Więcej
  abckota.plZdrowieDlaczego kotu łzawią oczy?

  Dlaczego kotu łzawią oczy?

  -

  Przyczyn łzawienia oczu u kota może być naprawdę wiele. Od problemów z samą gałką oczną, po problemy alergiczne. Warto regularnie obserwować naszego kota i w razie wystąpienia problemów z oczami należy szybko reagować i udać się do lekarza weterynarii.

  Choroby gałki ocznej

  Kotom bardzo często zdarzają się problemy z oczami. Jednym pierwszych objawów, które możemy zauważyć, jest charakterystycznie przymrużone oko, nadmierne jego łzawienie, oraz wydzielanie ropnego płynu.

  Reklama

  Koty posiadają gruczoły łzowe, które są odpowiedzialne na prawidłowe nawilżanie gałki ocznej. W artykule „Czy koty płaczą” możecie znaleźć dodatkowe informacje na temat produkcji łez oraz czy koty płaczą.

  Nadmiar produkcji łez przez gruczoły łzowe świadczy o problemach gałki ocznej. Do najczęstszych chorób gałki ocznej można zaliczyć:

  Reklama
  • Zapalenie spojówki,
  • Owrzodzenie rogówki,
  • Ciało obce w oku,

  Zapalenie rogówki jest wywołane zakażeniem od strony bakteryjnej, grzybiczej lub wirusowej. W tym przypadku często doskwiera pupilowi ból oraz obrzęk w okolicach powiek. W dodatku zwierzak charakterystycznie przymruża oko, objaw ten jest spowodowany nadwrażliwością na czynniki zewnętrzne oraz opuchliznę wokół gałki ocznej. Jeśli zauważymy nietypowy objawy, które mogą świadczyć o zapaleniu spojówek, należy zgłosić się do lekarza weterynarii. Możemy przed wizytą zakropić lub delikatnie przemyć wacikiem okolicy oka przegotowaną wodą.

  Kolejnym problemem chorobowym, który ma wpływ na ciągłe łzawienie oczu, jest owrzodzenie rogówki, które spowodowane jest poprzez uszkodzenie rogówki. Do owrzodzenia rogówki może dość poprzez zakażenie na drodze bakteryjnej, czy grzybiczej, niedoboru witamin w organizmie takich jak witamina A, oraz poprzez mechaniczne uszkodzenie. W przypadku owrzodzenia rogówki należy od razu działać i nie bagatelizować objawów. Jeśli szybko udamy się do specjalisty z naszym kotem, jest szansa na pełne wyleczenie po zastosowaniu odpowiednio dobranych leków.

  Kolejnym powodem, częstego łzawienia oczu jest ciało obce. W tym przypadku jeśli zauważymy je w oku, należy szybko udać się do weterynarza. Jeśli dojdzie do wbicia w gałkę oczną, konieczna jest szybka interwencja oraz zastosowanie antybiotyków, w celu regeneracji uszkodzonej powierzchni oka.

  Łzawienie na tle alergicznym

  Jednym z bardzo częstych przyczyn, które wywołują nadmierną ilość produkcji łez, są alergie pokarmowe. W tym przypadku, po zbadaniu dokładnie gałki ocznej przez weterynarza oraz stwierdzeniu alergii,  należy wdrożyć dietę eliminacyjną. Więcej odnośnie alergii pokarmowej u kotów możecie przeczytać „Alergia u kotów”.

  Reklama

  Oprócz nadmiernego łzawienia towarzyszącym objawem alergii może być nalot od wewnętrznej strony ucha, oraz częste drapanie się kota, a tym samym wyłysienia na ciele.

  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus