Więcej
  abckota.plZdrowieKroplówka dla kota — po co i kiedy?

  Kroplówka dla kota — po co i kiedy?

  -

  Bez wątpienia woda oraz pierwiastki i elektrolity znajdujące się w niej są bardzo ważne do prawidłowego funkcjonowania każdego żywego organizmu. Zdarzają się sytuację, kiedy organizm kota jest odwodniony i potrzebuje dostarczenia potrzebnych płynów. W takiej sytuacji stosuje się kroplówkę. Co to jest kroplówka, w jakim celu się ją stosuje i kiedy? Jeśli szukasz odpowiedzi na to pytanie, to koniecznie przeczytaj pozostałą część artykułu.

  Kroplówka dla kota — co to jest?

  Każdy organizm kota składa się z 60% wody. Co ciekawe u młodych kociąt stanowi ona prawie 80%! Co za tym idzie? Woda jest kluczowym składnikiem budulcowym każdego organizmu i każdorazowe zachwianie jej poziomu w ciele może powodować nieprawidłową pracę.

  Reklama

  Woda uczestniczy w każdym procesie zachodzącym w ciele kota. Dlatego utrata płynów musi być szybko uzupełniona. W związku kroplówki używa się do uzupełnienia poziomu gospodarki wodno-elektorlitowej.

  Kroplówka to roztwór, który swoim składem ma przypominać płyny ustrojowe w organizmie kota. Dlatego w jej skład wchodzą najczęściej:

  Reklama
  • sód,
  • potas,
  • glukoza,
  • witamina C,
  • wapń,
  • witamina B1.

  Kiedy stosuje się kroplówkę dla kota?

  Kroplówkę najczęściej stosuje się w przypadku uzupełniania utraconych płynów ustrojowych w organizmie kota. Taka sytuacja może wystąpić na skutek przewlekłej choroby, jak również podczas: wymiotów, biegunki, obfitego krwawienia, po przebytej operacji, w przypadku braku apetytu u zwierzaka. Poza tym kroplówkę stosuje się również jako wlew dożylny w celu aplikacji leków bezpośrednio do krwiobiegu.

  W dodatku opisywany płyn można podać kotu, który utracił dużą ilość wody na wskutek:

  • przegrzania,
  • udaru,
  • wycieńczenia ze względu na wysokie temperatury panujące na zewnątrz.

  Wówczas taki wlew dostarcza wszystkich składników odżywczych oraz elektrolitów do organizmu kota.

  Każdorazowe podanie kroplówki powinno być skonsultowane z lekarzem weterynarii. Nie powinno się stosować kroplówki, jeśli nie ma do tego wskazań. Warto pamiętać, że nadmiar wody i płynów w organizmie jest równie niebezpieczny i może stanowić zagrożenie dla życia zwierzaka.

  Reklama
  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł
  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus