wystawa kotów — jak wygląda ?

  Aby kot mógł brać udział w wystawie, musi mieć skończone 4 miesiące, a jego opiekun musisz być członkiem jednego z Klubów Felinologicznych i zarejestrować tam kota. Po tym można wybrać imprezy, na których chce się zaprezentować zwierzaka i powalczyć o nagrody na wystawach kotów.

  Zgłoszenie kota na wystawę

  Następnie poprzez formularz elektroniczny lub pisemny, zgłaszasz kota na wystawę. Kolejnym krokiem jest opłata, której dokonujesz przelewem lub na miejscu wystawy. Opłata na miejscu może być nieco wyższa. Udział kota w wystawie wynosi zwykle od 80 do 100 zł za jeden dzień wystawy. Cena ta może się zmniejszyć, w zależności od ilości wystawianych zwierząt oraz ilości dni, na których planujesz wystawiać mruczka.

  Reklama

  Potrzebne dokumenty na wystawie dla kota

  Aby móc wejść na wystawę, potrzebujesz odpowiednich dokumentów. Są one sprawdzane przed wejściem na wystawę przez weterynarza. Dlatego na pewno będzie Ci potrzebne zaświadczenia o stanie zdrowia kota, które uzyskasz od swojego weterynarza. Takie zaświadczenie możesz najwcześniej uzyskać 3 dni przed planowaną wystawą. Do tego potrzebujesz książeczkę zdrowia lub paszport z aktualnymi szczepieniami kociaka, do których obowiązkowo należą szczepienie przeciw wściekliźnie i przeciw panleukopenii.

  Szczepienia powinny być wykonane nie później niż 2 lata i nie wcześniej niż 21 dni przed wystawą. Dodatkowo należy mieć przy sobie dowód opłaty uczestnictwa oraz kopię rodowodu. Należy również mieć na uwadze, że każdy kot uczestniczący w wystawie musi mieć mikrochip. Pamiętaj, że kot uczestniczący w wystawie musi mieć obcięte pazury, a koty chore są eliminowane. Jeśli jesteś właścicielem białego kota, to powinieneś posiadać zaświadczenie lekarskie o stanie słuchu pupila.

  Po sprawdzeniu dokumentów i wejściu na halę otrzymujesz katalog i kopertę z numerem przypisanym do Twojego kota. W kopercie znajduje się również znaczek, który umożliwi Ci komfortowe przemieszczenie się przy wyjściu i wejściu z hali. Ważne jest, aby sprawdzić, czy dane wpisane w katalogu są poprawne (imię kota, płeć, data urodzenia, kolor, klasa wystawowa). Wszelkie błędy musisz niezwłocznie zgłosić do sekretariatu wystawy.

  Klatki wystawowe dla kotów

  Na hali ustawione są klatki dla kotów, które mają rozmiar 65 x 65 x 60 cm. Jeśli zależy Ci na większym komforcie zwierzaka, możesz dokupić postawienie drugiej klatki, które kosztuje dodatkowo 50 zł, a jej wymiar wynosi wówczas 65 x 65 x 120 cm. Zwykle klatki są przypisane do numeru wystawowego kota, zatem musisz tylko znaleźć swoją. Jeśli zdarzy się, że klatki nie są przypisane numerycznie, to możesz wybrać dowolną klatkę. Wtedy należy powiesić na niej numerek z koperty.

  Reklama

  Pierwsza kocia wystawa zwykle jest ciężkim doświadczeniem dla mruczka. Wystawy zwykle gromadzą ogromną liczbę osób, kotów, do tego hałas i ogólne zamieszanie sprawiają, że kot czuje się niepewnie. Aby kot czuł się komfortowo w klatce, zapewnij mu przytulne warunki. Możesz wyścielić klatkę dywanem lub wykładziną łazienkową. Do tego ważne jest, abyś posiadał dwie zasłonki o wymiarach 65 x 60 cm. Ograniczają one widok na pozostałe koty w klatkach, co uspokaja zwierzaki.

   

  Dodatkowo możesz wyposażyć klatkę w pleksi lub folię przezroczystą. Takie rozwiązanie uniemożliwi wkładanie palców dzieci i ludzi do klatki Twojego kota. Jeśli kociak bierze udział po raz pierwszy w wystawie, dobrym rozwiązaniem bywa również wyposażenie klatki w kocią norkę, czyli inaczej mówiąc budkę. To idealne miejsce dla kota, które pozwoli mu się wyciszyć. Nie zapomnij również o podstawowych rzeczach, takich jak miska, kuweta i jedzenie dla swojego pupila. 

  Kategorie ras kotów

  Warto byś wiedział, do której z pięciu  kategorii należy Twój pupil. Pierwsza z kategorii to persy i koty egzotyczne, do drugiej zaliczamy koty półdługowłose. Trzecia kategoria to wszystkie koty krótkowłose i koty somalijskie. Czwarta kategoria należy do kotów orientalnych, a piąta do koty domowe inaczej zwane dachowcami. Pełną rozpiskę znajdziesz na stronie organizacji, do której należy Twój kot.

  Wystawianie kota

  Kiedy już wszystko masz przygotowane i czekasz na swoją kolej, aby móc wystawić kota. Warto, abyś wiedział, co podlega ocenie. Koty nie rywalizują ze sobą tylko pod względem piękności. Na wystawie liczy się m.in, który kot jest bliższy ideałowi wzorca rasy pod względem płci, koloru, maści i klasy.

  Przed wystawieniem kota, uzyskaj informacje, kto sędziuje daną rasę w danej kategorii, klasie i kolorze. Taki wykaz znajdziesz wywieszony na ścianie hali lub przy stolikach sędziów. Warto wiedzieć, w jakiej kolejności są oceniane poszczególne klasy wystawowe kotów. Oceny mruczków zawsze zaczyna się od klasy najwyższej. Pierwsze oceniane są koty dorosłe, potem młodzież i kocięta.

  Kiedy przyjdzie czas na Twoją kolej, numer wystawowy kota wyświetli się na tablicy lub steward wywoła go przez mikrofon. Wtedy należy zabrać kota z klatki i udać się na ring wraz z numerkiem otrzymanym w kopercie. Tam na stoliku odbywa się prezentacja. Ważne, abyś ładnie zaprezentował kota oraz aby pupil był spokojny i dał się obejrzeć sędziom.

  Podczas oględzin kota, sędzia zapisuje swoje uwagi w karcie oceny. W karcie oceny wpisane są wszystkie dobre i złe cechy mruczka, względem standardów wzorca. Ocenie podlega głowa, futro, ogon, typ, oczy i kondycja zwierzaka. Oprócz oceny do karty wpisuje się również lokatę i tytuł, jaki otrzymał kot. Mamy trzy oceny możliwe do zdobycia:

  • EX — ocena doskonała
  • SG/VG — ocena bardzo dobra
  • G — ocena dobra

  Ocena sędziego jest niepodważalna. Opis sędziowania wraz z dyplomem otrzymasz pod koniec wystawy.

  Jak przygotować kota do wystawy?

  Każdy kot na wystawę musi być odpowiednio przygotowany. Najważniejszą sprawą jest zachowanie kota. Przed wystawą oswój go z ludźmi oraz dotykiem obcych. To pozwoli uniknąć Ci niegrzecznego zachowania podczas prezentacji na ringu. Warto, aby kociak był oswojony również z widokiem innych kotów. Dzięki temu będzie spokojnie oczekiwał w klatce na swoją kolej. Przyzwyczaj pupila również do podróży i transportu oraz zadbaj o to, aby był obyty z „trzymaniem wystawowym”. Wówczas unikniesz niepotrzebnego napięcia i stresu na wystawie.

  Drugą ważną kwestią jest wygląd kota na wystawie. Najważniejszym aspektem na show jest kocie futro. Aby pięknie się prezentowało, musi być odpowiednio pielęgnowane. O futro kociaka możesz zadbać poprzez odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne, ale równie ważna jest odpowiednio zbilansowana dieta. Jeśli nie jesteś jeszcze profesjonalnym wystawcą, to pamiętaj, że obowiązkowe jest:

  • przycięcie pazurów,
  • brak kołtunów,
  • wyczesane, czyste futro,
  • brak zacieków pod oczami.

  Czy każdy kot może wziąć udział w wystawie?

  Możliwość udziału kota w wystawie jest ograniczona kilkoma czynnikami. Po pierwsze w wystawie kotów rasowych, mogą brać udział osobniki z rodowodem reprezentujące rasę. Rasy te muszą być uznane przez organizację felinologiczną. Dodatkowo kot musi mieć odpowiedni wiek. Kociaki muszą mieć ukończone 4 miesiące. Na wystawach organizowanych przez FIFe nie wolno prezentować kotów:

  • domowych skrzyżowanych z dzikimi,
  • z chorobami genetycznymi,
  • ras cierpiących w tym na achondroplazję i osteochondrodysplazja,
  • brudnych i z pasożytami,
  • głuchych i ślepych lub z innymi schorzeniami,
  • w ciąży i karmiących,
  • pod wpływem środków uspokajających, odurzających, czy innych substancji.

  Możesz zastanawiać się, czy wykastrowany kot może brać udział w wystawie? Otóż może, w odróżnieniu od wystaw psów czy innych zwierząt. Kot wykastrowany ma pełne prawo do udziału w wystawie i zdobycia nagród, jednak tylko w swojej klasie tzw. premiorów. Dodatkowo kot, który wcześniej nie był kastratem, po zabiegu może być wystawiany właśnie w powyższej klasie.

  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus