Więcej
  abckota.plPopularneTop 3 zabawek dla kota

  Top 3 zabawek dla kota

  -

  Odpowiednie zabawki dla kotów to nie tylko urozmaicenie czasu i zapewnienie atrakcji dla naszego pupila. W trakcie rozwoju odgrywają one kluczową rolę w procesie wzrostu, kształtowania się zachowania behawioralnego, oraz przyczyniają się do odpowiedniego funkcjonowania kota już w okresie dojrzałym.

  Zabawka na nudę

  Koty jako zwierzaki z natury spokrewnione z dziko żyjącymi kotami powinny mieć zapewnione różne atrakcje, które wpłyną na odpowiednie wyczerpanie ich energii psychicznej oraz fizycznej w ciągu dnia. Odpowiednio dobrane zabawki, które odwzorowują ofiary w dzikim życiu, pozwalają na prawidłowe funkcjonowanie kota dorosłego. A w przypadku małych kociąt dobrze dobrane zabawki wspomagają ich rozwój.

  Reklama

  Zapewnienie odpowiednich atrakcji z wykorzystaniem zabawek zmniejsza nudę oraz wpływa na wyczerpanie energii, co następnie pozytywnie wpływa na inne rzeczy, np. niepodrapane meble, zaprzestanie gryzienia kabli, czy zaprzestanie polowania na nogawki i ręce opiekuna.

  Funkcja zabawek

  Zabawki najczęściej pełnią funkcję zdobyczy. Kot dzięki nim może wykorzystać swoje naturalne zdolności, które odziedziczył od swoich dziko żyjących przodków. Zabawa odwzorowuje proces polowania, który składa się z kilku etapów, m.in.: czatowanie, atak, złapanie zdobyczy, zabawa zdobyczą, zabicie zdobyczy, zjedzenie, oraz strawienie zdobyczy. Oczywiście podczas polowania na zabawkę nie następuje proces zjadania oraz toalet. Natomiast ważne jest, aby po zabawie podać kotu posiłek, który będzie odwzorowywał ten proces. Taki sposobem, w warunkach domowych przy wykorzystaniu różnych zabawek, kot wykorzystuje swoje naturalne zdolności kierowane przez instynkt.

  Reklama

  Lista top 3

  Bez wątpliwości najlepszymi zabawkami dla kotów są te, które odwzorowują ich zdobycz, czyli np. pluszowe myszy z dzwoneczkiem w środku, czy różnego rodzaju piłeczki, które się poruszają. Koty są zainteresowane przedmiotami, które są ruchome, dlatego też często chwytają nas za nogawki w formie zabawy. Natomiast jeśli przedmiot jest w bezruchu, to staje się mniej atrakcyjna. Oprócz wszelakich ruszających się myszy czy piłeczek, do najlepszych zabawek możemy zaliczyć:

  1. Wędka dla kota

  Wędki dla kota, które na końcu wyposażone są w kolorowe piórka to jedna z najlepszych zabawek dla kota. Wraz z poruszaniem się piórek kot manewruje swoimi przednimi łapkami, aby je złapać. Ta zabawka dobrze odwzorowuje ptaki, na które koty w warunkach naturalnych polują.

  2. Tunele dla kota

  Tunele to zabawka, która spełnia rolę kryjówki. Koty powinny mieć zapewnione w pomieszczeniu,  w którym żyją wszelakie, kryjówki, w których mogą się schować i polować na zdobycz. Dobrym wykorzystaniem kryjówki jest zwykły karton, o którym już pisaliśmy w jednym z publikacji: Dlaczego koty lubią pudełka. Na rynku jest duży wybór wszelakich tuneli, które mogą być w dodatku szeleszczące, a tym samym są bardziej atrakcyjne dla kotów.

  Reklama

  3. Mata węchowa

  Mata węchowa to świetny sposób na nudę. Mata węchowa, w której rozsypana jest karma lub ulubione smakołyki to wyśmienita zabawka, która odwzorowuje proces tropienia zdobyczy przy wykorzystaniu węchu. Mata węchowa to kilka godzin spędzone na zabawie, która przyczynia się do spożytkowania nadmiaru energii kota.

  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus