Więcej
  abckota.plCiekawostkiCzy koty potrafią odnaleźć drogę do domu?

  Czy koty potrafią odnaleźć drogę do domu?

  -

  Koty posiadają wyjątkowy instynkt powrotu do domu, który pozwala im odnaleźć swoje miejsce zamieszkania nawet będąc daleko w nieznanym terenie. Większość właścicieli kotów zna historie zaginionych kotów, które znalazły się daleko od domu i były w stanie samodzielnie wrócić. Nie rozumiemy w pełni, jak koty to robią.

  Dowody wskazują na to, że koty wykorzystują ziemskie pola geomagnetyczne, w połączeniu z wykorzystaniem zmysłu węchu, aby pomóc im wrócić do domu. Bez względu na to, gdzie koty się znajdują, zawsze zdają się wiedzieć, w którą stronę jest ich dom.

  Reklama

  Koty mają wrodzoną zdolność do odnalezienia drogi powrotnej, nawet jeśli jest ciemno lub mają jakąś kontuzję. Koty wolno żyjące i bezdomne wydają się być lepsze w znajdowaniu drogi na zewnątrz w porównaniu do kotów domowych.

  Czy koty potrafią wrócić do nowego domu?

  Przykładem jest sytuacja, gdy rodzina kota przeprowadza się do nowego domu, czas, kiedy koty często gubią się. Wychodzą na zewnątrz po raz pierwszy, mylą się co do swojej lokalizacji i próbują znaleźć swój stary dom. Prawdopodobnie nie spędziły jeszcze wystarczająco dużo czasu w nowym domu, aby uznać go za swój, więc szukają swojego starego domu dla pocieszenia i bezpieczeństwa.

  Reklama

  Niektóre koty mogą potrzebować znacznie więcej czasu niż inne, aby uznać nowe miejsce za swoje, więc mogą się gubić, dopóki nie zaakceptują swojego nowego miejsca zamieszkania. Inne koty zaskakują swoich właścicieli, będąc w stanie odnaleźć drogę do nowego miejsca od razu.

  Jeśli niedawno się przeprowadziłeś i Twój kot zaginął, warto porozmawiać ze swoimi starymi sąsiadami, lokalnymi schroniskami dla zwierząt, władzami kontroli zwierząt oraz ludźmi, którzy wprowadzili się do Twojego starego domu. Mogli widzieć Twojego zaginionego pupila w okolicy. To zwykle pierwsze miejsce, do którego się udają, zwłaszcza jeśli są zestresowani lub zaniepokojeni przeprowadzką i czują się niepewnie.

  Dlaczego koty są tak dobre w odnajdywaniu drogi

  Badania wskazują, że koty generalnie mają bardzo dobry zmysł orientacji. Badanie o nazwie “Homing Power Of Cats” przeprowadzone przez profesora Frances Herrick wykazało, że matka kota była w stanie zlokalizować swoje kocięta, gdy były od niej oddzielone na odległości od jednego do czterech mil.

  Badanie z 1954 roku pt. “On the Homing Ability of Mammals” umieściło koty w labiryncie. Było sześć różnych wyjść, a koty mogły wybrać, które z nich użyć. Koty zdawały się poruszać celowo, a w 60% przypadków koty udało się opuścić labirynt przez wyjście skierowane w stronę ich rzeczywistego domu. To mimo faktu, że ich domy były oddalone o mile.

  Reklama

  Obydwa te badania wskazują, że koty mają silną zdolność do powrotu do domu i są zdolne do odnalezienia drogi do domu lub w kierunku czegoś ważnego dla nich. Istnieje również wiele anegdotycznych dowodów na poparcie tego ze strony właścicieli.

  Nie wiemy na pewno, dlaczego koty są tak dobre w odnajdywaniu drogi w nieznanych miejscach, ale istnieje kilka różnych teorii dotyczących ich instynktu powrotu do domu:

  • Koty mogą wyczuwać pola magnetyczne Ziemi. To nie zostało udowodnione, ale uważa się, że koty potencjalnie mogą używać tych pól do kierowania się. Niektóre inne gatunki zostały zauważone układające się w kierunku północ-południe, sugerując, że są w pewien sposób pod wpływem ziemskiego pola magnetycznego. Inna teoria mówi, że niektóre zwierzęta mają żelazo w swoich wewnętrznych uszach, które działa jak naturalny kompas. Obecnie nie ma konkretnych dowodów na poparcie tego.
  • Uważa się, że koty rozpoznają punkty orientacyjne w swoim środowisku i używają ich do nawigacji. Koty często podążają tą samą trasą wchodząc i wychodząc ze swojej okolicy, i uczą się tej trasy dzięki konkretnym punktom orientacyjnym obecnym na ich trasie.
  • Feromony mają pomagać w prowadzeniu kotów. Koty pozostawiają ważne feromony na przedmiotach, które mijają w trakcie swoich podróży. Pomaga im to w nawigacji i przekazuje komunikaty innym kotom o takich rzeczach jak ich status reprodukcyjny i znakowanie ich terytorium.

  Jak koty mogą znaleźć się tak daleko od domu?

  Koty mogą oddalić się od domu z różnych przyczyn. Jest to powszechne błędne przekonanie, że koty uciekają z domu. Bardzo rzadko zdarza się, aby kot chciał próbować uciec od swoich właścicieli, chyba że został niedawno adoptowany lub uratowany i próbuje wrócić do swojego starego domu.

  Koty często rozpraszają się podczas spacerów, albo polując na swoją zdobycz, albo czasami będąc gonić, na przykład przez innego kota lub lisa.

  Powody, dla których koty mogą znaleźć się daleko od domu, obejmują:

  • Szukanie jedzenia: Jeśli Twój kot wie, że w pewnym obszarze może łatwo zdobyć jedzenie, będzie gotów podróżować. Na przykład, jeśli ktoś zawsze wystawia jedzenie zimą lub jeśli mogą ukraść jedzenie innego kota lub grzebać w śmieciach w poszukiwaniu odrzuconych resztek.
  • Szukanie partnera: Koty odczuwają wędrówkę, gdy szukają odpowiedniego partnera. Mogą wyczuwać feromony innych kotów z daleka i podróżować, aby je znaleźć.
  • Polowanie: Mogą dać się ponieść emocjom podczas polowania na zdobycz i znaleźć się daleko od domu, jeśli zbytnio się zaangażują.
  • Ochrona terytorium: Wychodzą z drogi, aby odeprzeć inne koty, które próbują przejąć ich terytorium jako własne.
  • Choroba lub uraz: Jeśli Twój kot jest chory lub doznał kontuzji podczas pobytu na zewnątrz, może wędrować, aby znaleźć miejsce do ukrycia i schronienia.
  • Problemy w domu: Koty mogą szukać spokojniejszego miejsca, jeśli czują się zagrożone lub nieswojo we własnym domu. Może się to zdarzyć, jeśli w domu pojawi się nowy członek rodziny (człowiek lub zwierzę) lub jeśli prowadzone są prace budowlane.

  Co zrobić, aby pomóc kotu odnaleźć drogę do domu

  Istnieje kilka sposobów, aby pomóc kotu odnaleźć drogę do domu lub zapobiec jego zgubieniu.

  • Wołaj do nich: Użyj spokojnego głosu. To da im pomysł na Twoją lokalizację i poprowadzi ich z powrotem do Ciebie.
  • Potrząśnij ich ulubionym pudełkiem karmy dla kotów lub uderz ich miską na jedzenie: Jeśli usłyszą swoje ulubione smakołyki, prawdopodobnie przybiegną.
  • Pozostaw na zewnątrz ich ulubiony koc lub zabawkę: Zapach przypomni im o domu i pocieszy ich.
  • Bądź świadomy miejsc, do których zwykle chodzą: W ten sposób będziesz wiedział, gdzie ich szukać.
  • Zamontuj na ich obroży tracker: Będziesz mógł zobaczyć ich geolokalizację i łatwo znaleźć ich, aby poprowadzić ich do domu.
  • Pozostaw otwarte na oścież drzwi na werandzie lub w garażu: Koty lubią wracać niezauważone.
  • Poproś o pomoc: Jeśli zaginęli na dłużej, wydrukuj plakaty i powiadom lokalnych ludzi w mediach społecznościowych na stronach zaginionych i znalezionych.
  • Zaimplantuj mikroczip: To może nie powstrzymać ich przed wędrówką, ale jeśli zgubią się i trafią do lokalnego schroniska, oznacza to, że znajdą drogę powrotną do Ciebie, gdy zostaną zeskanowani, ponieważ zawiera Twoje dane kontaktowe.
  • Trzymaj ich w domu: Najbezpieczniejszą opcją jest trzymanie ich w domu przez cały czas, aby nie mogli się zgubić.

  Jeśli Twój kot kiedykolwiek zaginął, znasz to uczucie obawy i niepokoju, zastanawiając się, gdzie poszedł Twój zwierzak. To zupełnie naturalne zastanawiać się, jak się wydostał i czy to prawda, że koty mogą znaleźć własną drogę do domu. Oto kilka odpowiedzi na pytanie, czy koty mają te instynkty.

  Czy koty naprawdę potrafią odnaleźć drogę do domu?

  Tak niesamowite, jak to brzmi, koty mają specjalny instynkt powrotu do domu, który pomaga im znaleźć drogę powrotną do domu.

  Chociaż nie wiemy na pewno, jak to działa, dowody wspierają ideę, że koty są w stanie wykorzystać pola geomagnetyczne ziemi – potencjalnie w połączeniu z wskazówkami zapachowymi – aby zlokalizować swoje domy.

  W eksperymencie przeprowadzonym w 1954 roku umieszczono koty w bardzo dużym labiryncie, aby zobaczyć, czy mogą wyjść z labiryntu i skierować się do domu. Okazało się, że większość kotów opuściła labirynt w obszarze najbliższym ich lokalizacji domowej. Gdy jednak badacze przyczepili do kotów magnesy, koty nie były już w stanie tego zrobić tak dobrze, co wspiera ideę, że zaangażowana była geolokalizacja magnetyczna.

  Wszystkie koty mają instynkt powrotu do domu, niezależnie od tego, czy są to koty wewnętrzne, zewnętrzne, czy bezdomne. Jednak podobnie jak ludzie mający poczucie kierunku, niektóre koty mogą mieć silniejsze instynkty niż inne i być w stanie śledzić ścieżkę do domu bardziej skutecznie.

  Czy kot może znaleźć drogę do nowego domu?

  Jeśli Twój kot zaginie podczas przeprowadzki lub wkrótce po niej, jest całkiem możliwe, że jeszcze nie oswoił się na tyle, aby uznać nowe miejsce za „dom”. Niektóre koty zorientują się po kilku dniach, że to ich nowy dom, ale inne potrzebują znacznie więcej czasu.

  Jeśli Twój kot uznaje nowe miejsce za dom, mógł „zapamiętać” mapę magnetyczną, więc może użyć tego, aby próbować wrócić do nowego domu. Jednak szanse są również bardzo dobre, że Twój kot może podróżować z powrotem do starego domu, zwłaszcza jeśli mieszkał tam przez długi czas. Niektóre raporty mówią, że nawet do 30% kotów będzie próbować wrócić do swoich dawnych domów.

  Nawet jeśli Twój stary dom znajduje się dość daleko, powinieneś poprosić nowych mieszkańców i starych sąsiadów, aby byli czujni i regularnie sprawdzali okolicę.

  Czy koty mogą odnaleźć drogę do domu po latach?

  Tak, koty mogą wrócić do domu wiele dni, tygodni, miesięcy, a nawet lat po tym, jak się zgubiły lub zostały zagubione.

  Według projektu Lost Pet Research, były raporty o kotach podróżujących 50-80 mil w ciągu 2,5 roku, 38 mil w ciągu 6 miesięcy, 30 mil w ciągu 10 dni i 20 mil w ciągu 21 dni.

  Więc jeśli Twój kot się zgubił, zachowaj nadzieję. Kontynuuj sprawdzanie schronisk dla zwierząt i kontaktowanie się ze starymi sąsiadami regularnie. Możesz mieć szczęście i ponownie spotkać się z kotem, długo po tym, jak wydawało się to prawdopodobne.

  Dlaczego koty uciekają?

  Koty opuszczają dom z wielu powodów, ale rzadko „uciekają”. W wielu przypadkach koty po prostu się rozpraszają i wędrują lub wpadają w jakieś kłopoty.

  Niektóre z powodów, dla których koty wędrują, obejmują:

  • Szukanie partnerów, jeśli nie zostały wysterylizowane lub wykastrowane
  • Obrona terytorium przed kotem sąsiada
  • Polowanie – Twój kot mógł być rozproszony podczas pościgu za gryzoniem lub mógł znaleźć skład gryzoni w kurniku sąsiada.
  • Choroba lub uraz – Jeśli Twój kot czuł się źle lub był ranny, mógł szukać bezpieczeństwa pod czyimś gankiem lub w stodole.
  • Poszukiwanie jedzenia – Czy sąsiad karmi koty na zewnątrz? Twój kot może podróżować do miejsca, gdzie odbywa się karmienie. W bardziej miejskich obszarach koty mogą podróżować do śmietników lub innych źródeł „darmowego” jedzenia.
  • Zaburzenia w gospodarstwie domowym – Jeśli w domu są nowe zwierzęta lub ludzie, duże remonty, duże zmiany (z punktu widzenia kota) lub niestabilne środowisko, niektóre koty mogą zdecydować się szukać spokojniejszego terytorium.

  Jest również bardzo możliwe, że funkcjonariusz kontroli zwierząt lub grupa Human Society zabrała Twojego kota. To zdecydowanie warte kilku telefonów, a te osoby są również w doskonałej pozycji, aby pomóc Ci znaleźć swojego kota.

  Czy koty uciekają, aby umrzeć?

  Niektórzy ludzie zastanawiają się, czy koty uciekają, aby umrzeć, czy nawet czy wiedzą, że umierają. Rzeczywistość jest taka, że nie odchodzą, ponieważ „wiedzą, że umrą”.

  Gdy kot czuje się źle, zwykle szuka cichego, bezpiecznego miejsca. Im gorzej się czują, tym bardziej potrzebują bezpieczeństwa. Gdy pomyślisz o tym z perspektywy dzikiego kota, jeśli nie czujesz się dobrze, jesteś bardziej narażony na drapieżniki. Ale według logiki kota, jeśli nikt nie wie, że jesteś chory i nikt nie wie, gdzie jesteś, powinieneś być bezpieczny.

  Zazwyczaj chore koty nie oddalają się daleko od domu. Zamiast tego szukają najcichszego, najbezpieczniejszego miejsca w pobliżu, które mogą znaleźć. Jeśli są zbyt słabe, aby zdobyć jedzenie lub wrócić do domu, mogą być zagrożone śmiercią w tym miejscu.

  Jeśli Twój kot zaginął, dokładnie sprawdź przestrzeń pod Twoim domem lub budynkiem mieszkalnym, a także pod gankiem, w stodole lub szopie lub wokół domu sąsiada.

  Koty są zdolne do niektórych dość niesamowitych wyczynów powrotu do domu, ale najlepiej nie polegać wyłącznie na tym, jeśli Twój kot zaginie. Kontynuuj sprawdzanie okolicy i lokalnych schronisk, a także wokół swojego domu lub domów sąsiadów. Sprawdź u nowych lokatorów, jeśli się przeprowadziłeś.

  Upewnij się, że podejmujesz środki ostrożności. Bezpiecznie zabezpiecz swojego kota podczas podróży i zadbaj o jego sterylizację/kastrację i mikroczipowanie. Jeśli się przeprowadziłeś, powoli wprowadź swojego kota do nowego domu. Jeśli zwykle pozwalasz swojemu kotu wychodzić na zewnątrz, spróbuj trzymać go w domu w nowym miejscu przez miesiąc lub dłużej, zanim pozwolisz mu wyjść. Możesz również pozwolić mu wyjść na zewnątrz na smyczy przez co najmniej 30-60 dni.

  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus