Więcej
  abckota.plPopularneIle kosztuje utrzymanie kota?

  Ile kosztuje utrzymanie kota?

  -

  Każdy zwierzak w domu wiąże się z wydatkiem. W przypadku kocich przyjaciół wydatek ten wiąże się często z kilkoma ważnymi czynnikami, które wpływają na wysokość opłat. Koty, mimo że są małymi zwierzakami, to potrzebują zapewnienia podstawowych potrzeb jak jedzenie, higiena czy podstawowa wyprawka. Sprawdź, czy utrzymanie kota jest drogie oraz ile kosztuje miesięczne utrzymanie mruczka?

  Pierwszy kot w domu — ile kosztują podstawowe rzeczy dla kota  ?

  Kiedy decydujesz się na pierwszy zakup lub adopcję zwierzaka, to musisz liczyć się z poniesieniem kosztów na tzw. wyprawkę. Jednak co w chodzi w jej skład i ile kosztuje wyprawka dla kota? Otóż zalicza się do niej podstawowe rzeczy:

  Reklama
  • kuweta i łopatka – 30-150 zł,
  • żwirek – 20-100 zł,
  • miski – 20-30 zł,
  • transporter – 50-300 zł,
  • szelki i smycz – 20-50 zł,
  • legowisko 30-150 zł,
  • drapak – 20-300 zł.
  Czytaj też:
  Polecamy artykuł: Wyprawka dla kota.

  Wszystkie te przedmioty są konieczne dla bezpieczeństwa kota i zapewniają mu wygodę oraz higieniczne życie. Ponadto jest to  zwykle koszt poniesiony raz na wiele lat, ponieważ akcesoria kupowane są na dłuższy czas.

  Ile kosztuje miesięczne utrzymanie kota?

  Jeśli chodzi o miesięczny koszt utrzymania kota, to zależy zwykle od rasy kota oraz jego stanu fizycznego. Kiedy decydujesz się na kota rasowego, to możesz liczyć się z większym wydatkiem, ze względu na odpowiedni dobór karm czy środków do pielęgnacji.

  Reklama

  A jeśli interesuje Cię, ile kosztuje utrzymanie kota dachowca lub z adopcji, to zwykle jest to koszt o wiele niższy niż kotów rasowych. Zwykle nie biorą również udziału w wystawach, zatem nie trzeba ich do nich przygotowywać.

  Kocia dieta

  Większość właścicieli czworonogów wybiera dla swoich podopiecznych suchą karmę. Zazwyczaj przemawia za nią jej szybkość podania oraz stosunkowo niski koszt zakupu. Średni koszt zakupu karmy dla kota waha się od 100 do 250 zł i wystarcza średnio na 3-4 miesiące – w przypadku największych opakowań. Karma dla kota powinna być bogata w mięso i aminokwasy. Nie kupuj karmy, która zawiera zboża lub warzywa, które mogą uczulić zwierzaka!

  Pamiętaj również, że kot nie powinien jeść tylko suchej karmy, ponieważ ten rodzaj pożywienia, obciąża nerki kota ze względu na fakt, że koty niechętnie piją wodę. Zaleca się zmieniać kocią dietę i suchą karmę zastępować na zmianę z mokrą, której koszt waha się pomiędzy od 5 zł za saszetkę do około 10 zł za puszkę.

  Miesięczne wyżywienie kota przy założeniu, że podajemy zwierzakowi karmę mokrą i suchą, to około 50-100 zł.

  Reklama

  Higiena i pielęgnacja kota

  Koty do swojej higieny i pielęgnacji nie potrzebują dużo. Są to zwierzęta bardzo czyste i same potrafią zadbać o stan swojego futra, dlatego częste mycie czy szczotkowanie jest zbędne. Jednak konieczne do utrzymania porządku i higieny kota jest zapewnienie mu odpowiedniej kuwety oraz żwirku. Koszt zakupu lepszego żwirku, który pochłonie wilgoć, wyniesie średnio 40-50 zł i wystarcza na 2-3 miesiące. Zatem w miesiącu wydasz około 15 zł.

  Zabawki dla kota

  Kocie zabawki to kolejny wydatek, jednak nie jest on zaliczany zwykle do wydatków miesięcznych. Zabawki dla kota nie zużywają się szybko, dlatego wystarczają na długi czas. Ponadto koty potrafią szybko nudzić się zabawkami, dlatego ich dokupywanie jest zbędne. Możesz kupić kilka piłek lub zabawkę z piórkami, których koszt nie powinien przekroczyć 30 zł.

  Kocie zdrowie — wydatki

  Koty domowe, które rzadko wychodzą na zewnątrz, często nie mają problemów ze zdrowiem. Trzeba jedynie pamiętać o podstawowych szczepieniach oraz odrobaczaniu. Młode koty w pierwszym roku należy szczepić 2 razy na podstawowe choroby, co wiąże się z kosztem 100 zł. W następnych latach szczepienie powinno się powtarzać raz na rok. Koszty szczepień i odrobaczenie to wydatek w wysokości:

  • choroby zakaźne 50 zł/rok
  • wścieklizna 15 zł/rok
  • odrobaczenie 60 zł/ rok

  Przeliczając to na koszt miesięczny, możesz uwzględnić w swoim budżecie odłożenie około 10-15 zł.

  Podsumowując, miesięczny koszt utrzymania kota to około 80-150 zł, jeśli chcesz zadbać o podstawowe potrzeby i szczęśliwe życie zwierzaka. Koty to cudowne zwierzęta, które potrafią się odwdzięczyć za opiekę. Dlatego, jeśli planujesz zakup lub adopcję kota, to przy odpowiednio zaplanowanym budżecie będziesz cieszył się jego obecnością i dobrym zdrowiem przez wiele lat.

   

   

  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł
  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus