Więcej
  abckota.plPoradyZamykanie kota na noc

  Zamykanie kota na noc

  -

  Kiedy mamy kota, często zastanawiamy się, czy umożliwić mu swobodne wychodzenie na zewnątrz oraz wędrowanie po okolicy. W większości przypadków opiekunowie decydują się na ograniczenie ruchu jedynie do pomieszczeń w domu lub wychodzenia na ogród. Co ciekawe, częściej jesteśmy skłonni do akceptowania kocich wędrówek w przypadku kotów nierasowych.

  A tym samym co zrobić, aby zamykać kota tylko na noc? Czy ma to sens? W jaki sposób zamykać kota na noc?

  Reklama

  Po co zamykać kota na noc?

  W przypadku kotów typowo domowych, które co najwyżej wychodzą tylko do naszego ogrodu, nie ma większego problemu z zamykaniem ich na noc. Inaczej sytuacja się ma w przypadku, gdy posiadamy kota, który chodzi swoimi ścieżkami po całej okolicy. Wówczas zamykanie takiego osobnika jest utrudnione. Można się zastanawiać, po co zamykać kota na noc? Odpowiedź jest prosta, jeśli chcemy, aby nasz towarzysz był bezpieczny i żył szczęśliwie, to konieczne jest zamykanie go na noc do domu. Większość opiekunów nie zdaje sobie sprawy, jak niebezpieczne jest wypuszczanie kota na noc, zwłaszcza w trakcie wiosny, kiedy występują ruje. W trakcie nocy kot narażony jest na:

  – atak przez większe drapieżniki,

  Reklama

  – częste potrącenia przez pojazdy kołowe,

  – ataki oraz bójki z innymi kotami,

  – podtrucia.

  Zamykanie kota na noc

  Sytuacja jest utrudniona tylko w przypadku kotów wędrujących swobodnie po okolicy. Aby skutecznie i regularnie zamykać kota każdej nocy w domu musimy zadbać, aby kot pojawiał się o stałych porach dniach. Inaczej mówiąc wykreować w nim nawyk. Najlepszym sposobem jest podawanie jedzenia pod wieczór, o stałej porze. Następnie opiekun musi dopilnować, aby kot pozostał przez noc, aż do rana w domu. Podawanie kotu jeść o stałych porach, wykreuje w nim nawyk. A to pozwoli opiekunowi zabezpieczyć kota w  bezpieczne miejsce na noc.

  Reklama

  Kiedy zamykamy kota na noc, nie możemy robić tego przymusowo. Opiekun musi postarać się, aby kot kojarzył noc przebytą w domu pozytywnie. Inaczej będzie unikał kontaktu z opiekunem i otoczeniem mieszkania.

  Często można spotkać się z zamykaniem kota do klatki, ale nie jest to dobrym sposobem, aby zatrzymać kota na noc w domu. Klatka może negatywnie oddziaływać na kota, a tym samym zwierzak będzie unikał nawet pożywienia serwowanego w domu.

  Kończąc, kiedy posiadamy kota podróżnika, który większość czasu spędza poza domem, to zadbajmy o jego bezpieczeństwo. Jednym ze sposobów zapewnienia bezpiecznego życia, jest zamykanie przyjaciela na noc do domu. Jednak, aby to uczynić, musimy postarać się o pozytywne wzmocnienie w trakcie trwania wieczoru oraz nocy. Dlatego też, kiedy zamykasz kota na noc, zapewnij mu pieszczoty i smakołyki, oraz przygotuj mu wygodne miejsce do odpoczynku. Wszystko to sprawi, że kot będzie czuł się komfortowo i z chęcią będzie wracał na noc do domu.

  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus