Więcej
  abckota.plRasy kotówKot syberyjski Neva Masquerade – opis rasy, charakterystyka, żywienie i cena

  Kot syberyjski Neva Masquerade – opis rasy, charakterystyka, żywienie i cena

  -

  Poszukujesz rasy kota, która będzie wyróżniała się spośród wszystkich pozostałych? Dzisiaj przedstawimy Ci przepięknego osobnika, który pochodzi z Rosji. Kot syberyjski Neva Masquerade zaliczany jest do kotów półdługowłosych, które mogą sprawdzić się jako świetny towarzysz rodziny. Poznaj bliżej tego niezwykłego osobnika!

  Neva Masquerade — historia rasy

  Historia kotów Neva Masquerade jest związana z kotem syberyjskim. Cała historia owiana jest legendą, która głosi, że pierwszy przedstawiciel tej rasy, który posiadał charakterystyczne oznaczenia na ciele, został zarejestrowany w Petersburgu w XVII wieku. Właśnie tam powstał pierwszy kot Neva Masquerade, który był krzyżówką kota syberyjskiego z kotem syjamskim.

  Reklama

  Mówi się, że jego nazwa wywodzi się od rzeki, która przepływa przez Petersburg, która nosi nazwę Newa. Pierwszy standard opisywanej rasy został przygotowany w 1987 roku w Związku Radzieckim, w niejakim klubie o nazwie „Kofofiej”.

  Jak wygląda Neva Masquerade

  Osobniki tej rasy zaliczane są do dużych lub średnich ras kotów. Warto dodać, że samice są znacznie mniejsze od kocurów. Głowa Neva Masquerade jest nieco dłuższa, niż szersza, a przy tym zaokrąglona oraz masywna. Czoło powinno być delikatnie zaokrąglone. Z przodu znajduje się średniej długości, szeroki nos. U nasady głowy znajdują się średniej wielkości uszy, które są szerokie u nasady, zwężające się ku końcowi. Same czubki uszów powinny być zaokrąglone. Wewnętrzna strona ucha pokryta jest dosyć sporą ilością włosów. Co więcej, uszy powinny być nieco pochylone do przodu.

  Reklama

  Oczy u Neva Masquerade są dużych rozmiarów o lekko owalnym kształcie. Przy czym są nieco ukośnie i szeroko rozstawione. Warto wspomnieć, że preferowany kolor oczu u tej rasy to odcienie niebieskiego.

  Ciało osobnika tej rasy jest muskularne, dobrze umięśnione, posiada mocną szyję, która łączy się z pokaźną klatką piersiową. Patrząc z boku, całe ciało powinno tworzyć prostokątny kształt. Ciało oparte jest o masywne, średniej długości nogi, na których końcach znajdują się owalne łapy.

  Sylwetka pokryta jest jedwabiście delikatną sierścią, która w porze letniej jest krótsza niż w porze zimowej. Neva Masquerade występuje w różnych odmianach kolorystycznych. Co więcej, akceptowane są znaczenia białe na szacie.

  Zdjęcie Neva Masquerade

  Reklama

  Neva Masquerade — charakter

  Kolejną kwestią jest charakter. Neva Masquerade wyróżnia się żywym temperamentem, który wywodzi się od kotów syberyjskich. Są to osobniki bardzo inteligentne, ciekawe, przyjacielskie, wesołe, a przy tym zabawne. Co więcej, przedstawiciel tej rasy bardzo mocno zżywa się ze swoim opiekunem. Często nie odchodzi go na krok i towarzyszy w każdych czynnościach życia codziennego. Koty te bardzo dobrze znoszą zmiany środowiska m.in. zmiana miejsca zamieszkania, podróże, wakacje, wyjazdy. Dlatego dedykowane są dla osób, które często zmieniają dom lub podróżują. Warto dodać, że Neva Masquerade mają dosyć wydajny głos, niż ich krewni pochodzenia syberyjskiego.

  Po przodkach odziedziczyły chęć do wspinaczki, zabaw, czy skoków. Dlatego preferują one duże wysokości.

  Jak pielęgnować Neva Masquerade?

  Jak zostało wcześniej napisane, koty Neva Masquerade zaliczane są do osobników półdługowłosych, a tym samym potrzebują regularnej pielęgnacji sierści. Dlatego warto poświęcić czas dwa razy w tygodniu na wyczesanie sierści. Ponadto radzimy podawać dodatkowo suplementy, które wzmocnią całą strukturę włosa.

  Kot Neva Masquerade nie potrzebuje wyspecjalizowanej diety. Należy zapewnić mu pełnowartościowy posiłek, składający się w większości z produktów mięsnych.

  Ile kosztuje Neva Masquerade?

  Cena za osobnika opisywanej razy zależna jest od predyspozycji hodowlanych, eksterieru, oraz płci. Średnia cena za kota z przeznaczeniem jako towarzysza rodzinnego waha się pomiędzy 2500 zł a 3000 zł.

  Natomiast za kota z przeznaczeniem na wystawę i hodowlę, należy przeznaczyć powyżej 3500 zł.

  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus