Więcej
  abckota.plNaukaO syndromie kota singla

  O syndromie kota singla

  -

  Czy słyszałeś kiedyś, jak schronisko dla zwierząt lub organizacja ratująca zwierzęta stwierdza, że „Dwa kotki to lepiej niż jedno”? Możesz początkowo myśleć, że to tylko sposób na zachęcenie do adopcji większej liczby kociąt, ale zarówno adoptujący, jak i kotki korzystają na przyjęciu do rodziny par.

  Wiele schronisk i organizacji ratujących zwierzęta zachęca lub wymaga adopcji par kociąt poniżej 6 miesiąca życia lub tego, abyś już miał młodego kota, ze względu na korzyści płynące z obecności innego kociaka w gospodarstwie domowym. Jednak te zasady nie powinny stanowić przeszkody dla adopcji, zwłaszcza gdy zdrowe kotki (i koty) są nadal uśmiercane w schroniskach dla zwierząt każdego roku.

  Reklama

  Chociaż społeczność naukowa i medyczna nie uznaje „Syndromu Kota Singla”, obserwuje się pewne zachowania czasami występujące w domach z jednym kociakiem, w tym:

  • Zachowanie przylgnięcia do ludzi
  • Nadmierne wokalizowanie i poszukiwanie uwagi
  • Obsesyjne ssanie ubrań, koców i innych zwierząt domowych w gospodarstwie
  • Drapanie lub gryzienie podczas zabawy
  • Gryzienie kostek, zwłaszcza gdy osoba zaczyna odchodzić
  • Żucie lub drapanie przedmiotów i inne destruktywne zachowania
  • Oddawanie moczu i kału poza kuwetą i znakowanie
  • Brak informacji zwrotnej od rodzeństwa może mieć trwałe skutki do dorosłości. Ponieważ ta informacja zwrotna na temat odpowiednich i nieodpowiednich zachowań jest tak krytyczna, najlepszym sposobem zapobiegania zachowaniom związanym z „Syndromem Kota Singla” jest adopcja dwóch kociąt, czy to rodzeństwa, czy kociąt w podobnym wieku.

  Dwa kotki są bardzo zabawne i zużywają swoją nieskończoną kocią energię. Nauczą się nawzajem, że mocne gryzienie, drapanie i szarpanie podczas zabawy nie jest odpowiednie. Ale nie martw się, w trakcie ich rozwoju, oba kotki również zwiążą się z członkami rodziny oprócz siebie nawzajem.

  Reklama

  Jeśli nie możesz adoptować dwóch kociąt, zapewnienie bezpiecznej przestrzeni, dużo wzbogacenia środowiska i odpowiedniej, interaktywnej zabawy pomoże zapobiec rozwojowi zachowań związanych z „Syndromem Kota Singla”. Jeśli już obserwujesz zachowania związane z „Syndromem Kota Singla”, te same strategie mogą być użyte do zatrzymania postępu lub nawet odwrócenia niepożądanych zachowań.

  Młode kotki mogą wpadać w kłopoty, gdy pozostają bez nadzoru, więc używanie klatki lub kojca, co większość ludzi tradycyjnie rozważa dla psów, jest świetnym sposobem, aby mieć kociaka blisko, ale poza zasięgiem szkód. Jeśli Twój kociak jest zbyt aktywny w nocy i próbuje cię obudzić, aby zwrócić na siebie uwagę, intensywna sesja zabawy, a następnie przekąska tuż przed snem często pomaga zapobiec nocnym szaleństwom i zachęca kociaka do snu. Zabawa z kociakiem to także świetny sposób na wzmocnienie więzi między wami.

  Zapewnienie dużo ciepłych, przytulnych przestrzeni, takich jak małe łóżka, polarowe koce i pluszowe zabawki, które mają dźwięk bicia serca, pomaga kotkom czuć się na tyle bezpiecznie, aby odpocząć i spać. Umieszczenie tych przedmiotów blisko miejsca, gdzie śpisz, może pomóc kotkom czuć się jeszcze bardziej bezpiecznie.

  Ponadto, wzbogacenie środowiska jest bardzo ważne dla kotków i wszystkich kotów ogólnie. Kotki mogą bardzo się nudzić, jeśli są same i bez wystarczającego wzbogacenia środowiska. Znajdą własne przedmioty do zabawy, które mogą nie być dla Ciebie na smak lub bezpieczne, jeśli nie zapewnisz im odpowiednich. Drapaki dla kotów, drzewka i wieże dla kotów oraz inne bezpieczne miejsca do wspinaczki są bardzo ważne.

  Reklama

  Kolejnym dobrym sposobem na zapewnienie wzbogacenia jest karmienie części codziennej diety kota w karmniku-puzzle, który zachęca kociaka do „polowania” na jedzenie. Umieszczenie karmnika dla ptaków na zewnątrz okna i umieszczenie obok drzewka dla kota lub siedziska przy oknie również zapewnia godziny rozrywki. Jeśli karmnik dla ptaków nie jest opcją, istnieją przyjazne dla kotów filmy o dzikiej przyrodzie, które możesz odtworzyć dla swojego kociaka.

  Zabawki są również ważne dla wzbogacenia środowiska, a zabawa jest ważnym ujściem dla nadmiaru energii. Jedną z najważniejszych zasad jest nigdy nie pozwalać kociakowi postrzegać żadnej części twojego ciała jako zabawki. Choć delikatne gryzienie lub szczypanie palców może być urocze, gdy kotki są małe, jest to znacznie mniej pożądane, gdy dorosną i będą miały dorosłe zęby.

  Zawsze przekierowuj kociaka do zabawy z czymś innym, jeśli zacznie bawić się twoimi rękami lub stopami. Bezpieczne dla zwierząt pluszowe zabawki, które mogą gryźć, kopać i przewracać, są bardzo przydatne, ponieważ naśladują rozmiar innych kociąt lub zwierząt łownych.

  Używaj delikatnego dotyku, angażując kociaka w zabawę, i przekierowuj wszelkie niechciane gryzienie na zabawki. Podczas zabawy z podekscytowanymi kociakami, zabawki na patyku trzymają twoje ręce z dala od ich ostrych zębów i pazurów. Zabawki z torami na piłki i szeleszczące kule z mylaru, które wydają dźwięki, mogą być bardzo skuteczne w angażowaniu kociaka.

  Zabawki nie muszą być kupowane w sklepie ani drogie. Pusta pudełko po chusteczkach, małe pudełko z trochę suchej karmy lub przysmakami w środku, piłeczka do ping-ponga, a nawet rolka po papierze toaletowym mogą zapewnić kociakom nieskończoną rozrywkę. Tylko upewnij się, że wszystko, co zapewnisz, jest na tyle duże, że nie może zostać połknięte ani nie może splątać kociaka.

  Najważniejszą rzeczą, aby utrzymać zainteresowanie kociaka zabawkami, jest ich wymiana co kilka dni. Kilka “nowych” zabawek jest bardziej ekscytujących niż ta sama tuzina zabawek dzień w dzień.

  Ważne jest, aby być świadomym zachowań związanych z „Syndromem Kota Singla” i jak im zapobiegać lub je adresować. Rozważ adopcję dwóch kociąt; to podwójna zabawa, a uratujesz dwa życia. Jeśli nie możesz adoptować dwóch, podejmij odpowiednie kroki, aby pomóc kociakowi dorosnąć na dobrze dostosowanego, ukochanego członka rodziny.

  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus