Więcej
  abckota.plZdrowieZęby u kota

  Zęby u kota

  -

  Podstawową rolą zębów u każdego ssaka jest ich udział w procesie jedzenia, to głównie do tego są one niezbędne zarówno nam ludziom jak i innym zwierzętom. Młode kociaki rodzą się tak jak ludzie, bez zębów. I tak jak ludzie są dipodontyczne, czyli najpierw mają mleczaki, a potem stałe zęby. Pierwsze mleczaki pojawią się około 2 tygodnia życia i powinny być skompletowane w ciągu kolejnych 6 tygodni. Na początek między 3, a 4 tygodniem pojawią się siekacze i kły. Na samym końcu przedtrzonowe zęby. Wśród mlecznych zębów brakuje w ogóle trzonowych, które rosną potem już jako zęby stałe. Bardzo szybko mleczaki zaczynają wypadać i pojawiają się zęby stałe, które formują się do około 24 tygodnia życia. Dorosły kot ma 30 stałych zębów, 16 zębów w szczęce i 14 w żuchwie. Zęby kota podzielone są na 4 rodzaje: siekacze, kły, przedtrzonowce i trzonowce.

  Szczęka kota zbudowana jest do tego, żeby szarpać mięso. Nie posiada tak jak szczęka człowieka zębów płaskich od strony koron do przeżuwania. U kotów kły na początku szczęki uśmiercają ofiarę rozrywając jej tętnice albo przerywając rdzeń kręgowy. Potem kot rozszarpuje zębami mięso i połyka w kawałkach całkiem sporej wielkości. Tak samo jak u ludzi pojawiają się w trakcie życia różne problemy z zębami, głównie z chorobami przyzębia, dziąseł. Skraca to długość życia zęba kota, i niestety zęby tak jak u ludzi zaczynają wypadać. W zależności od tego jak dbaliśmy o naszego kotka i jakie ma warunki genetycznie może to się wydarzyć nawet w bardzo młodym wieku. Nie powinno jednak zdarzyć się przed 10 rokiem życia.

  Reklama

  Przykry zapach z ust kota jest oznaką chorób przyzębia, o których piszemy oddzielnie. Koniecznie się zapoznaj z tym artykułem. Przeczytaj też jak myć zęby u kota w naszym artykule sprzed tygodnia.

  Zaglądając do pyszczka naszego kota przyjrzyjmy się jego zębom i dziąsłom. Żółto-brązowy osad to widoczny i zaawansowany kamień nazębny, od niego już blisko do krwawiących dziąseł, a potem nawet do wypadających zębów.
  Dbanie o zdrowie kota to przede wszystkim dbanie o jego odpowiednią dietę i zęby. Od tego wszystko się zaczyna. Pamiętajmy, żeby przy najbliższej wizycie u weterynarza poprosić go o zwrócenie szczególnej uwagi na zęby naszego kota.

  Reklama

  zęby u kota

  Damian Wiącek
  Damian Wiącek
  Entuzjasta kotów nierasowych. Interesuje się tematyką zdrowego odżywiania kotów, zabawkami i zabawą z nimi.
  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus