Więcej
  abckota.plHigienaMycie zębów u kota

  Mycie zębów u kota

  -

  W przypadku chorób przyzębia u kotów bardzo często zalecane jest ich szczotkowanie. Niektórzy specjaliści radzą, żeby dmuchać na zimne, nie czekać na chorobę i przyzwyczajać od małego kotki do zabiegów szczotkowania. Młody kotek łatwiej zaakceptuje nowy rytuał i lepiej poradzi sobie ze stresem spowodowanym przez jego wprowadzenie. Z tego artykułu dowiesz się jak przygotować kota do szczotkowania zębów i jak przeprowadzić zabieg tak, żeby przeprowadzić do najbardziej sprawie i jak najmniej zestresować kotka.

  Na samym początku musimy wybrać szczoteczkę do zębów oraz środek, którymi będziemy szczotkować zęby pociechy. Jeśli chodzi o szczoteczkę do zębów polecamy wybrać jedną z tych dostępnych dla małych dzieci z bardzo miękkim włosiem. Tak żebyśmy nie pokaleczyli dziąseł kota. W żadnym wypadku nie możemy używać pasty do zębów dla ludzi, szczególnie tych z fluorem który jest dla kota trujący. U weterynarze i w sklepach zoologicznych bez problemu znajdziemy odpowiedni produkt.

  Reklama

  Zacznijmy od nałożenia niewielkiej, bardzo niedużej porcji pasty na szczotkę do zębów. Usiądźmy z kotem tak żeby dokładnie widać było jego szczękę oraz żebyśmy mogli go sprawnie przytrzymać. Mycie zębów na pewno nie będzie dla kotka ulubioną czynnością i z pewnością będzie chciał się nam wyrywać. Następnie postarajmy się, delikatnie otworzyć kotkowi zęby i wykonywać koliste ruchy po powierzchniach płytki zęba. Zabieg ten w niektórych wypadkach może okazać się niemożliwy do wykonania. Wszystko zależy od energiczności i siły naszego kotka.

  Pamiętajmy, że higiena jamy ustnej jest bardzo ważna u naszych kotów, dlatego szczotkujmy im regularnie zęby. Bakterie z chorych dziąseł i zębów mogą wywołać infekcje i stany zapalne nawet nerek i wątroby.

  Reklama
  Damian Wiącek
  Damian Wiącek
  Entuzjasta kotów nierasowych. Interesuje się tematyką zdrowego odżywiania kotów, zabawkami i zabawą z nimi.
  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus