Więcej
  abckota.plZdrowieDieta cukrzycowa kota

  Dieta cukrzycowa kota

  -

  Prawidłowa dieta to podstawa, aby kot długo żył w zdrowiu. Kiedy jesteś opiekunem kota od najmłodszych chwil życia, powinieneś wybierać wysokiej jakości produkty, które sprawią, że Twój kot będzie żył długo oraz w zdrowiu. Ponadto warto, abyś czytał za każdym razem etykiety karm suchych oraz mokrych podczas zakupu. Jednak może przydarzyć Ci się sytuacja, gdzie Twój kot będzie miał zaburzone wyniki badania krwi, lub zdiagnozowaną cukrzycę. Co w takiej sytuacji robić i jak karmić kota?

  Cukrzyca u kota – co to jest?

  Cukrzyca zaliczana jest do chorób przewlekłych. Choroba ta charakteryzuje się obniżonym poziomie insuliny we krwi, lub występuje w przypadku oporności narządów, które potrzebują insuliny do prawidłowych funkcji. Insulina to hormon, który wytwarzany jest przez bardzo ważny narząd dla organizmu – trzustkę. Insulina reguluje funkcję pobierania glukozy do komórek ciała kota. Hormon ten umożliwia wytwarzanie energii z glukozy przez zmianę do glikogenu. Jeśli jej poziom we krwi jest zaniżony, to organizm nie potrafi w odpowiedni sposób wykorzystać jej do prawidłowych funkcji w ciele.

  Reklama

  Co za tym idzie, we krwi rośnie poziom glukozy. Przez zaniżony poziom insuliny organizm kota nie potrafi wytwarzać odpowiedniej ilości energii dla komórek ciała. Dlatego kolejną czynnością, jest zużywanie nagromadzonych tłuszczy oraz białek, co prowadzi do chudnięcia oraz wyniszczenia organizmu.

  Jakie koty narażone są na cukrzyce?

  Najczęściej cukrzyca dopada koty w podeszłym wieku – seniory. Na tę jednostkę chorobową częściej chorują kocury niż kotki. Jednak czasami może się zdarzyć, że koty w sile wieku chorują na cukrzyce. Co więcej, narażone na tę chorobę są koty, które są otyłe.

  Reklama

  Objawy cukrzycy u kota

  Do pierwszych objawów cukrzycy u kota są:

  •  zwiększone pragnienie,
  • zwiększony apetyt,
  • oraz chudnięcie.

  Poza tym jednym z symptomów cukrzycy może być częste oddawanie moczu przez kota. W dodatku kot jest bardzo ospały, apatyczny, ciągle śpi. Niechętnie się rusza. Co więcej, podczas cukrzycy, futro kota staje się złej jakości – jest matowe. Poza tym dochodzi do odwodnienia organizmu, uszkodzenia nerek i wątroby. W bardzo zaawansowanym stadium może wystąpić tzw. neuropatia cukrzycowa.

  Jak leczyć i karmić kota cukrzyka?

  Kot z cukrzycą powinien mieć dopasowane leki w postaci dawek insuliny. Dieta dla kota cukrzyka powinna zawierać w składzie dużo białka. Co więcej, w składzie powinny być śladowe ilości węglowodanów. Jeśli kupujesz przetworzone produkty, to wybieraj tylko takie, które zawierają śladowe ilości węglowodanów w składzie. Najlepszą alternatywą w przypadku gotowych produktów jest wybór karmy mokrej.

  Jednak jeśli jesteś w stanie, to zmień pokarm Twojego kota na surowe mięso. Podając BARF jesteś w stanie w pełni kontrolować, to co podajesz Twojemu kotu. Dlatego warto postawić na ten rodzaj karmienia. Ponadto BARF składa się z wysokiej jakości, dobrze przyswajalnego mięsa, które jest wskazane dla kotów cukrzyków.

  Reklama

  Co więcej, karmiąc cukrzyka, podawaj mu jedzenie kilka razy dziennie w mniejszych porcjach. To sprawi, że układ pokarmowy nie będzie obciążony, a tym samym większa ilość energii zostanie dostarczona do organizmu, poprzez dokładne trawienie.

  Jak podawać kotu insulinę?

  W przypadku podawania insuliny kotu powinieneś to robić zawsze PO POSIŁKU. Jest to o tyle ważne, że jeśli podasz dawkę leku w postaci insuliny przed jedzeniem, możesz wywołać u kota stan hipoglikemii. Hipoglikemia to gwałtowny spadek cukru we krwi, a to zagraża życiu zwierzaka.

   

   

  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus