Więcej
  abckota.plCiekawostkiDlaczego koty boją się odkurzaczy? Wnikliwe spojrzenie

  Dlaczego koty boją się odkurzaczy? Wnikliwe spojrzenie

  -

  Znany wielu opiekunom kotów scenariusz: wystarczy, że wyjmą odkurzacz, aby pozbyć się z dywanów i mebli kocich włosów, a ich kot natychmiast wpada w panikę i ucieka. Skąd ta nagła obawa naszych czworonożnych przyjaciół przed domowym sprzętem? Zapraszamy do lektury naszego poradnika, aby dowiedzieć się więcej.

  Dlaczego mój kot boi się odkurzacza?

  Głośny hałas oraz imponujące rozmiary odkurzacza mogą wywoływać strach u kotów. Preferują one spokój, ciszę oraz przewidywalność codziennego życia, dlatego nagłe pojawienie się dużego, głośnego urządzenia na ich terytorium może być dla nich bardzo zagrażające, szczególnie jeśli wydaje się, że maszyna ta podąża za nimi z pokoju do pokoju.

  Reklama

  Powodem, dla którego niektóre koty bardziej boją się odkurzaczy niż inne, zazwyczaj są ich wcześniejsze doświadczenia z tym urządzeniem. Jeśli były one stopniowo i bezpiecznie narażane na hałas i widok odkurzacza podczas ich okresu socjalizacji, gdy miały od dwóch do siedmiu tygodni, prawdopodobnie w dorosłym życiu będą mniej się go bać. Pozytywne wprowadzenie do urządzenia jako młode kocięta, gdy ich mózg jest jeszcze w fazie rozwoju, pomaga im zrozumieć, że nie jest to zagrożenie.

  Niektóre koty mogą być bardziej przerażone odkurzaczem, jeśli nigdy wcześniej się z nim nie spotkały lub miały szczególnie negatywne doświadczenia w przeszłości, na przykład jeśli zostały nagle przestraszone przez odkurzacz, gdy czuły się szczególnie wrażliwe, lub były gonione nim po domu.

  Reklama

  Jak pomóc swojemu kotu zrelaksować się w obecności odkurzacza

  Jeśli masz młode kocię, szczególnie młodsze niż osiem tygodni, ważne jest, aby wprowadzić je do odkurzacza w bezpieczny, spokojny i stopniowy sposób, aby mogły rozwinąć pozytywne skojarzenia z nim. Aby uzyskać więcej porad, jak prawidłowo przedstawić kociętom nowe widoki i dźwięki, zapoznaj się z naszym przewodnikiem socjalizacji kociąt.

  Jeśli masz dorosłego kota, który boi się odkurzacza, istnieje kilka prostych kroków, które możesz podjąć, aby pomóc.

  • Spraw, by pachniał znajomo – Koty bardzo polegają na swoim zmyśle węchu, aby wiedzieć, co jest bezpieczne. Spróbuj delikatnie pocierać czystą szmatką policzki swojego kota, a następnie pocieraj tą szmatką odkurzacz, aby pachniał tak samo jak one.
  • Połóż go płasko – Gdy po raz pierwszy przedstawiasz swojemu kotu odkurzacz, połóż go płasko na podłodze, aby wydawał się mniej groźny, a następnie powoli postaw go.
  • Pozwól im eksplorować – Unikaj podnoszenia kota i zbliżania go do odkurzacza, ponieważ może to wywołać u nich stres. Zamiast tego, pozostaw urządzenie na zewnątrz i pozwól im eksplorować je we własnym tempie. Jeśli zaczną go wąchać, a nawet o niego ocierać, to dobry znak!
  • Nie odkurzaj, gdy śpią – Włączenie odkurzacza, gdy kot śpi w pobliżu, prawdopodobnie go przestraszy. Zamiast tego, włącz go, gdy są obudzeni, lub najlepiej w innym pokoju.
  • Daj im miejsca do ukrycia – Gdy koty są przestraszone, lubią uciekać i ukrywać się, aby poczuć się bezpiecznie, więc upewnij się, że mają taką możliwość, gdy używasz odkurzacza. Jeśli odkurzasz w tym samym pokoju co kot, daj mu wyraźną drogę ucieczki, aby nie czuł się uwięziony, i zapewnij wiele miejsc do ukrycia, takich jak kartonowe pudełka i wysokie półki.
  • Odkurzaj przez krótkie okresy – Gdy zaczniesz używać odkurzacza w pobliżu kota, włączaj go tylko na krótkie okresy i uważnie obserwuj reakcję kota, aby zobaczyć, jak sobie radzi. Jeśli wydaje się przerażony, wyłącz go i spróbuj ponownie niektórych z poprzednich kroków.
  • Przechowuj go poza zasięgiem – Gdy nie używasz odkurzacza, przechowuj go poza zasięgiem kota, aby nie mógł przegryźć żadnych przewodów, a także trzymaj go z dala od zasobów kota, takich jak kuweta i miska na jedzenie. Jeśli boją się odkurzacza, mogą być zniechęceni do korzystania ze swoich zasobów, jeśli znajduje się on w pobliżu.
  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus