Więcej
  abckota.plHigienaRytuał mycia u kotów

  Rytuał mycia u kotów

  -

  Każdy opiekun kota wie, że mruczki to największe czyścioszki na świecie. Koty większość czasu, kiedy nie śpią, spędzają na dokładnej pielęgnacji swojego futerka. Dlaczego koty ciągle myją swoje futerko, czym jest to spowodowane, jak wygląda rytuał mycia u kotów?

  Dlaczego koty tak często myją futro?

  Częste mycie futra przez kota może być wywołane przez kilka powodów. Do pierwszego z nich możemy zaliczyć oczywiście utrzymanie higieny swojego futra. Koty uwielbiają być czyste, każdy brud na ich futerku musi być szybko i skutecznie usunięty. Co więcej, podczas wylizywania sierści kot nie tylko je czyści, ale również sprawnie wyczesuje. Dzięki charakterystycznym, szorstkim kosmkom na języku, kot może sprawnie rozczesać swoje futerko, a tym samym zapobiec powstawania kołtunów.

  Reklama

  Kolejnym powodem częstego wylizywania sierści u kociego przyjaciela jest termoizolacja. Mianowicie koty wylizują swoje futro, które składa się z włosów okrywowych, oraz podszerstka. Czyszcząc się, pupile pobudzają gruczoły łojowe do zwiększenia wydzielania łoju. Następne wspomniana wydzielina okrywa włos oraz skórę, a tym samym sprawia, że sierść staje się nieprzemakalna.

  Kolejnym powodem częstego mycia ciała, jest pobudzenie pracy skóry i pobliskich mięśni. Ma to na celu zwiększenie krążenia poprzez masaż, a tym samym utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała.

  Reklama

  Oprócz powyższych mogłeś zauważyć, że koty zwiększają intensywność mycia podczas gorących, nasłonecznionych dni. Wtedy wylizywanie ma na celu ochłodzenie ciała przed jego przegrzaniem.

  Rytuał mycia u kotów

  Warto, abyś wiedział, że każdy z kotów ma swój własny rytuał mycia swojego futerka. Mianowicie, można uznać, że kot indywidualną instrukcję, krok po kroku, jak pielęgnować swój włos.

  Każdy z kotów domowy może robić to nieco inaczej, ale zazwyczaj instrukcja mycia sierści przez kota, wygląda następująco:

  • w pierwszej kolejności kot czyści swoją prawą/ lewą przednią łapę,
  • następnie kiedy łapka jest wyczyszczona, nanosi pokaźną ilość śliny na jej powierzchnię, a następnie pociera ją o prawą/lewą stronę pyszczka (zaczynając od uszu, kierując się ku pyszczkowi),
  • kolejna czynność to zmiana łapki, oraz czyszczenie drugiej strony głowy,
  • następną czynnością, jest charakterystyczne wylizywanie szyi przez mruczka,
  • kolejny krok to wylizywanie okolic łopatek,
  • następnie kot najczęściej kładzie się na lewym/prawym boku i wylizuje okolice klatki piersiowej,
  • kolejno przyjmuje charakterystyczną pozycję (siedzącego dziecka), a następnie wylizuje całą powierzchnię brzucha,
  • pozostając w tej pozycji, kot wylizuje swoje tylne nogi,
  • kiedy wykona powyższą czynność, następnie w pozycji siedzącej czyści prawy/lewy bok, plecy, oraz miejsca w okolicy ud,
  • najczęściej na sam koniec pozostaje mycie ogona.
  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł
  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus