Więcej
    abckota.plZdrowieZęby u kota

    Zęby u kota

    -

    Podstawową rolą zębów u każdego ssaka jest ich udział w procesie jedzenia, to głównie do tego są one niezbędne zarówno nam ludziom jak i innym zwierzętom. Młode kociaki rodzą się tak jak ludzie, bez zębów. I tak jak ludzie są dipodontyczne, czyli najpierw mają mleczaki, a potem stałe zęby. Pierwsze mleczaki pojawią się około 2 tygodnia życia i powinny być skompletowane w ciągu kolejnych 6 tygodni. Na początek między 3, a 4 tygodniem pojawią się siekacze i kły. Na samym końcu przedtrzonowe zęby. Wśród mlecznych zębów brakuje w ogóle trzonowych, które rosną potem już jako zęby stałe. Bardzo szybko mleczaki zaczynają wypadać i pojawiają się zęby stałe, które formują się do około 24 tygodnia życia. Dorosły kot ma 30 stałych zębów, 16 zębów w szczęce i 14 w żuchwie. Zęby kota podzielone są na 4 rodzaje: siekacze, kły, przedtrzonowce i trzonowce.

    Szczęka kota zbudowana jest do tego, żeby szarpać mięso. Nie posiada tak jak szczęka człowieka zębów płaskich od strony koron do przeżuwania. U kotów kły na początku szczęki uśmiercają ofiarę rozrywając jej tętnice albo przerywając rdzeń kręgowy. Potem kot rozszarpuje zębami mięso i połyka w kawałkach całkiem sporej wielkości. Tak samo jak u ludzi pojawiają się w trakcie życia różne problemy z zębami, głównie z chorobami przyzębia, dziąseł. Skraca to długość życia zęba kota, i niestety zęby tak jak u ludzi zaczynają wypadać. W zależności od tego jak dbaliśmy o naszego kotka i jakie ma warunki genetycznie może to się wydarzyć nawet w bardzo młodym wieku. Nie powinno jednak zdarzyć się przed 10 rokiem życia.

    Reklama

    Przykry zapach z ust kota jest oznaką chorób przyzębia, o których piszemy oddzielnie. Koniecznie się zapoznaj z tym artykułem. Przeczytaj też jak myć zęby u kota w naszym artykule sprzed tygodnia.

    Zaglądając do pyszczka naszego kota przyjrzyjmy się jego zębom i dziąsłom. Żółto-brązowy osad to widoczny i zaawansowany kamień nazębny, od niego już blisko do krwawiących dziąseł, a potem nawet do wypadających zębów.
    Dbanie o zdrowie kota to przede wszystkim dbanie o jego odpowiednią dietę i zęby. Od tego wszystko się zaczyna. Pamiętajmy, żeby przy najbliższej wizycie u weterynarza poprosić go o zwrócenie szczególnej uwagi na zęby naszego kota.

    Reklama

    zęby u kota

    Damian Wiącek
    Damian Wiącek
    Entuzjasta kotów nierasowych. Interesuje się tematyką zdrowego odżywiania kotów, zabawkami i zabawą z nimi.
    Reklama
    Reklama
    ReklamaZoo Plus