Więcej
  abckota.plPytania i odpowiedziDlaczego koty zasłaniają twarz podczas snu

  Dlaczego koty zasłaniają twarz podczas snu

  -

  Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego koty zasłaniają twarz podczas snu? Wydaje się to być dość osobliwym zachowaniem, prawda? Wierz lub nie, istnieje naukowe wytłumaczenie tej zachowania. Czytaj dalej!

  Zasłanianie twarzy podczas snu obserwuje się u wielu kotów, ale nikt nie wydaje się znać przyczyny tego zachowania. Czy to dlatego, że jest im zimno? Czy próbują się przed czymś ukryć? A może istnieje zupełnie inne wyjaśnienie? W tym artykule zbadamy naukowe przyczyny, dla których koty zasłaniają twarz podczas snu. Omówimy również niektóre zachowania kotów związane ze snem. Jeśli jesteś ciekawy tej kociej dziwactwa, czytaj dalej!

  Reklama

  Fakty o śnie kotów, o których możesz nie wiedzieć

  Koty są jednymi z najpopularniejszych zwierząt domowych z wielu powodów. Są niewymagające, niezależne i uczuciowe, co czyni je wspaniałymi towarzyszami.

  Większość ludzi wie, że koty dużo śpią. W rzeczywistości koty spędzają średnio 16 godzin na dobę na spaniu. Oznacza to, że spędzają prawie dwie trzecie swojego życia na śnie! Jednak istnieje kilka faktów o śnie kotów, o których możesz nie wiedzieć. Na przykład:

  Reklama
  • Koty wchodzą w stan półświadomości między snem a czuwaniem. Stan ten znany jest jako “torpor” i pozwala kotom oszczędzać energię.
  • Dodatkowo, koty śpią krótkimi seriami przez cały dzień zamiast jednego długiego okresu. Pomaga im to pozostać czujnym i szybko reagować na drapieżniki lub inne zagrożenia.
  • Koty nie doświadczają snu REM, dopóki nie skończą trzech miesięcy. Podczas gdy dorosłe koty zwykle śpią spokojnie przez całą noc, kocięta często drzemią w ciągu dnia.
  • Podczas gdy ludzie zwykle wchodzą w głęboki sen na około 90 minut naraz, koty wchodzą w stan zwanym “lekki sen” na zaledwie 15 minut, zanim wejdą w głębszy sen na kolejne 15 minut. Ten cykl powtarza się przez całą noc, co oznacza, że koty śpią znacznie więcej niż my.
  • Wreszcie warto wspomnieć, że koty często lubią spać w niezwykłych miejscach. Podczas gdy niektóre mogą preferować przytulne miejsce na kanapie, inne mogą wybrać słoneczny parapet lub nawet szczyt lodówki.

  Dlaczego koty zasłaniają twarz podczas snu?

  Uwielbiamy obserwować, jak śpią, ale czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego koty zasłaniają twarz podczas snu? Okazuje się, że istnieje zaskakująca i naukowa przyczyna tego zachowania. Istnieje kilka teorii na temat tego zachowania:

  • Podczas snu koty wchodzą w stan znany jako sen REM. Jest to ten sam stan, w którym ludzie wchodzą, gdy śnią. Podczas snu REM mózg jest bardzo aktywny, a ciało jest sparaliżowane. Ma to na celu zapobieganie działaniu naszych snów. Koty zasłaniają twarz podczas snu, aby chronić swoje oczy przed uszkodzeniem podczas tej aktywnej fazy snu.
  • Koty mają trzecią powiekę, znaną również jako błona migotająca, przezroczystą lub półprzezroczystą faflę skóry, która chroni ich oko przed zanieczyszczeniami i utrzymuje je wilgotne. Ta trzecia powieka częściowo zasłania oko, gdy kot jest zrelaksowany lub śpi. Więc jeśli widzisz swojego kota z pół zamkniętymi oczami i opadającymi rzęsami, prawdopodobnie po prostu drzemie. Oczywiście każdy kot jest inny, a niektóre mogą wybrać trzymanie tej trzeciej powieki zamkniętej przez cały czas.

  Ponadto zebraliśmy kilka dodatkowych powodów, dla których koty mogą zasłaniać twarz podczas snu.

  Utrzymanie komfortowej temperatury

  Jednym z powodów, dla których kot może zasłaniać twarz podczas snu, jest utrzymanie komfortowej temperatury. Koty są bardzo wrażliwe na zmiany temperatury i wolą ciepłe otoczenie. Starają się zasłonić nos, ponieważ jest to ważny organ sensoryczny. Zasłaniając twarz, mogą zatrzymać ciepło i utrzymać się w przytulności.

  Ochrona przed światłem słonecznym

  Jednym z powodów, dla których kot może zasłaniać twarz podczas snu, jest ochrona przed światłem słonecznym i przeciągami. Jeśli kot śpi w miejscu, gdzie pada bezpośrednie światło słoneczne, zasłonięcie twarzy łapą lub ogonem pomoże mu czuć się komfortowo i chronić przed promieniami słonecznymi. Podobnie, jeśli w domu jest przeciąg, kot może zasłaniać twarz, aby zachować ciepło i przytulność.

  Reklama

  Przyznajmy to, koty mogą być dziwne. Możesz zauważyć, jak twój kot odbija się od ścian, ociera głową o twoją nogę, a nawet stoi z szeroko otwartymi ustami. Jest to również częste, że koty zasłaniają twarz łapami podczas snu. Ten z pozoru uroczy gest często wywołuje uśmiech, ale warto zbadać przyczyny tego zachowania.

  Niezależnie od tego, czy właśnie adoptowałeś nowe kocię, czy jesteś dumnym właścicielem doświadczonego, starszego kota, jedno jest pewne: wszystkie koty dużo śpią. Średnio spędzają na drzemkach 15 godzin dziennie, a to może nawet wzrosnąć do 20 w niektórych przypadkach. Koty są stworzeniami zmierzchowymi, co oznacza, że wolą włóczyć się o zmierzchu i świcie. Ich niesamowity wzrok jest dobrze przystosowany do znajdowania i chwytania ofiar w słabym świetle zachodzącego lub wschodzącego słońca, ale zużywa to również dużo energii.

  Gdy twój kot leży z podniesioną głową i oczami częściowo zamkniętymi, a uszy co jakiś czas drgają, są w zasadzie w półśnie – lub drzemie. W tym stanie wciąż są czujni na obecność drapieżników i ofiar, i mogą być gotowi do agresji, jeśli są w niebezpieczeństwie. Jednak koty są podobne do ludzi, ponieważ przechodzą przez fazy REM i zapadają w głębszy sen. To w tym stanie mogą nawet śnić i często znajdują się zwinięte, zasłaniając oczy łapami.

  Dlaczego koty zasłaniają oczy podczas snu?

  Poczucie bezpieczeństwa

  Koty są zarówno drapieżnikami, jak i ofiarami, i są zaprogramowane, aby szukać miejsc do spania, w których czują się bezpieczne. Oznacza to, że przed drzemką mogą znaleźć punkt widokowy gdzieś wysoko lub nawet zakopać głowę w koszu z praniem, aby pomóc im poczuć się bezpiecznie. Tak czy inaczej, wiedzą, że ich piękne twarze to również ich najbardziej wrażliwe punkty, więc ma sens, że zasłanianie ich pomaga im czuć się bezpieczniej.

  Blokowanie światła

  Chociaż koty są przyciągane do ciepła, problem z drzemką w ciepłym słońcu polega na tym, jak zatrzymać jasne światło przed oczami. Na szczęście twój kot odkrył, że może użyć łap lub ogona, aby zablokować słońce. Podczas próby snu w ciągu dnia wydaje się, że wiele kotów preferuje zasłony zaciemniające, podobnie jak niektórzy ludzie.

  Komfort

  Inny, z którym możesz się utożsamić. Wszyscy wiemy, że istnieje wiele pozycji do spania i niektóre z nich po prostu są bardziej komfortowe. Podobnie, możesz mieć kota, który zwija się jak rogalik, lub może leży na plecach z brzuchem do góry. Dla niektórych kotów owinięcie jednej lub obu łap wokół twarzy to po prostu wygodny sposób na radzenie sobie z ułożeniem łap podczas głębokiego snu.

  Utrzymanie ciepła nosa

  Zachowanie ciepła ciała jest niezwykle ważne dla wszystkich zwierząt, a zwinięcie się w kłębek to najlepszy sposób dla kota, aby to zrobić. W tych zimowych miesiącach możesz zauważyć, że twój kot coraz częściej się zwija, a może to być połączone z podnoszeniem łap. Ta czynność pomaga im utrzymać ciepło ich małych nosów.

  Zmęczenie

  Koty są zdeterminowane, aby utrzymać swoją sierść w czystości, ponieważ pomaga to utrzymać ciepło futra i zdrowie. Może być wyczerpujące spędzać cały ten czas na pielęgnacji, zwłaszcza gdy pragnienie drzemki przezwycięża ich pracę. Czasami praca nie zostaje wykonana i kot zaczyna zasypiać podczas czyszczenia twarzy łapą, i w takiej pozycji zasypiają. Chociaż pielęgnacja jest ważną częścią życia kota, ważne jest, aby obserwować kota, gdy dotyka twarzy łapami, aby upewnić się, że nie drapie jej z powodu alergii.

  Podczas gdy widok śpiącego w ten sposób kota jest niezwykle uroczy, istnieje kilka bardzo sensownych i praktycznych powodów, dla których lubią zasłaniać twarz podczas snu: aby zablokować światło, dla ochrony i dla komfortu.

  Koty zasłaniają twarz podczas snu na kilka sposobów, nie tylko łapami. Niektóre koty naciskają twarz na twoje ramię lub ciało, lub na ich pościel. To jak ich sposób mówienia “nie przeszkadzać”, gdy chcą dobrze odpocząć.

  Cykle snu kota: Kalifornijski weterynarz dr Gary Richter podzielił cykl snu kota na 4 etapy:

  • “Loafing” – pozycje snu kota mogą nam powiedzieć, jakiego rodzaju snu planują. “Loafing” to typowa, wygodna pozycja snu, w której koty śpią z łapami pod klatką piersiową, wyglądając na gotowe do skoku. Zwykle wtedy biorą jedną z wielu drzemek trwających około 15-20 minut w ciągu dnia.
  • “The Zoomies” – koty są stworzeniami zmierzchowymi, więc świt i zmierzch są ich najbardziej aktywnymi porami dnia. To wtedy instynkt polowania się uaktywnia, albo po prostu gra, albo bieganie po domu!
  • Głęboki sen – zwykle jest to sen, który występuje w nocy (po wyczerpaniu spowodowanym przez zoomies), gdy koty zwijają się, zasłaniają twarz i zapadają w głęboki i spokojny sen.
  • “Poranne Zoomies” – po dobrej nocy głębokiego snu i trochę śniadania, koty są gotowe na kolejną rundę zoomies przed kilkoma krótkimi drzemkami ponownie przez cały dzień.

  Podsumowanie

  Jak się dowiedzieliśmy, istnieje kilka powodów, dla których koty lubią zasłaniać twarz podczas snu, czy to używając łap, czy chowając się pod czymś. Daje to kotom poczucie ciepła i bezpieczeństwa, ponieważ gdy ukrywają twarz, są ukryte i chronione przed drapieżnikami.

  Koty są bardzo prywatnymi stworzeniami, zwłaszcza gdy śpią. Więc następnym razem, gdy zauważysz swojego kota chowającego twarz lub zwiniętego słodko z łapami na oczach, wiesz, że po prostu cieszą się głębokim i spokojnym drzemaniem!

  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus