Więcej
  abckota.plCiekawostkiCzy koty mają łaskotki?

  Czy koty mają łaskotki?

  -

  Wśród wielu właścicieli kotów panuje ciekawość, czy ich mruczący przyjaciele są wrażliwi na łaskotki. Podczas głaskania i drapania, niekiedy spotykamy się z charakterystycznym “łapkowaniem” – znakiem od kota, że nadszedł czas, aby przerwać czułości. Czy jednak oznacza to, że koty faktycznie odczuwają łaskotki?

  Jak koty reagują na łaskotki?

  Podobnie jak większość ssaków, koty reagują na dwa rodzaje wrażeń łaskotkowych. Pierwszym z nich jest knismesis, czyli “wędrujący swędzenie” – lekki dotyk, który wywołuje gęsią skórkę lub skurcze skóry. Jest to naturalna reakcja, która alarmuje nas o obecności na skórze czegoś, co powinno zostać usunięte. Drugim rodzajem jest gargalesis, czyli nasza mimowolna reakcja na szczypanie i łaskotanie przez inną osobę. Łaskotanie faktycznie stymuluje receptory bólu i przyjemności, co wyjaśnia, dlaczego niektóre osoby — i koty! — nie zawsze są miłośnikami tego uczucia.

  Reklama

  “Koty są niezwykle wrażliwe na dotyk, ale delikatne łaskotanie głowy czy twarzy może być przez niektóre z nich mile widziane. Myślę, że koty reagują na masujący dotyk na ich policzkach, głowie czy plecach,” mówi Renee Rucinsky, DVM, DABVP(F).

  Czy Twój kot lubi być łaskotany?

  Znajomość właściwego sposobu głaskania kota to cenna forma komunikacji, która pomaga wzmocnić relację między tobą a twoim pupilem. Koty mają również inne sygnały, które jasno dają do zrozumienia, że nie są zadowolone z łaskotania lub dotykania niektórych części ich ciała. Obejmują one:

  Reklama
  • Wysyłanie uszu do tyłu
  • Szeroko otwarte oczy
  • Zastyganie
  • Wydawanie dźwięków

  Jeśli jednak Twój futrzak lubi delikatne łaskotki, może wydawać się zrelaksowany i:

  • Mruczeć
  • Popychać twoją rękę, jeśli przestaniesz, prosząc o więcej
  • Wyrabiać przednimi łapami
  • Wykonywać delikatne ruchy ogonem

  Kiedy reakcja kota na dotyk jest problemem zdrowotnym?

  “Czasami, gdy dotykamy kotów, zwłaszcza w pobliżu nasady ich ogonów, mogą reagować gryzieniem powietrza lub lizaniem własnych przednich łap. Skóra niektórych kotów może się marszczyć – jakby to łaskotało,” mówi Rucinsky. “Często pokazują mi to podczas rocznych badań i uważają to za zabawne. Jednak wiele razy jest to znak, że dzieje się coś poważniejszego.”

  Koty z pchłami lub alergiami często mają taką reakcję, ponieważ swędzą. Ponadto, koty z nadwagą mają trudności z czyszczeniem siebie i mogą reagować w ten sposób, ponieważ jest to dla nich frustrujące, gdy dotykamy obszarów, do których nie mogą sięgnąć.

  “Najpoważniejszym innym problemem dla marszczącej się skóry może być stan zwany zespołem nadwrażliwości u kotów – czasami opisuję to właścicielom kotów jako ‘chorobę małego obcego’ lub ‘chorobę ducha’,” mówi Rucinsky. “Koty zachowują się, jakby myślały, że niewidzialne stworzenia ich dotykają, i może to być dla nich bardzo niepokojące. Ten stan jest na granicy zaburzeń drgawkowych i może wymagać leków, aby pomóc kotu poczuć się bardziej komfortowo.”

  Reklama

  W poważnych przypadkach koty mogą faktycznie zranić się próbując pozbyć się wrażenia, często przez nadmierne drapanie i szorowanie skóry. Mogą również nagle gryźć i ślinić się lub oddawać mocz. Jeśli zauważysz tego typu reakcje, niezwłocznie umów się na wizytę u weterynarza.

  Czy koty są łaskotliwe? Możliwe, ale mogą tego nie doceniać

  Podobnie jak ludzie, koty mogą być łaskotliwe, szczególnie w takich obszarach jak łapy i brzuch. Eksperci uważają, że koty doświadczają tylko łaskotek knismesis, ale nie wiedzą, czy łaskotanie może powodować dyskomfort lub ból u kotów. Ważne jest, aby nie przypisywać ludzkich emocji do reakcji kota na łaskotanie, ponieważ mogą one postrzegać to uczucie jako ostrzeżenie przed niebezpieczeństwem, a nie doświadczenie budujące więź.

  Zanim spróbujesz łaskotać swojego kota, przeczytaj, aby dowiedzieć się, gdzie koty są najbardziej łaskotliwe, jak stwierdzić, czy Twój kot lubi być łaskotany, oraz alternatywne sposoby na zbudowanie więzi z Twoim ulubionym futrzakiem.

  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus