Więcej
  abckota.plPytania i odpowiedziDlaczego kot oznacza swoje terytorium?

  Dlaczego kot oznacza swoje terytorium?

  -

  Oznaczanie przez koty terytorium jest normalnym zachowaniem czworonożnych przyjaciół. Dla samych kotów takie zachowanie jest niezwykle istotne. Pozostawianie feromonów i zapachów na różnych obiektach sprawia, że kot znaczy swoje terytorium, co jest sygnałem dla innych osobników tego samego gatunki. Sprawdź, kiedy kot zaczyna znaczyć teren! Zobacz, dlaczego kot oznacza swoje terytorium!

  Jak poznać, że kot znaczy teren?

  Poznanie, że kot znaczy teren nie stanowi dużego problemu. Najczęściej zwierzęta znaczą poszczególne miejsca za pomocą moczu. Oddawanie moczu na pionowe ściany czy meble to właśnie znaczenie terenu. Oprócz tego istnieje kilka innych sposobów, które koty wykorzystują do znakowania terenu. Zobacz poniżej, jak kot znaczy teren i w jaki sposób to robi!

  Reklama

  Ocieranie

  Pierwszym sposobem na znaczenie terenu jest ocieranie się o przedmioty. Kot w ten sposób pozostawia na nich swój zapach, który jest przestrogą dla innych kotów. Pupil w szczególności będzie znaczył teren w sytuacji, gdy w domu znajdują się również inne zwierzaki.

  Odchody

  Inną metodą znaczenia przez koty terytorium jest pozostawianie odchodów. Intensywny zapach odstrasza inne drapieżniki, na dużą odległość. Oczywiście taka forma znaczenia terenu ma miejsce u kotów wychodzących na zewnątrz. Bardzo rzadko zdarza się u osobników przebywających w domu.

  Reklama

  Drapanie

  Kolejną metodą znaczenia terenu jest drapanie. Za pomocą ostrych pazurów kot może obdrapywać różne przedmioty. Pozostawia przy tym swój indywidualny zapach na poszczególnych przedmiotach. Dzięki temu może w danym miejscu poczuć się bezpieczniej i zdecydowanie pewniej. Warto podkreślić, że dla kota takie działanie jest w pełni naturalne.

  Czy wszystkie koty znaczą teren?

  Wszystkie koty jako drapieżniki znaczą teren, w którym się znajdują. Niektóre ze zwierzaków są w tym jednak bardziej uciążliwe. Dotyczy to w szczególności młodszych osobników oraz samców niekastrowanych. Duży wpływ na potrzebę znaczenia terenu mają hormony. Ich aktywna praca sprawia, że kot odczuwa dużą potrzebę znaczenia konkretnej przestrzeni w celu przyciągnięcia partnerów. Problem ten może jednak odnosić się również do osobników, które zostały już wykastrowane. Takie koty również mogą za sprawą swojego instynktu znaczyć teren, w którym się znajdują.

  Czy koty po kastracji znaczą teren?

  Bardzo często pojawiającym się pytaniem jest, dlaczego wykastrowany kot znaczy teren? Tak, zdarzają się osobniki, które po kastracji znaczą teren. W tym przypadku powodów takiego zachowania może być kilka. Sama kastracja mogła zostać źle wykonana, kot może mieć problem z układem moczowym lub znaczenie terenu może być wywołane stresem. Powodem może być również wiek zwierzaka. Jeśli zastanawia Cię, w jakim wieku kot znaczy teren, to najczęściej dotyczy to osobników młodych.

  Jak oduczyć kota znaczenia terenu?

  Znaczenie terenu przez kota w pewnych przypadkach może być bardzo problematyczne. Mocz pojawiający się na meblach wiąże się bowiem z nieprzyjemnym zapachem i może je niszczyć. Destrukcyjnie działa również drapanie. Na szczęście istnieją sposoby na to, aby oduczyć pupila znaczenia terenu. W skrajnych przypadkach można również sięgnąć po preparat przeciw znaczeniu moczem. W celu zwalczenia znaczenia terenu należy poznać przyczynę takiego zachowania. Jeśli powodem jest obecność innego kota, to warto zadbać o to, aby każdy zwierzak miał zapewnioną przestrzeń dla siebie i nie musiał rywalizować między sobą.

  Reklama
  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus