Więcej
  abckota.plPytania i odpowiedziDlaczego koty lubią słońce?

  Dlaczego koty lubią słońce?

  -

  Każdy mruczek uwielbia wylegiwać się przy oknie podczas chłodnych dni. Koty to zwierzęta, które uwielbiają promienie słoneczne. Dlaczego tak jest? Czym koty się kierują i dlaczego tak kochają słońce? Dzisiejszy artykuł odpowiada na te pytania.

  Dlaczego kot ciągle szuka słońca?

  Kiedy w pomieszczeniu, w którym przebywa kot, panuje niska temperatura, wówczas koty szukają dodatkowego źródła ciepła. Przypominając, temperatura u kotów oscyluje w granicach 38-39 o C. Natomiast w pomieszczeniach odpowiednia temperatura, w której człowiek czuje się komfortowo to około 21 o C. Taka różnica sprawia, że koty poszukują dodatkowej dawki ciepła. Dlatego też, jeśli tylko jest piękna pogoda, a z okna przedostają się promienie słoneczne, wówczas koty chętnie lokują się w nasłonecznionych miejscach.

  Reklama

  Koci sen, a promienie słoneczne

  Średnio 20 godzin w ciągu dnia koty spędza na spaniu. Temperatura ciała podczas snu jest obniżona. Jest to wywołane zmniejszonym tętnem w organizmie żywym. Dlatego też koty potrzebują dodatkowego źródła ciepła, aby ich ciało nie zmarzło podczas snu. Promienie słoneczne zapewniają im bardzo duży komfort i ciągłe naświetlanie, które pozwala utrzymać temperaturę na odpowiednim poziomie.

  Jak koty się grzeją?

  Leżenie i zażywanie promieni słonecznych przez kota to jedno z wielu sposobów na ogrzanie ich ciałka. Dodatkowo koty często grzeją się poprzez:

  Reklama
  • leżenie na laptopie,
  • leżenie na grzejnikach,
  • wtulone w koc lub poduszkę,
  • leżą na kanapie i szafkach, które są wyżej powieszone,
  • przebywają blisko kominka.

  Koty to zwierzaki, które ciągle szukają ciepła. Jednak kiedy posiadamy kota, który swobodnie wychodzi na zewnątrz, wówczas starajmy się sprawdzać maskę pod samochodem, ponieważ to ulubiona skrytka dla kotów, która daje mnóstwo ciepłą.

  Warto dodać, że nie zawsze koty się grzeją. W upalne dni lub kiedy temperatura w otoczeniu jest zbyt wysoka, wtedy koty szukają miejsc, w których mogą się schłodzić. Więcej o chłodzeniu się kota przeczytacie w artykule: „Jak się chłodzą koty”.

  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł
  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus