Więcej
  abckota.plNewsyPtasia grypa zabija koty w Polsce

  Ptasia grypa zabija koty w Polsce

  -

  Zgodnie z najnowszym komunikatem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), ponad 25 kotów w Polsce wykazuje zakażenie ptasią grypą, ale nie odnotowano żadnych przypadków zachorowań u ludzi. WHO donosi, że ryzyko dla ludzi jest niskie.

  Należy podkreślić, że jest to pierwszy przypadek, kiedy tak wiele kotów w jednym kraju zostało zarażonych ptasią grypą na tak dużym obszarze. WHO informuje, że polskie władze poinformowały o wysokiej śmiertelności wśród kotów w 13 różnych województwach, zanotowano ponad 45 przypadków zgonów. Wirus H5N1 został potwierdzony u 29 kotów po testach przeprowadzonych w zeszłym tygodniu.

  Reklama

  WHO podkreśla, że przyczyna zakażenia ptasią grypą u domowych kotów w Polsce pozostaje niejasna. Trwają intensywne dochodzenia mające na celu ustalenie potencjalnych źródeł infekcji, w tym możliwego kontaktu z dzikimi ptakami, które mogą być nosicielami wirusa H5N1. Mimo tego, agencja zapewnia, że ryzyko zakażenia ptasią grypą dla ludzi w Polsce jest niskie, a dla osób mających kontakt z kotami, w tym właścicieli kotów i weterynarzy, jest umiarkowanie niskie.

  Reklama

  Jednak Światowa Organizacja Zdrowia zwraca uwagę na alarmujący wzrost liczby zakażeń H5N1 u ssaków. Wcześniejsze ostrzeżenia ekspertów wskazywały na potencjalne zagrożenie ze strony świń, które są podatne na wirusy grypy zarówno od ludzi, jak i ptaków. Świnie mogą stanowić pośrednika i przyczynić się do powstania zmutowanych wirusów, które potencjalnie mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia ludzkiego. Dlatego też nadal prowadzone są badania w celu zrozumienia i zapobiegania ewentualnym mutacjom wirusa, które mogą być śmiertelne dla ludzi.

  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus