Więcej
  abckota.plHigienaDlaczego kot zakopuje odchody?

  Dlaczego kot zakopuje odchody?

  -

  Wszystkim jest znane, że koty zaliczane są do najczystszych zwierząt na świecie. Przejawia się to ich ciągłym czyszczeniem futerka, jak również starannym zakopywaniem odchodów. Jednak, dlaczego koty tak dbają o zakopywanie nieczystości w swojej kuwecie? Dzisiaj dowiedz się więcej, dlaczego koty zakopują odchody.

  Zakopywanie odchodów — zapach

  Większa część osób myśli, że koty zakopują swoje odchody tylko dlatego, że są one czystymi zwierzakami. Jednak cały proces zakopywania odchodów nie jest uwarunkowany czystością, ale ukrywaniem zapachu! Duża część naukowców stwierdza, że koty zakopują odchody w celu ukrycia związków zapachowych, które pochodzą z kału.

  Reklama

  To zjawisko jest dobrze widoczne u kotów, które są nisko w hierarchii. Obserwując dzikie koty, można stwierdzić, że te o wysokiej pozycji w stadzie załatwiają się w miejscach widocznych i wcale nie zakopują swoich odchodów w celu podkreślenia swojej obecności!

  Dlaczego kot zakopuje odchody w kuwecie

  Jeśli zakopywanie odchodów to objaw podporządkowania i niskiej pozycji w hierarchii, to dlaczego część kotów domowych zakopuje swoje odchody w kuwecie? Otóż taka sytuacja występuje u kotów, które traktują opiekuna jako przywódcę stada. Inaczej mówiąc, są mu podporządkowane. Co ciekawe podobne zjawisko może występować w przypadku dwóch kotów, żyjących w domu. Ten wyżej w hierarchii prawdopodobnie nie będzie zakopywać swoich odchodów, natomiast ten o niskiej pozycji będzie to robił.

  Reklama

  Reasumując, zakopywanie odchodów przez kota nie świadczy o ich czystości, a o zachowaniach w hierarchii pomiędzy osobnikami tego samego gatunku, lub pomiędzy kotem, a człowiekiem.

  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł
  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus