Więcej
  abckota.plRasy kotówKot balijski – opis rasy, charakterystyka, żywienie i cena

  Kot balijski – opis rasy, charakterystyka, żywienie i cena

  -

  Koty balijskie są zaliczane do kotów orientalnych. Są one blisko spokrewnione z kotami rasy syjamskiej, a wyróżniają się długą sierścią. Koty balijskie są niezwykle inteligentne, ciekawskie oraz przyjazne dla człowieka, jak również dla innych zwierząt domowych.

  Historia rasy kota balijskiego

  Pierwsza teoria opisująca historię rasy kotów balijskich mówi, że osobniki te powstały na skutek mutacji genu w genotypie kotów syjamskich. W poszczególnych miotach syjamów trafiały się kocięta z długą sierścią, ale cecha ta była niepożądana w hodowli. Hodowcy zatajali tę informację, a kocięta z długą sierścią były wykluczane z hodowli jako koty niehodowane.

  Reklama

  Druga teoria mówi, że koty balijskie powstały wskutek depopulacji rasy, która przypadała na okres II wojny światowej. W tym czasie hodowcy rozpoczęli krzyżówkę kotów syjamskich z innymi przedstawicielami rasy, w wyniku czego uzyskali efekt przypominający kota syjamskiego, ale z długim włosem.

  Balijczyki zyskały popularność w latach 50-60 XX wieku, wtedy to uznano koty te za nową rasę. Po raz pierwszy zaprezentowano je w Nowym Jorku, na wystawie organizowanej przez stowarzyszenie felinologiczne pod nazwą The Cat Fanciers’ Association.

  Reklama

  Charakterystyka kota balijskiego

  Koty balijskie bardzo przypominają swoim wyglądem koty syjamskie. Posiadają one średniej wielkości, smukłe ciało o eleganckim wyglądzie, z długim puszystym ogonem. Ich sylwetka powinna być dobrze umięśnione, a w trakcie poruszania się giętka.

  Kształt głowy jest średniej wielkości, proporcjonalny do wielkości ciała. Co więcej, linie biegnące od nosa wzdłuż oczu, do nasady uszu powinny tworzyć charakterystyczny klin. Patrząc z profilu, czaszka kotów balijskich powinna być nieco wypukła. Nos u osobników tej rasy jest długi i prosty. Oczy, które są średniej wielkości o głębokim, błękitnym kolorze, tworzą harmonię z linią, która tworzy charakterystyczny klin głowy.

  Futro u kotów balijskich jest drobne i jedwabiste. Ciało pokryte jest średniej długości sierścią, która w okolicach piersi wydłuża się i tworzy piękną kryzę. Ponadto dłuższa sierść występuje również w okolicach ramion oraz ogona, na którym tworzy charakterystyczny pióropusz. Koty balijskie posiadają wspaniałe umaszczenie pod nazwą syjamski point. Osobniki tej rasy posiadają charakterystyczną maskę na pyszczku, która nie powinna być zbyt szeroka. Ponadto ciemniejsza sierść występuje również na kończynach oraz ogonie.

  Koty balijskie są bardzo inteligentnymi zwierzętami. Szybko nawiązuje więź z człowiekiem i pełni rolę wiernego przyjaciela. Osobniki tej rasy są aktywne. Ponadto szybko się uczą, dobrze dogadują się z innymi kotami i pozostałymi zwierzętami domowymi. Są zabawne, pocieszne, potrafią aportować, a jednocześnie potrzebuje uwagi człowieka i zapewnienia codziennych atrakcji.

  Reklama

  Wyżywienie i pielęgnacja kota balijskiego

  Wyżywienie kotów balijskich nie jest skomplikowane. Potrzebują one wysokiej jakości suchej karmy lub dobrze przygotowanego posiłku mięsnego uzupełnionego potrzebnymi suplementami. Nie potrzebują one wyspecjalizowanej diety dobranej do rasy.
  Pielęgnacja również nie jest skomplikowane. Koty balijskie posiadają włos bez podszerstka, co ułatwia utrzymanie kondycji sierści. Wystarczy raz w tygodniu poświęcić chwilę czasu na wyszczotkowanie ich futra.

  Ile kosztuje kot balijski?

  Koszt rasowego osobnika, którego eksterier kwalifikuje do być kotem wystawowym i hodowlanym, zaczyna się od 3500 zł. Natomiast kota niehodowanego można kupić od 2000 do 3000 zł.

  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł
  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus