Więcej
  abckota.plPytania i odpowiedziKiedy koty zaczynają widzieć?

  Kiedy koty zaczynają widzieć?

  -

  Wzrok u kotów odgrywa kluczową rolę w ich funkcjonowaniu. Obok węchu i słuchu jest on bardzo ważnym narządem w trakcie rozwoju małych kociąt. Małe kotki rodzą się w pełni zamkniętymi oczami i są ślepe. W tym czasie większość czasu spędzają na spożywaniu pokarmu matki oraz spaniu.

  Pierwsze tygodnie  po urodzeniu są bardzo ważne w trakcie rozwoju małych kociąt, a kluczową rolę odgrywa mleko matki wraz z siarą, które zapewnia prawidłowy rozwój wszystkich narządów, w tym narządu wzroku. W pierwszych dwóch tygodniach kocięta nie widzą, nie słyszą oraz nie chodzą, w dodatku ważną rolę odgrywa ich węch, który pomaga im w odnalezieniu pokarmu matki.

  Reklama

  A kiedy koty zaczynają widzieć? Większość małych kociąt otwiera oczy po dziesiątym dniu po urodzeniu, gdzie proces ten może potrwać do 14 dnia. Po otwarciu powiek kocięta widzą niewyraźnie, a ich narząd wzroku rozwija się w ciągu najbliższych dniach. W dodatku możemy zauważyć, że po otwarciu oczy małych kotów są błękitne, dopiero w trzecim tygodniu rozpoczyna się proces barwienia źrenic, również w tym okresie wzrok kociąt jest już dobrze wykształcony.

  Problemy z otwarciem oczu u kota

  W przypadku gdy mały kotek nie otwiera oczu po upływie 14 dni, należy rozpocząć obserwację. Czasami mogą wystąpić problemy z otwarciem powiek takie jak zaropiałe oczy, czy otwarte tylko jedno oko.  Spowodowane jest to tym, że okolice powiek są bardzo nawilżone, co stanowi idealne środowisko dla różnego rodzaju bakterii i rozwoju infekcji. Dlatego też, gdy zauważymy, że mały kotek posiada ropę, która utrudnia mu otwarcie oczu, należy regularnie przemywać powieki nawilżonym wacikiem. Co więcej, każdy mały kociak rozwija się w swoim własnym tempie, co ma wpływ na rozwój wzroku. W dodatku otwieranie oczu u małych kociąt może być zależne m.in. od rasy, długość ciąży u kotki, wieku matki, uwarunkowań genetycznych, oraz warunków otoczenia, w jakich rozwijają się kocięta.

  Reklama

  Dlatego też w przypadku, gdy zauważymy niepokojące objawy, które mogą świadczyć o infekcji oczu małych kociąt, należy bacznie obserwować kotki i w przypadku gdy nie ma poprawy, zgłosić się do lekarza weterynarii o poradę.

  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus