Więcej
  abckota.plZdrowieWzdęty brzuch u kota

  Wzdęty brzuch u kota

  -

  Duży i wzdęty brzuch u kota może być wywołany z różnych przyczyn. Każdy opiekun powinien jak najszybciej zdiagnozować powód wzdętego brzucha u pupila. O czym może sugerować wzdęty brzuch? Jak leczyć wzdęty brzuch u kota?

  Dlaczego brzuch kota jest wzdęty?

  Nienaturalnie wzdęty brzuch u kota może sugerować niepokojące objawy u Twojego pupila. Jednak nie zawsze duży brzuszek u Twojego mruczka może być powodem do zmartwień. Często wzdęty brzuch jest spowodowany nieodpowiednim pokarmem. W dodatku często występuje podczas szybkiego i łapczywego jedzenia, kiedy to zwierzak połyka zbyt duże ilości powietrza. Zazwyczaj wszelkie wzdęcia mają podłoże od strony układu pokarmowego. Mogą sugerować o nieprawidłowej pracy żołądka, jelit oraz pozostałych narządów, lub być wywołane przez nieodpowiednio dopasowaną dietę.

  Reklama

  Wzdęty brzuch u kota — przyczyny

  Jak zostało napisane wcześniej, najczęstszą przyczyną wzdęć u kota jest problem z funkcjonowanie układu pokarmowego. Warto dodać, że to nie jedyna przyczyna, która może powodować duży i obrzmiały brzuch u Twojego zwierzaka!

  Zarobaczenie

  Inną przyczyną wzdętego brzucha u kota jest zarobaczenie organizmu. Wówczas pasożyty znajdujące się w jelicie powodują dysfunkcję pracy całego układu pokarmowego, co następnie prowadzi do upośledzenia działania enzymów trawiennych. Co przyczynia się do nadmiernej fermentacji pokarmu oraz wydziela dużych ilości gazów. Bardzo często takie zjawisko występuje u młodych kociaków, które nigdy w życiu nie były odrobaczane. Wówczas w tym przypadku należy udać się do lekarza weterynarii i zastosować odpowiedni środek odrobaczający po wcześniejszym zbadaniu kału. Badanie to ma na celu wykrycie konkretnego gatunku pasożyta, do którego następnie dobiera się odpowiedni lek odrobaczający. Warto wspomnieć, że odrobaczanie musi być powtórzone kilkakrotnie w odstępie 14 dni od pierwszego odrobaczenia.

  Reklama

  Choroby przewlekłe

  Wzdęty brzuch może być objawem jednej z chorób przewlekłych, do których można zaliczyć m.in. zapalenie trzustki, żółtaczkę, nowotwór, choroby wątroby i innych narządów. W tym przypadku kluczowa jest trafna diagnoza. W tym celu powinno się w pierwszej kolejności zbadać krew kota oraz wykonać USG jamy brzusznej.

  Ciało obce

  Kolejnym powodem wzdętego brzucha może być ciało obce, które znajduje się w żołądku. Warto na wstępie podkreślić, że u kotów połknięcie różnego rodzaju ciał obcych jest bardzo rzadkie. Jeśli podejrzewasz ciało obce w układzie pokarmowych swojego pupila, wówczas lekarz weterynarii podczas początkowej diagnozy powinien wykonać RTG żołądka w celu wykluczenia podejrzenia.

  Wodobrzusze i zapalenie otrzewnej

  Bardzo wzdęty i twardy brzuch może być również objawem wodobrzusza, czyli odkładania się wody w przestrzeni jamy brzusznej. Najczęściej spowodowane jest to przez zapalenie otrzewnej, które to zazwyczaj wywołane jest przez inną dysfunkcję organizmu np. zapalenie trzustki. W tym przypadku należy bardzo szybko interweniować i zgłosić się do lekarza weterynarii. Tylko szybkie wdrożenie leczenia, spuszczenie nadmiaru płynu z jamy brzusznej oraz poprawna profilaktyka, mogą uratować życie zwierzakowi!

  Jak leczyć wzdęty brzuch u kota?

  Jeśli zauważysz, że Twój zwierzak ma wzdęty brzuch, a przy tym jest osowiały, nie chce jeść i unika kontaktu, wtedy niezwłocznie zgłoś się do weterynarza. Leczenie na własną rękę może nie przynieść pożądanych rezultatów, a tylko pogorszyć stan zdrowia zwierzaka. Natomiast kiedy koc ma wzdęty brzuch, ale zachowuje się normalnie, wówczas nie ma powodów do paniki. Obserwuj jego zachowanie. Jeśli zwierzak ma apetyt i zachowuje się jak dotychczas, a wzdęcie pojawiło się tylko raz, to prawdopodobnie mruczek zbyt szybko zjadł serwowany posiłek.

  Reklama
  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus