Więcej
  abckota.plAlergiaKot dla alergika

  Kot dla alergika

  -

  Koty są zaliczane do jednych z najczęściej występujących gatunków zwierząt domowych na świecie. Jednak są to czworonogi, przez które występują alergie wśród ludzi, objawiające się m.in. nieżytem nosa oraz charakterystycznym kaszlem alergicznym. Szacunkowa twierdzi się, że około 10-15% dorosłych osób na świecie cierpi właśnie na tę chorobę. Trzeba również dodać, że w wielu przypadkach koty odgrywają kluczową rolę w życiu swoich właścicieli, biorąc pod uwagę aspekt psychologiczny, jak również aktywność fizyczną. Dlatego też występowanie objawów alergicznych u właścicieli może doprowadzać do pojawienia się ograniczeń w posiadaniu tych zwierząt.

  Powód występowania alergii na koty

  Wiele źródeł mylnie podaje, że alergia na koty to nic innego jak reakcja układu immunologicznego na kocią sierść, jest to mylne stwierdzenie. Głównym powodem występowania tej choroby u ludzi jest reakcja alergiczna na alergen Fel d 1 – jest to białko o nazwie uteroglobina, która znajduje się w ślinie kota i gruczołach łojowych. Alergen przedostaje się na sierść w ślinie, poprzez częste wylizywanie się pupila. Następnie osadza się m.in. na przedmiotach, meblach, podłodze, dywanach w gospodarstwie domowym, w którym przebywa pupil. Należy podkreślić, że alergen Fel d 1 to lekkie, lepkie białko, które w łatwy sposób unosi się w powietrzu, dlatego też jego stężenie może szybko rosnąć i spowodować pojawienie się objawów alergicznych u człowieka. Ponadto alergen łatwo się rozprzestrzenia, a jego obecność można znaleźć w miejscach, w których nie było obecności kota. Co więcej, Fel d 1 to jeden z kilkunastu alergenów występujących u zwierząt, który najczęściej powoduje reakcje alergiczne u człowieka.

  Reklama

  Jaki kot dla alergika

  Trzeba podkreślić, że reakcja alergiczna wywołana jest przez alergen występujący w ślinie oraz w postaci sebum wydzielanego z gruczołów łojowych kota, a nie długości, czy rodzaju jego sierści. Sierść pełni rolę „magazynu” opisywanego alergenu. Dlatego też nie występują specjalne rasy kotów, które w mniejszym lub większym stopniu powodują występowanie reakcji układu immunologicznego u ludzi. Z przeprowadzonych badań wynika, że mniejsze stężenie alergenu Fel d 1 występuje u kotek niż kocurów, ponieważ samce posiadają więcej gruczołów łojowych w skórze. Biorąc pod lupę konkretne rasy, badania wykazują, że stężenie alergenu to cecha osobnicza niż cecha konkretnej grupy kotów, czyli rasy.
  W przypadku posiadania kota możemy jedynie starać się dbać o higienę swoją, kota i miejsca zamieszkania, w celu zmniejszenia występowania alergenów w środowisku, w którym przebywa chora osoba.

  Jak radzić sobie z alergią na koty?

  Jednym ze sposobów radzenia sobie z występowania objawów alergii na kota jest regularne czyszczenie ciała. Zwłaszcza po kontakcie z kotem, osoba chora powinna dbać o regularne mycie dłoni. Co więcej, należy często sprzątać miejsce zamieszkania, które może w znacznym stopniu obniżyć stężenie alergenu w pomieszczeniu i jednocześnie wpłynąć na zmniejszenie objawów alergicznych na kota. Kolejnym sposobem może być regularne, cotygodniowe kąpanie kota, które sprawi zmycie niepożądanych alergenów z sierści nawet do 85%.

  Reklama

  Ponadto do innych sposobów możemy zaliczyć:
  • Sterylizacja lub kastracja kota może przyczynić się do uciszenia objawów u osoby chorej,
  • Osoba chora powinna posiadać jak najmniejszą ilość kotów, im większa ilość osobników, tym większe stężenie alergenów, co wiąże się z zaostrzeniem reakcji alergicznych,
  • Unikaj posiadania w domu dywanów, tapicerek itd., w których alergeny w łatwy sposób się magazynują, ponadto przedmioty te są trudne w czyszczeniu,
  • Ponadto w pierwszej kolejności warto skonsultować objawy z alergologiem, który może w znacznym stopniu pomóc w złagodzeniu występowaniu reakcji alergicznych na koty.

  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł
  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus