Home Zdrowie Biegunka u kota

Biegunka u kota

0
biegunka u kota
Reklama

Biegunka u naszego małego pupila to na pewno nie najbardziej przyjemne doświadczenie. Jeśli biegunka występuje jednorazowo to oznacza, że najprawdopodobniej zaszkodziło kotu jedzenie i powinniśmy się cieszyć, że już po problemie. Jeśli jednak biegunka trwa dłużej niż 2 dni konieczne będzie wprowadzenie leczenia. Po 2 dniach nasz kotek jest już odwodniony i osłabiony biegunkami. Biegunka u kota jest zwykle związana z jego układem pokarmowych i infekcją wirusową lub bakteryjną. Biegunka może również oznaczać, że nasz kot jest po prostu zarobaczony. Jest wiele poważnych powodów przez, które występować mogą biegunki od nowotworu po nietolerancję pokarmową. Niezbędna będzie tutaj wizyta u weterynarza, a w przypadku nietolerancji znalezienie czynnika powodującego biegunkę. Podobnie jak u ludzi u kotów występują często biegunki po mleku, dzieje się tak z powodu nietolerancji laktozy zawartej w mleku. Biegunka jest objawem, które może wskazać u kota na choroby nerek i wątroby, zapalenie trzustki i zaburzenia hormonalne.

Biegunkę u kota wywołują też inne czynniki, które nie są bardzo groźne. U kotów występują biegunki z przejedzenia, po zmianie karmy, biegunki zdarzają się po szczepieniach lub mogą być informacją o tym, że nasz kociak jest po prostu zestresowany.

Biegunka u kota, a antybiotyki i inne leki

Reklama

Biegunkę u kota może wywołać przyjmowanie antybiotyków, jest to zupełnie powszechne. Twój weterynarz przepisując antybiotyk powinien jednocześnie przepisać probiotyk. Zwykle probiotyk bierze się np. rano a wieczorem antybiotyk i to w zupełności rozwiązuje problem biegunki kota.

Niektóre z roślin domowych są trujące dla kotów. W dniu adopcji kota do mieszkania powinniśmy je wyczyścić z roślin, które mogą być dla niego trujące. O roślinach niebezpiecznych dla kotów będziemy pisać już w krótce. Powinniśmy bezwzględnie usunąć rośliny które zawierają niebezpieczne dla kota toksyny. Trujące rośliny to nie tylko biegunka, może dojść do trwałego uszkodzenia jelit, nerek i wątroby.

Reklama
Dlaczego warto kupować na amazon.pl?
- Płatność: blikiem, przelewem lub kartą - Darmowa dostawa z amazon prime przez miesięczny okres próbny- Amazon prime to nie tylko darmowe dostawy cały rok- ... ale też dostęp do VOD amazon prime przez cały rok!- Miliony produktów z całego świata Miski i fontanny | Zabawki | Miski i fontanny | Żwirki i kuwety | Wszystko >

Podczas opieki nad kotem na pewno zdarzą nam się przykre biegunki kota. Ważne jest, żeby pilnować, żeby nie trwały długo i nie podejmować się leczenia długotrwałych biegunek samodzielnie.

Leczenie biegunki

Na biegunkę u kota można podać samodzielnie węgiel aktywny. W żadnym wypadku nie powinniśmy podawać leków przeznaczonych dla ludzi jak stoperan czy nifuroksazyd. Przed podaniem leków powinniśmy skonsultować się z weterynarzem. Generalnie wszystkie leki jakie podajemy kotu powinny być po konsultacji z weterynarzem.

Jeśli po węglu i krótkiej biegunce dolegliwości nie ustępują albo co gorsza są jeszcze większe musimy się pilnie udać do weterynarza. Jak pisaliśmy na wstępie po 2 dniach nasz kot jest bardzo wyczerpany i z pewnością odwodniony. Już po 2 dniach powinniśmy udać się do weterynarza i nie igrać ze zdrowiem kota.

Reklama