fbpx
  • 14 lipca 2020

Dieta, a choroby przyzębia u kotów

Odpowiednie jedzenie dla kota pomoże w utrzymaniu zdrowych zębów i dziąseł kotów. Zębów wolnych od kamienia i dziąseł wolnych od stanów zapalnych i krwawienia.

Mokra karma sprzyja powstawaniu płytki nazębnej i rozwojowi floru bakteryjnej w jamie ustnej. Natomiast podczas spożywania przez kota karmy suchej wydziela się większa ilość śliny co korzystnie wpływa na higienę jamy ustnej. Przeczytaj nasz artykuł, żeby dowiedzieć się jak to jest z wpływem diety na nasze koty.

Najlepszy wpływ na zęby i dziąsła naszych czworonożnych pociech ma naturalne surowe mięso. Duże kawałki do szarpania przez kły naszych kociąt są idealne i pomagają utrzymać higienę jamy ustnej. W naturze kot ma do rozszarpania całe zwierze, skrzydełka, serce, kawałki kości.

Idealnie byłoby gdybyśmy do menu naszego zwierzaka wprowadzili mięso i kości i podawali je 2-3 razy w tygodniu. Co ważne kości muszą być odpowiednich rozmiarów dla naszego kociaka i bez żadnej obróbki termicznej, bez gotowania. Jeśli jednak nie możemy lub nie chcemy wprowadzać mięsa do diety kociaków możemy zostać przy jedzeniu z puszek i saszetek. Jednak jeśli wcześniej nie czytaliśmy etykiet na opakowaniach to powinniśmy zacząć. Dieta dla kici chorującej na choroby przyzębia nie może zawierać węglowodanów i zbóż.

Zdjęcie: David D.

Jedną z przyczyn powstawania płytki są bowiem karmy dla zwierząt bogate w zboża i dodatki, których kot zupełnie nie potrzebuje, a wręcz przeciwnie. Bogate w składniki zbożowe szkodzące zwierzęciu. Zboża to węglowodany, węglowodany czyli cukry to problem z zębami i nie jest inaczej w przypadku kotów. Powinniśmy je natychmiast wykluczyć z diety kota.

Właściwa dieta kota to warunek konieczny dla zdrowych zębów i dziąseł naszego kota. Zrównoważona dieta powinna zawierać posiłki z mięsa (mowa o mięsie a nie produkcie mięsnym!), kości, tłuszczów i podrobów. Natura dała kotom kły do szarpania mięsa, podczas tego procesu odbywało się jednocześnie czyszczenie kłów. Nie zapomnijmy o tym i dajmy naszemu maluchowi poczuć się jak w naturalnym środowisku! Cat Power!

Ostatnia aktualizacja

Zostaw swój komentarz

Czytaj też o: