Więcej
  abckota.plCiekawostkiCzy koty potrafią wyczuć złą pogodę?

  Czy koty potrafią wyczuć złą pogodę?

  -

  Opowieści o kotach, które potrafią przewidzieć nadchodzącą burzę zanim zrobi to meteorolog, są dobrze znane wszystkim właścicielom tych czworonogów. Ale czy te historie o cudownych przepowiedniach pogodowych to tylko przesądy, czy koty faktycznie mogą wyczuć zbliżającą się zmianę pogody?

  Od dawna koty są łączone z przewidywaniem pogody, ale ich zdolności nie są nadprzyrodzone. Koty są wrażliwe na zmiany ciśnienia atmosferycznego, a ich zaawansowane zmysły słuchu i węchu prawdopodobnie pomagają im wyczuwać zmiany pogody. Jeśli Twoj kot jest zaniepokojony burzami, trzymaj go w domu, gdy nadchodzi zła pogoda, i staraj się pomóc mu się zrelaksować w przytulnym i bezpiecznym miejscu.

  Reklama

  Tajemnice Kocich Zmysłów

  Nasze domowe zwierzaki są doskonale przystosowane do czytania swojego środowiska, a koty wyczuwają wiele rzeczy dokładniej niż ludzie. Mogłoby to być korzystne dla kotów, aby z wyprzedzeniem wiedzieć, kiedy pogoda się zmieni. Zanim jednak wszyscy zaczniemy polegać na naszych kocich przyjaciołach zamiast na meteorologach, przyjrzyjmy się zachowaniu kotów i ich niesamowitym zmysłom, a także jak koty reagują na subtelne sygnały, takie jak zmiany ciśnienia atmosferycznego.

  Opowieści z Dawnych Czasów

  Używanie zachowania kota do monitorowania pogody jest tradycją osadzoną w historii. Przez wieki opowiadano o nadprzyrodzonej mocy kotów do przewidywania burz. Koty były zapisywane jako towarzysze morskie aż do czasów starożytnych Egipcjan.

  Reklama

  Nowoczesne Myśli

  Przesądy marynarzy to jedno, ale czy istnieją rzeczywiste dowody na to, że koty mogą wyczuwać nadchodzącą złą pogodę? Przyjrzyjmy się rzeczywistym powodom, dla których mogły narodzić się te wierzenia.

  1. Ciśnienie Powietrza Zmiany atmosferyczne przed ciężką pogodą są dobrze znane. Ciśnienie barometryczne gwałtownie spada kilka godzin przed burzą. Wykazano, że różne stworzenia są wrażliwe na ten spadek, zmieniając swoje zachowanie w odpowiedzi na nagłe zmiany ciśnienia barometrycznego.
  2. Zmysły Koty są znacznie bardziej wrażliwe niż my na dźwięki i zapachy. Jako drapieżniki małych ofiar, koty muszą być w stanie dokładnie i szybko czytać swoje środowisko.

  Utrzymywanie Kotów Spokojnych i Bezpiecznych

  Jeśli Twój kot jest szczególnie wrażliwy na burze, zimno lub deszczowe dni, możesz podjąć proste kroki, aby zachować go w spokoju i zrelaksowaniu. Niezadowolony kot pokaże Ci swoje dyskomfort za pomocą postawy i języka ciała: puszysty ogon, napięta, zwinięta postawa i rozszerzone oczy.

  Koty i Pogoda: Podsumowanie

  Koty od tysięcy lat są łączone z przewidywaniami pogody, i może być w tych starych opowieściach trochę prawdy. Koty są wrażliwe na zmiany ciśnienia atmosferycznego. Połącz to z ich super dokładnymi zmysłami słuchu i węchu, i bardzo prawdopodobne jest, że koty muszą być w stanie wyczuć zmiany pogody.

  Jest to również całkowicie zrozumiałe, że te wczesne sygnały ostrzegawcze mogą wywoływać zmiany zachowania jako instynkt ochronny, aby znaleźć schronienie i ciepło. Niektóre koty wydają się być bardziej zaniepokojone zmianami pogody niż inne, i te bardziej wrażliwe futrzaki mogą potrzebować wsparcia i pocieszenia podczas niekorzystnej pogody.

  Reklama
  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus