fbpx
  • 14 lipca 2020

Choroby przyzębia u kotów

Choroby przyzębia dotykają prawie każdego kotka. W grupie kotów powyżej drugiego roku życia choroby te dotykają wg różnych badań od 70% do ponad 80% populacji kotów domowych. Z tego artykułu dowiesz się co powoduje choroby przyzębia i jak sobie z nimi radzić.

Choroby przyzębia u kotków powodują wiele chorób i schorzeń, potrafią one nawet skrócić naszemu zwierzakowi życie. Najczęściej jednak ból powodowany chorobą prowadzi do chudnięcia kotka, którego każdy kęs boli i z powodu bólu utracił on apetyt. Inną reakcją na ból spowodowany chorobami przyzębia może być agresja wymierzona do innych domowników, opiekuna czy innych zwierzaków.

Skąd się biorą choroby przyzębia u kotów?

Podstawową przyczyną powstawania chorób jest powstawanie płytki nazębnej, która doprowadza do zapalenia dziąseł i paradontozy. Podawanie odpowiedniej karmy kotu i zrozumienie, że jest to zwierze mięsożerne jest podstawą w profilaktyce. Znacznie łatwiej i taniej jest zapobiegać niż leczyć. Jama ustna w której znajdują się zęby to pierwszy odcinek układu pokarmowego kota, układu który jest dość krótki i prosty. Trawienie zajmuje 4-6 godzin.

Kicia już od pierwszego kęsa zostawia na swoich zębach resztki jedzenia, są tam tez bakterie i ich wydzieliny i ślina. To wszystko składa się na małą fabrykę płytki nazębnej. U zdrowego kota ilość tej płytki jest niewielka i stale kontrolowana przez układ odpornościowy.

Jedną z najczęstszych przyczyn odkładania się płytki nazębnej jest nieprawidłowa dieta o czym pisaliśmy szeroko kilka dni temu w artykule Dieta, a choroby przyzębia u kotów.

Jak możemy rozpoznać u kotka chorobę przyzębia? Przede wszystkim powinniśmy stale śledzić oddech kota. Jeśli pojawi się nieprzyjemny zapach to ostrzeżenie, że coś jest nie tak. W czasie krótszym nawet niż 2-3 miesiące może powstać stan zapalny. Płytka która dopiero co powstaje powinna zostać jak najszybciej usunięta zanim stwardnieje i stworzy się z niej kamień nazębny.

Efektem ignorowania chorób przyzębia u kotów może być nawet śmierć naszego kociaka. Infekcje jamy ustnej mogą powodować stany zapalne innych organów, może dojść do nieprawidłowego funkcjonowania nawet wątroby, nerek czy serca.

Choroby przyzębia i dziąseł u kotów
Zdjęcie: PublicDomainPictures

Jak działać?

Im szybciej będziemy działać tym lepiej, okazuje się, że najlepiej będzie myć kotu zęby. To najskuteczniejszy sposób zapobiegania. W sklepach i u weterynarzy dostępne są też specjalistyczne chusteczki do czyszczenia zębów. Możemy również zastanowić się nad suplementacją kota w witaminę D i te z grupy B. Ich braki odbijają się na jamie ustnej. Podawanie kwasów tłuszczowych omega-3 pomoże przy procesach zapalnych przyzębia.

W sklepach dostępne są również specjalne piłeczki których chwytanie przy okazji masuje zęby i dziąsła kotkom, pomaga utrzymać uśmiech w zdrowiu. Dostępne są również specjalne kawałki drewna, których gryzienie również przyczynia się do odpowiedniej higieny. W sklepach możemy znaleźć specjalny pokarm, który ma ułatwić oczyszczanie zębów naszego przyjaciela. Więcej o tym napiszemy w krótce.

Choroby przyzębia to poważny problem dotykający 4 na 5 kotów. Pamiętając, że wszystko zaczyna się od tego co dajemy kotu do jedzenia. Pamiętajmy, że jesteśmy w stanie wychować zdrowego i szczęśliwego kota. Nie bójmy się zabiegu mycia zębów kotu i pamiętajmy zwrócić uwagę weterynarza na zęby i dziąsła naszego kota podczas najbliższej wizyty.

Ostatnia aktualizacja

Zostaw swój komentarz

Czytaj też o: