Więcej
  abckota.plZdrowieŁzawienie oczu u kotów

  Łzawienie oczu u kotów

  -

  Koty zaliczane są do zwierząt, które często mają problemy z oczami. Tak naprawdę każdy opiekun przynajmniej raz w życiu ma styczność z łzawieniem oczu u pupila. W jaki sposób postępować, aby szybko wyleczyć kota? Co może świadczyć łzawienie oczu u pupila? Jak sobie z tym radzić?

  Przyczyna łzawienia oczu

  Łzawienie oczu u kota to nic innego jak wydzielanie zbyt dużej ilości wydzieliny z kanalików łzowych. Warto dodać, że wspomniane zjawisko nie ma nic wspólnego z okazaniem emocji przez zwierzaka.

  Reklama

  Warto, abyś wiedział, że młode kociaki oraz osobniki w podeszłym wieku są najbardziej narażone na łzawienie oczu.

  Dlaczego kotu łzawią oczy?

  Powodów, które wywołują łzawienie oczu, może być wiele. Poniżej znajdziesz wybrane, które najczęściej spotykają koty.

  Reklama

  Młode koty, a łzawienie z oczu

  Małe kociaki często mają zbyt dużą produkcję wydzieliny z oczu. W większości przypadków nie jest to niepokojący objaw. Jednak kiedy pojawia się ropna wydzielina, trzeba szybko interweniować. Często można spotkać, jak małe kocięta mają zaklejone oczka. Wtedy należy regularnie przemywać je wacikiem nasączonym czystą wodą.

  Alergia pokarmowa

  Kolejnym powodem łzawienia oczu może być alergia pokarmowa oraz alergia na alergeny unoszące się w powietrzu. W tym przypadku należy obserwować kota i zobaczyć, czy wyciek z oczu pojawia się w określonych godzinach, po spożyciu pokarmu, lub podczas kontaktu z jakimś środkiem chemicznym.

  Choroby oczu

  Do jednych z powszechnych problemów, które wywołują nadmierne wydzielanie łez, są choroby oczu. Do nich można zaliczyć m.in. zakażanie bakteryjne, zakażenie grzybicze, owrzodzenie rogówki, zaćmę.

  Urazy kota

  Kolejnym powodem łzawienia oczu u kota jest uraz gałki ocznej. W tym przypadku dochodzi do uszkodzenia oka np. poprzez wbicie ciała obcego. Kiedy podejrzewasz, że kot może mieć jakiś przedmiot w gałce ocznej, niezwłocznie zwróć się do weterynarza.

  Reklama

  Choroby

  Często wydzielina z oczu pojawia się podczas choroby przewlekłej, na którą choruje kot. Wtedy należy prawidłowo zdiagnozować kota, a następnie wprowadzić stosowne leczenie.

  Reasumując kiedy zobaczysz, że Twojemu kotu ciągle łzawią oczy, to niezwłocznie udaj się do lekarza weterynarii w celu zdiagnozowania problemu. Im wcześniej się udasz do przychodni, tym szybciej wyleczyć pupila.

  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł
  Damian Wiącek
  Damian Wiącek
  Entuzjasta kotów nierasowych. Interesuje się tematyką zdrowego odżywiania kotów, zabawkami i zabawą z nimi.
  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus