Więcej

  Koci ogon

  -

  Ogon kota to nic innego jak ostatni odcinek kręgosłupa. Początkujący właściciele mruczków mogą nie zdawać sobie sprawy, że ogon, to doskonały komunikator. Zastanawiasz się, jak zbudowany jest koci ogon? Sprawdź, co oznaczają dane ruchy kociego ogona!

  Jak zbudowany jest ogon kota?

  Ogon kota to odcinek kręgosłupa, który zbudowany jest zazwyczaj od kilkunastu do 28 kręgów. Warto dodać, że nie każdy kot posiada ogon. Występują rasy krótkoogoniaste, które nie posiadają ogona wcale, lub jest on bardzo krótki. Do takich przedstawicieli można zaliczyć kota japońskiego Bobtail.

  Reklama

  Po co kotu ogon? – doskonały komunikator

  Koty nie bez powodu posiadają ogon. Po pierwsze jest on potrzebny kotu do utrzymania doskonałej równowagi podczas biegu lub skoku. To właśnie dzięki ogonowi, koty mogą rozwijać bardzo duże prędkości i z pełną precyzją łapać swoje ofiary.

  Oprócz tego ogon kota to bardzo dobry komunikator. Ruchy kociego ogona mogą jasno wskazywać na zachowania mruczka oraz informować, że zwierzak zamierza zaatakować. Co tak naprawdę mówią określone ruchy ogona u kota?

  Reklama

  Co mówi ogon kota?

  Określone ruchy u kota mogą określać zachowanie mruczka. Jednak co tak naprawdę mogą oznaczać? Koniecznie przeczytaj, co Twój kot chce Ci powiedzieć poprzez ruch swojego ogona!

  Wyprostowany ogon w pionie — tę pozycję ogona zna każdy właściciel kociaka. Zwierzak sygnalizuje wtedy, że jest podekscytowany, radosny i skory do zabaw. W dodatku prosto uniesiony ogon u kota jest widoczny, gdy podajemy jedzenie zwierzakowi lub zamierzamy pójść na spacer.

  Kot macha ogonem — ten sygnał mówi o wewnętrznym konflikcie u kota. Wtedy kot sygnalizuje, że jest poirytowany oraz niespokojny. Często takie zachowanie można zauważyć, gdy kot nie wie, co ma w danej sytuacji zrobić np. kiedy chce przejść do innego pomieszczenia, jednak drzwi są zamknięte.

  Ogon odchylony na bok — występuje najczęściej u kotek. Ten ruch ogonem pokazuje gotowość do krycia w trakcie rui u samiczek.

  Reklama

  Trzepotanie końcówką ogona przez kota — taka sygnalizacja wskazuje na pełne skupienie u mruczka.

  Ogon wyprostowany z delikatnie ugiętą końcówką — takie ustawienie ogona przez pupila, sygnalizuje jego neutralne nastawienie.

  Kot wolno macha ogonem — jest to oznaka gotowości do ataku, lub chęć ucieczki. W dodatku kot może wykonywać taki ruch ogonem, podczas zabawy z innymi osobnikami. Co więcej, może sygnalizować niewielkie poirytowanie.

  Rytmiczne uderzanie ogona o podłogę — w tym przypadku kot pokazuje, że jest mocno poirytowany i skory do ataku. Często jest to sygnalizacja konkretnej czynności, którą kot ma zamiar wykonać.

  Nastroszony ogon — jest to sygnał do ataku lub obrony. Najczęściej taki ruch można zauważyć podczas bójki dwóch kocurów.

  Czytaj też: złamany ogon u kota.

  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł
  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus