Niedużych rozmiarów, nieco podłużne i niezwykle słodkie. Tak można określić koty z krótkimi łapkami. Co odpowiada za wynik krótkich łapek? Sprawdź, jakie rasy kotów, to ten z krótkimi nóżkami? Czy krótkonożne koty są narażone na choroby?
Dlaczego kot ma krótkie łapki?
Występowanie krótkich nóg u kota to oznaka poważnej wady genetycznej. Cecha krótkich łapek u kota mówi o chorobie, która nazywamy karłowatością. Dlatego, mimo że są to osobniki niezwykle słodkie, to wielu specjalistów uważa, że rozmnażanie kotów z krótkimi łapkami jest nieetyczne i towarzyszy tym zachowaniom, brak odpowiedzialności.
Wspomniana wada genetyczna odpowiada za rozwój hipochondroplazji lub achondroplazji. Prowadzą one do nieprawidłowości związanych z zaburzeniem kostnienia śródchrzęstnego, które przyczynia się do nieprawidłowego rozwoju kości oraz karłowatości.
Co więcej, wspomniane wady wrodzone mogą przyczyniać się do wystąpienia innych nieprawidłowości i chorób, m.in.:
- lordozy,
- spłaszczenia klatki piersiowej,
- wysoką umieralność płodów.
Jakie rasy kotów mają krótkie łapki?
Obecnie występuje tylko jedna rasa kotów, którą zaliczamy do osobników z krótkimi łapkami — jest to Munchkin. Rasa powstała w Stanach Zjednoczonych. W 1983 r. Sandra Hochenedel przygarnęła kotkę o charakterystycznym wyglądzie, którą nazwała Blackberry. Niebawem okazało się, że zwierzak jest w ciąży. Kiedy kociaki przyszły na świat, okazało się, że odziedziczyły po swojej mamy, cechę krótkich łapek. Właśnie od tego momentu rozpoczęła się hodowla Munchkin.
Koty z krótkimi nogami — choroby
Jak wcześniej wspomniano koty o krótkich łapkach, są to osobniki z wadą genetyczną, która może prowadzić do:
- hipochondroplazji,
- achondroplazji,
- lordozy,
- spłaszczenia klatki piersiowej,
- zaburzeń płodności,
- bóle stawów.
Cechy charakterystyczne kotów z krótkimi nogami
Bez wątpienia cechą charakterystyczną tych kotów są ich krótkie łapki. Poza tym z wyrazu są to bardzo urocze zwierzaki, które przykuwają uwagę większości osób. W dodatku, posiadają bardzo przyjazny charakter i przywiązują się do swojego człowieka. Koty z krótkimi łapkami często przybierają ciekawą postawę, która zwana jest kangurem. Mianowicie prowadzą one obserwacje, wspierając się tylko na tylnych łapach, gdzie ich przód jest uniesiony do góry, w pionie.