Więcej
    abckota.plZdrowieKroplówka dla kota — po co i kiedy?

    Kroplówka dla kota — po co i kiedy?

    -

    Bez wątpienia woda oraz pierwiastki i elektrolity znajdujące się w niej są bardzo ważne do prawidłowego funkcjonowania każdego żywego organizmu. Zdarzają się sytuację, kiedy organizm kota jest odwodniony i potrzebuje dostarczenia potrzebnych płynów. W takiej sytuacji stosuje się kroplówkę. Co to jest kroplówka, w jakim celu się ją stosuje i kiedy? Jeśli szukasz odpowiedzi na to pytanie, to koniecznie przeczytaj pozostałą część artykułu.

    Kroplówka dla kota — co to jest?

    Każdy organizm kota składa się z 60% wody. Co ciekawe u młodych kociąt stanowi ona prawie 80%! Co za tym idzie? Woda jest kluczowym składnikiem budulcowym każdego organizmu i każdorazowe zachwianie jej poziomu w ciele może powodować nieprawidłową pracę.

    Reklama

    Woda uczestniczy w każdym procesie zachodzącym w ciele kota. Dlatego utrata płynów musi być szybko uzupełniona. W związku kroplówki używa się do uzupełnienia poziomu gospodarki wodno-elektorlitowej.

    Kroplówka to roztwór, który swoim składem ma przypominać płyny ustrojowe w organizmie kota. Dlatego w jej skład wchodzą najczęściej:

    Reklama
    • sód,
    • potas,
    • glukoza,
    • witamina C,
    • wapń,
    • witamina B1.

    Kiedy stosuje się kroplówkę dla kota?

    Kroplówkę najczęściej stosuje się w przypadku uzupełniania utraconych płynów ustrojowych w organizmie kota. Taka sytuacja może wystąpić na skutek przewlekłej choroby, jak również podczas: wymiotów, biegunki, obfitego krwawienia, po przebytej operacji, w przypadku braku apetytu u zwierzaka. Poza tym kroplówkę stosuje się również jako wlew dożylny w celu aplikacji leków bezpośrednio do krwiobiegu.

    W dodatku opisywany płyn można podać kotu, który utracił dużą ilość wody na wskutek:

    • przegrzania,
    • udaru,
    • wycieńczenia ze względu na wysokie temperatury panujące na zewnątrz.

    Wówczas taki wlew dostarcza wszystkich składników odżywczych oraz elektrolitów do organizmu kota.

    Każdorazowe podanie kroplówki powinno być skonsultowane z lekarzem weterynarii. Nie powinno się stosować kroplówki, jeśli nie ma do tego wskazań. Warto pamiętać, że nadmiar wody i płynów w organizmie jest równie niebezpieczny i może stanowić zagrożenie dla życia zwierzaka.

    Reklama
    Poprzedni artykuł
    Następny artykuł
    Reklama
    Reklama
    ReklamaZoo Plus